منظور از لشکریان سواره وپیاده شیطان

کلاس درس مکارم منظور از لشکریان سواره وپیاده شیطان

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) –حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی به پرسشی در مورد ماهیت شیطان پاسخ گفته می باشد.
به نقل از شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ آن مرجع تقلید شیعیان بدین شرح می باشد:

«شیطان» کیست؟
پاسخ اجمالی: «شیطان» نام یک فرد نیست؛ بلکه «ابلیس» که سجده بر آدم(ع) نکرد یکى از شیاطین بود. او لشگریان زیادى از جن و همچنین انس دارد، که آن نام بر همه اطلاق مى می شود. البته بعضی از شیاطین انس یافت می شوند که از شیاطین جن نیز بدترند و همچنین آن واقعیت و حقیقت در حدیثی نبوی نیز مورد اشاره قرار گرفته اند. از آیات قرآن بر مى آید که شیطان لشگر مجهّزى دارد مرکب از سواره و همچنین پیاده.
پاسخ تفصیلی: «شیطان» نام یک فرد نیست؛ بلکه ابلیس که سجدهبر آدم(علیه السلام) نکرد یکى از شیاطین بود. او لشگریان زیادى از جنس خود و همچنین انسان ها دارد، که نام شیطان بر همه اطلاق مى می شود. به آن ترتیب تمام سردمداران کفر و همچنین ظلم و همچنین شرک و همچنین فساد در زمین، و همچنین همه عمّال دستگاه هاى اغواگر، جزء لشگریان شیطان اند؛ بلکه طبق روایتى در میان شیاطین انسانى افرادى پیدا مى شوند که از شیاطین جن بدتراند. چنانکه در حدیثى از پیغمبر اکرم(صلى اللهعلیه وآله) مى خوانیم که به ابوذرفرمود: «هل تَعَو همچنینَّذْتَ بِاللهِ مِنْ شَرِّ شَیاطِیْنِ الْجِنِّ و همچنینَالاَنْسِ»؛ (آیا از شر شیاطین جن و همچنین انس به خداپناه برده اى؟!).
ابوذر عرض کرد: (آیا شیاطینى از انسان ها نیز وجود دارد؟) فرمود: «نَعَمْ هُمْ شَرٌّ مِنْ شَیاطِیْنِ الْجِنِّ»(۱)؛ (بله، آنها از شیاطین جن نیز بدتراند!).
از آیات قرآنبر مى آید که شیطان لشگر مجهّزى دارد؛ مرکب از لشگر سواره و همچنین پیاده؛ آن هم جا که مى فرماید: «و همچنینَاَجْلِبْ عَلَیْهِمْ بِخَیْلِکَ و همچنینَرَجِلِکَ»(۲)؛ (و همچنین لشگر سواره و همچنین پیاده ات را بر آنها [آدمیان] گسیل دار).
«اجلب» از مادّه «اجلاب» به معناى گسیل سریع، و همچنین یا به معناى فریاد زدن براى به حرکت درآوردن تیم و همچنین جمعیّتى می باشد.
در آن که منظور از لشگر سواره و همچنین پیاده شیطان چیست؟ بسیارى از مفسّران گفته اند: هرکس سواره یا پیاده در طریق معصیت خداحرکت مى کند و همچنین یا در آن راه جنگ مى کند از لشگر سواره و همچنین پیاده شیطان می باشد.(۳)
بعضى نیز گفته اند: او واقعاً لشگر پیاده و همچنین سواره اى از اعوان و همچنین انصارخود دارد. بعضى نیز آن هم را بر معناى کنایى حمل کرده و همچنین گفته اند: هدف آن می باشد که تمام وسایل مبارزه را فراهم کرده و همچنین با تمام اقتدار و قدرت به نبرد انسان ها مى آید.(۴) آن احتمال نیز وجود دارد که سواره نظام شیطان سردمداران کفر و همچنین ظلم و همچنین فساداند، و همچنین لشگر پیاده او اشخاص پایین تر و همچنین متوسط اند.
آن احتمال نیز وجود دارد که لشگر سواره شیطان اشاره به شهوات و همچنین صفات مذمومى می باشد که بر قلب و همچنین روح انسان مسلّط و همچنین سوار مى گردد و همچنین لشگر پیاده او عواملى می باشد که از بیرون براى انحراف انسان تلاش و همچنین کوشش مى کنند.(۵)

پی نوشت:
(۱). مفاتیح الغیب، فخرالدین رازى، ابوعبدالله محمد بن عمر، دار احیاء التراث العربى، بیروت، ۱۴۲۰ قمری، چاپ: سوم، ج ۱۳، ص ۱۲۰، سوره أنعام، آیه ۱۱۲.
(۲). سوره اسراء، آیه ۶۴.
(۳). الجامع لأحکام القرآن، قرطبى، محمد بن احمد، ناصر خسرو، تهران، ۱۳۶۴ شمسی، چاپ: اول، ج ۱۰، ص ،۲۵۰ آن تفسیر را از اکثر مفسّرین نقل کرده می باشد.
(۴). فخررازى آن تفسیر را به عنوان یک احتمال ذکر کرده می باشد. (مفاتیح الغیب، فخرالدین رازى، ابوعبدالله محمد بن عمر، دار احیاء التراث العربى، بیروت، ۱۴۲۰ قمری، چاپ: سوم، ج ۲۱، ص ۳۶۸، سوره إسراء، آیات ۶۴ الى ۶۵) در تفسیر فى ظلال القرآن نیز شبیه آن هم آمده می باشد. (فى ظلال القرآن، سید بن قطب بن ابراهیم شاذلی، دارالشروق، بیروت – قاهره، ۱۴۱۲ قمری، چاپ: هفدهم، ج ۴، ص ۲۲۳۹، سوره إسراء، آیات ۵۸ الى ۷۲).
(۵). گرد آوری از کتاب: پیام قرآن، مکارم شیرازی، ناصر، دارالکتب الاسلامیه، تهران، ۱۳۸۶ شمسی، چاپ: نهم، ج ۱، ص ۴۱۰.

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

منظور از لشکریان سواره وپیاده شیطان در تاریخ ۱۹ April 2016 | 10:37 pm نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان