سطح رفاهی که اسلام می پسندد

مظاهری سطح رفاهی که اسلام می پسندد

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) -حضرت آیت‌الله مظاهری گفتاری در مورد اقتصاد اسلامی وتجمل گرائی گفتن کرده می باشد.
به به گفته شفقنا متن گفتار ذکر شده بدین شرح می باشد:

اقتصاد اسلام ما زندگی را منقسم می‌کند به سه قسم:

زندگی ضروری، زندگی رفاهی، زندگی تجمل‌گرائی و همچنین اسراف‌گرائی و همچنین تبذیرگرائی

اقتصاد اسلام زندگی ضروری را دوست ندارد و همچنین می‌خواهد همه در رفاه باشند و همچنین وعده داده می باشد اسلام عزیز یعنی قرآن و همچنین روایات اهل‌بیت و همچنین فقه اسلام، که در صورتی که اقتصاد اسلام پیاده می شود، جهت همه یک زندگی رفاهی پیدا خواهد شد. از زندگی ضروری بالاتر، زندگی به اندازۀ رفاه و همچنین آسایش می باشد. آن وعدۀ قرآن و همچنین وعدۀ خداوند تبارک و تعالی و همچنین پیغمبر و همچنین فقه اسلام می باشد؛ لذا زندگی ضروری یعنی بخور و همچنین نمیر و همچنین آنکه انسان‌ها در مضیقه باشند و همچنین اسلام دوست ندارد و همچنین دوست ندارد شهروندان و مردم شهر در مضیقه باشند و همچنین راه را مشخص کردن کرده که همه نباید در مضیقه باشند، چه در زندگی فردی و همچنین چه در زندگی خانوادگی و همچنین چه در زندگی فرهنگی و اجتماعی. همه بایستی و حتما در رفاه باشند. هم از نظر خوراک و همچنین پوشاک و همچنین مسکن و همچنین ازدواج، یعنی زندگی فردی و همچنین خانوادگی و همچنین هم از نظر اجتماع یعنی عمران و همچنین آبادی و همچنین بالاخره شهرستان زیبا و همچنین روستای زیبا؛ و همچنین به اندازۀ رفاه آن هم شهرستان و همچنین دِهات دارد. حتی احتیاج به دیگران هم ندارد.

ولی باید توجه داشت اسلام می‌گوید بایستی و حتما همه مواظب باشیم، چه در زندگی فردی و همچنین چه در زندگی خانوادگی و همچنین چه در زندگی فرهنگی و اجتماعی اسراف نباشد و همچنین زیاده روی نباشد و همچنین بالاتر از آن، تبذیر نباشد یعنی تجمل‌گرائی و همچنین ریخت و همچنین پاش نباشد و همچنین آنکه بدون جهت مال را صرف نکند در چیزی که فایده ندارد و همچنین بالاخره به قول قرآن: «إِنَّهُ لاَ یُحِبُّ الْمُسْرِفِینَ‌«[۱]؛ خداوند تبارک و تعالی اشخاص زیاده‌رو و همچنین افرادی که اسراف در زندگی دارند، دوست ندارد، حتی در آیه‌ای خیلی داغ دارد که: «إِنَّ الْمُبَذِّرِینَ کَانُوا إِخْو همچنینَانَ الشَّیَاطِینِ»[۲]؛ افرادی که تجمل‌گرا خواهند بود، اصلاً مسلمان نیستند و همچنین اصلاً آدم نیستند و همچنین اینها تابع شیطان و همچنین برادر شیطانند و همچنین معلوم می باشد برادر شیطان یعنی آدم بیخودی. یعنی آدمی که جهنمی می باشد. همین‌روش که شیاطین جهنّمی خواهند بود، آن نیز جهنمی می باشد و همچنین ضررها دارد. اول ضرری که تجمل‌گرائی دارد، اینست که صرف امکانات بیهوده دارد. به عبارت دیگر، پول را خرج می‌کند و همچنین در مقابلش بایستی و حتما بهره بری و استفاده داشته باشد ولی باید توجه داشت بهره بری و استفاده ندارد. بلکه به غیر از افتخارهای بیجا و همچنین غرورها و همچنین بالاخره اختلاف طبقاتی‌ها چیزی ندارد و همچنین همه بایستی و حتما مواظب باشیم که تجمل‌گرا نباشیم.

قرآن می‌فرماید: «و همچنینَ لاَ تُبَذِّرْ تَبْذِیراً»[۳]، حتماً بایستی و حتما مواظب باشیم تبذیر نداشته باشیم. یعنی ریخت و همچنین پاش، یعنی به هدردادن مال و همچنین به ازای آن هم چیزی پیدا نکردن. مثال روشنش در زمان ما آن مسافرت‌هاست. یک سال شمسی صدمه می‌کشد و همچنین جمع‌آوری می‌‌کند و همچنین قرض می‌کند جهت آنکه بتواند چند روزی دوره بیفتد و همچنین آن مسافرت‌ها ضررها دارد. لاأقل پانصدنفر کشته می‌دهد. همین امسال آمار دادند سیصد فرد یا شخص تا حال کشته داده می باشد. لاأقل یک میلیون تصادف می‌دهد. خیلی از تصادفی‌ها در صورتی که مرده بودند بهتر بود، جهت آنکه یک عمر بایستی و حتما فلج و همچنین مریض در منزل و خانه بمانند. چه خرج و همچنین مخارج عجیبی و همچنین میلیاردها خرج آن مسافرت چند روزه می‌می شود که در صورتی که همین پول را به راستی به جا مصرف کنند، خیلی از دردهای اقتصادی را می‌توانند دوا کنند. لذا آن تجملگرائی، اول مصیبتش ضرر می باشد، ‌آن هم هم ضرری به آن معنا که در مقابلش نفعی نیست.

چند روزی آن طرف و همچنین آنطرف می‌رود و همچنین بعد خسته و همچنین با جیب خالی برمی‌گردد و همچنین در آن هم یکساله بایستی و حتما جبران آن هم چند روز را داشته باشد و همچنین قرآن می‌فرماید آن تجمل‌گرائی مصیبت می باشد و همچنین فقه اسلام می‌فرماید ملتی که تجمل‌گرا شد، آن ملت محتاج می باشد. آن ملت اختلاف طبقاتی برایش پیدا می‌می شود و همچنین بالاخره آن ملت بسیاری از آنها از نظر خوراک و همچنین پوشاک و همچنین مخصوصاً از نظر ازدواج و همچنین از نظر منزل و خانه در مضیقه شدید واقع می‌می شود. در حال حاظر قضیۀ مسکن قضیۀ فوق‌العاده بغرنجی شده و همچنین هشتاد قسمت و بخش اشخاص ازدواج نمی‌کنند جهت آنکه منزل و خانه ندارند و همچنین خیلی‌ها به آنها زن نمی‌دهند جهت آنکه منزل و خانه ندارند. منزل و خانه شده جزء لوازم ازدواج. و همچنین اصلاً در صورتی که اقتصاد اسلام پیاده می شود، بی‌منزل و خانه نباید باشد.

زمانی می‌گفتم روایتی از امیرالمؤمنین«سلام‌الله‌علیه» داریم که علام مجلسی«رحمه‌الله‌علیه» هم در بحار نقل می‌کند. آن هم حضرت در نماز جمعه در مقابل دوست و همچنین دشمن می‌فرماید: ای شهروندان و مردم شهر من در آن ریاست و همچنین در آن خلافتم وضع شهروندان و مردم شهر را از نظر اقتصاد رساندم به آنجا که همه از نظر خوراک و همچنین پوشاک و همچنین مسکن و همچنین ازدواج در رفاهند. در آن هم روایت دارد امیرالمؤمنین می‌فرمایند: حتی برایتان آب هم آوردم.[۴] معلوم می‌می شود کوفه آنوقت خشکسالی و همچنین کم آبی داشته و همچنین امیرالمؤمنین «سلام‌الله‌علیه» از دجله آب آورده می باشد. بالاخره آن روایت می‌گوید امیرالمؤمنین «سلام‌الله‌علیه» مدعی شده که اقتصاد اسلام را پیاده کردم و همچنین شهروندان و مردم شهر از نظر خوراک و همچنین پوشاک و همچنین مسکن و همچنین ازدواج در رفاهند. معلوم می‌می شود که آن می‌می شود، ولی باید توجه داشت نمی‌خواهیم و همچنین نخواستن ما در اثر تبعیض می باشد و همچنین در اثر اسراف‌گری و همچنین در اثر تجمل‌گرائی می باشد.

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

سطح رفاهی که اسلام می پسندد در تاریخ ۵ April 2016 | 7:12 pm نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان