خرید و همچنین فروش اسپرم مردان خوشتیپ شرعی یا غیر شرعی؟+نظر مراجع

خرید و همچنین فروش اسپرم مردان خوشتیپ شرعی یا غیر شرعی؟+نظر مراجع

|خرید و همچنین فروش اسپرم مردان خوشتیپ شرعی یا غیر شرعی؟+نظر مراجع از مسیح داراب|

صدای شیعه به نقل از نسیم آنلاین: یکی از مشکلاتی که بعضی از زوجین بعد از ازدواج و همچنین با گذشتن چند سال شمسی از زندگی مشترکشان دچار آن هم می‌شوند موضوع ناباروری می باشد. آن مشکل زمانی حاد می‌می شود که بنیان ارتباط و رابطه جنسی و زناشویی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و همچنین کم نیستند زوج‌هایی که به دلیل آن بحران در زندگی خود از هم جدا شده‌اند. راهکارهای متفاوتی جهت غلبه بر آن مشکل از قدیم وجود داشته می باشد مانند آنکه بعضی خانم‌های نابارور جهت حفظ زندگی خود داشتن هوو را می‌پذیرفتند.

عده‌ای دیگر راهکار انسانی فرزندخواندگی را به عنوان راه حل آن بحران در زندگی خود در نظر می‌گرفتند و همچنین از آن حیث که هم مشکل خود را حل کنند و همچنین هم در کار ثوابی که سرپرستی یک کودک یتیم را می‌پذیرفتند شرکت می‌کردند. در سالیان اخیر و همچنین با پیشرفت‌های علم پزشکی جدید در کشورمان راهکارهای علمی جهت حل معضل ناباروری در کشور بوجود آمده می باشد که پژوهشکده رویان در صدر آن پیشرفت‌ها قرار دارد. در آن سال شمسی‌ها تعداد بسیاری از زوجین نابارور با بهره بری و استفاده از روش‌های علم پزشکی جدید مورد اثبات و یا تایید شرع و همچنین قانون توانستند فرزند آوری کنند.

ولی باید توجه داشت راهکاری که چندی سر از آگهی‌ها و همچنین تبلیغات در آورده می باشد خرید و همچنین فروش اسپرم می باشد تا زوج‌ها همچنین و علاوه بر حل مشکل ناباروری خود به ادعای آن اشخاص سودجو مشخصات مطلوب فرزند بعدی خود را از لحاظ ظاهری و همچنین ژنتیکی بدست بیاورند. خرید و همچنین فروش اسپرم در بعضی از کیلینیک‌های علم پزشکی جدید در منطقه ها و مناطق متمول تهران متاسفانه به یک کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل پر دخل و درآمد تغییر پیدا کردن شده می باشد.  

پژوهشکده رویان نیز که به عنوان بزرگترین مرکز علمی در ایران در باره ناباروی فعالیت می‌کند خرید و همچنین فروش اسپرم در آن پژوهشکده را تکذیب می‌کند. رضا سامانی دبیر کمیته اخلاق علم پزشکی جدید پژوهشکده رویان در ارتباط با خبری مبنی بر فروش و همچنین اهدا اسپرم در پژوهشگاه رویان، گفته بود: در پژوهشگاه رویان به‌ هیچ‌ عنوان اهدا و همچنین خرید و همچنین فروش اسپرم انجام نمی‌پذیرد.

کلینیک‌های ناباروری ویژه ای در تهران در آن باره مشغول به کار شده‌اند و همچنین جهت مشتریان خاص خود در آن باره نرخ‌های ویژه ای ارائه می‌کنند. به عنوان مثال در صورتی که اهدا کننده اسپرم مدل، ورزشکار و همچنین یا یک بازیگر خوشتیپ باشد اسپرم‌های آنها از ۲۵ میلیون تا صد میلیون تومان به فروش می‌رود. در آن بین اسپرم اشخاص با ضریب هوش بالا هم تا ۲۵ میلیون تومان به فروش رسیده می باشد تا شاید نوزادی که از آن طریق پا به عرصه حیات می‌گذارد در بعدی دانشمند بزرگی می شود!

آن موضوع جنبه‌های بسیاری از لحاظ علم پزشکی جدید، حقوقی و همچنین شرعی دارد. «نسیم آنلاین» آن موضوع را از لحاظ شرعی مورد بررسی کردن قرار داد و همچنین با ارائه سوالی به دفاتر محترم ۴ مرجع معظم تقلید پرسشی در آن خصوص مطرح کرد. در ادامه سوال «نسیم آنلاین» و همچنین پاسخ مراجع معظم تقلید جهت هر چه روشن‌تر شدن اذهان مخاطبان درج می‌گردد.

باسمه تعالی

 با سلام و همچنین عرض تحیات وافره و همچنین آرزوی طول عمر جهت آن هم مرجع بزرگوار

اخیرا دیدن شده می باشد که عده ای با قبح زدایی و همچنین مضر و همچنین بد بهره بری و استفاده از موضوع اهدای اسپرم به دنبال ساخته یا ایجاد مراکز داد و همچنین ستد اسپرم با مبالغ سنگین خواهند بود. آن اشخاص که با پیاده سازی و راه اندازی دفاتری در تهران به دنبال کسب درامدهای هنگفت از آن کار خواهند بود جهت جذب زوج‌های جوون و همچنین پر کردن جیبشان از اهدای اسپرم آقای بازیگر، اهدای تخمک خانم ورزشکار یا فروش اسپرم یک فوتبالیست با نرخ میلیونی می‌پردازند. سوالی که در آن بین بوجود می‌آید آن می باشد که:

 1. از نظر شرع مقدس چنین کاری مجاز می باشد؟

 2. با توجه به آنکه بین اهدا کننده اسپرم و همچنین گرفتن کننده ازدواجی صورت نگرفته و همچنین از طرفی عمل زنا هم صورت نگرفته حکم فقهی چیست؟ اولا حلال زاده یا حرام زاده بودن بچه‌ای که به دنیا می‌آید؟ ثانیا محرمیت و همچنین ارث بین اهدا کننده اسپرم و همچنین فرزند چگونه خواهد بود؟

حضرت آیت الله خامنه‌ای

تلقیح زن از طریق نطفه مرد نامحرم فی نفسه اشکال ندارد؛ ولی بایستی و حتما از مقدّمات حرام مثل لمس ونگاه حرام اجتناب می شود. به حال چنانچه از آن طریق فرزندی به دنیا بیاید، ملحق به شوهر زن نمی می شود؛ بلکه ملحق به صاحب اسپرم وتخمک می باشد و همچنین در احکام نسب رعایت احتیاط می شود.

حضرت آیت الله سیستانی

در صورتی که اسپرم مردى دیگر وارد رحم زن کنند که قطعا جایز نیست ولى در صورتی که تخمک زن را در خارج از رحم با اسپرم مردى دیگر بارور کنند ودر رحم او جاى دهند از آن جهت حرام نیست گرچه خلاف احتیاط می باشد ولى زیرا و به درستی که آن امر مستلزم کشف عورت مى می شود از آن جهت در غیر حال ضرورت جایز نیست و همچنین ضرورت بر فرض که باشد با یک فرزند برطرف مى می شود ودر هر حال آن بچه فرزند شوهر نیست وجایز نیست اورا به نام خود ثبت کند و همچنین او را فرزند خود بداند یا بخواند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

پاسخ: اسپرم به معنای اسپرمی که در منی غرق می باشد نجس می باشد و همچنین در صورتی که منافع مشروعی داشته باشد مالیت داشته و همچنین قابل خرید و همچنین فروش می باشد. البته توجه داشته باشید تلقیح نطفه بیگانه، شرعا حرام می باشد و همچنین فرزند حاصل نامشروع خواهد بود. تنها راه جهت بهره بری و استفاده از نطفه مرد بیگانه آن می باشد که مرد موقتا همسر خود را طلاق دهد و همچنین آن هم زن بعد از عده به عقد موقت مرد مورد نظر درآید(هر چند اصلا همدیگر را نبینند) سپس نطفه آن هم مرد را برداشته و همچنین در زمان عقد با تخمک زن ترکیب کنند و همچنین بعد از بخشش باقیمانده مدت عقد موقت و همچنین تجدید عقد دایم با شوهر سابق، نطفه ترکیب شده را در رحم او بکارند. فرزندی که متولد می می شود بر آن هم مرد و همچنین زن محرم می باشد، ولی تنها از آن هم زن و همچنین صاحب نطفه ارث می برد.

دائما موفق باشید

انتهای پیام

خرید و همچنین فروش اسپرم مردان خوشتیپ شرعی یا غیر شرعی؟+نظر مراجع در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان