قره‌شیخلو پاسخ داد: چرا ناشران به چاپ قرآن با خط عثمان‌طه رغبت دارند؟

قره‌شیخلو پاسخ داد: چرا ناشران به چاپ قرآن با خط عثمان‌طه رغبت دارند؟

|قره‌شیخلو پاسخ داد: چرا ناشران به چاپ قرآن با خط عثمان‌طه رغبت دارند؟ از مسیح داراب|

صدای شیعه: مهدی قره‌شیخلو، ریاست نهاد دارالقرآن‌الکریم در گفت‌وگویی در مورد برنامه جذاب و جالب و خوب آن نهاد جهت ترویج قرآن با خطوط گوناگون گفت: در حال حاضر مسئول و همچنین سیاستگذار کتابت قرآن، مرکز طبع و همچنین نشر قرآن کریم می باشد و همچنین آنها نیز قاعده‌ای را تعریف کرده‌اند و همچنین ۴ سال شمسی می باشد که آن رویه اجرا می‌می شود. هر چند ما نقدهای کارشناسی به آن موضوع داریم، ولی باید توجه داشت امیدواریم با مباحث علمی که داریم به پس نتیجه آن می شود که مطلوبی برسیم.

او همچنین افزود: در ارتباط و رابطه با آن موضوع نوع خط محدود شده و همچنین به غیر از خطوط تعریف شده از سوی مرکز طبع و همچنین نشر قرآن، مجوز جهت خطوط دیگر و همچنین نوع کتابت‌های دیگر صادر نمی‌می شود، به آن معنی که کتابت به روش ایرانی محدود شده، نه خوشنویسی ایرانی.

قره‌شیخلو در پاسخ به سؤالی مبنی بر آنکه چرا ناشران اکثرا و بیشتر رغبت به چاپ قرآن با خط عثمان‌طه را دارند، عنوان کرد: ما خطاطان و همچنین کاتبان ایرانی خوبی نظیر طاهر خوشنویس، نیریزی، اشرفی و همچنین … داریم، ولی باید توجه داشت زیرا و به درستی که مرکز طبع و همچنین نشر در نوع کتابت کلمات قاعده‌ای را گذاشته، بایستی و حتما همه از آن هم تبعیت کنند؛ یعنی در صورتی که کسی بخواهد قرآن با کتابت مرحوم اشرفی را چاپ کند، بایستی و حتما ۷ – 8 هزار کلمه را در آن هم تغییر دهد که ناشران رغبتی به آن کار ندارند و همچنین آسانترین راه را انتخاب می‌کنند که چاپ قرآن به خط عثمان‌طه می باشد.

او همچنین در ادامه به اهدای دو خط ایرانی اشاره و همچنین عنوان کرد: آن دو خط مرتبط به استاد عبدالمهدی حسن‌زاده و همچنین محسن عبادی از خوشنویسان ایرانی می باشد که یکی به نسخ عربی نوشته شده و همچنین غیره ای به نسخ ایرانی می باشد و همچنین به صورت مجانی و رایگان در اختیار ناشران قرار دارد و همچنین می‌توانند با گرفتن فایل آن هم، قرآن با آن خطوط را چاپ کنند.

قره‌شیخلو با اشاره به ویژگی‌های آن خطوط گفت: در آن خطوط اعراب‌ها به روش دقیق انجام شده و همچنین واضح و همچنین خواناست و همچنین مخاطبان در ارتباط و رابطه با خواندن آن هم مشکلی نخواهند داشت و همچنین از نظر خوشنویسی نیز خطوط زیبایی می باشد و همچنین تمام صفحات آن هم نیز در ۶۰۴ صفحه کتابت شده و همچنین ختم به آیه می باشد.

منبع: ایکنا

انتهای پیام

قره‌شیخلو پاسخ داد: چرا ناشران به چاپ قرآن با خط عثمان‌طه رغبت دارند؟ در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان