حضرت آیت الله مکارم شیرازی: نام حضرت زهرا بین مسلمانان خیلی زیاد مظلوم می باشد

m31 حضرت آیت الله مکارم شیرازی: نام حضرت زهرا بین مسلمانان خیلی زیاد مظلوم می باشد

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی می گوید: تعبیرات و همچنین روایاتی که از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(ص) در ارتباط و رابطه با حضرت زهرا(س) آمده می باشد نشان از جایگاه بالای آن بانو می باشد بنابراین هرچه در مورد ایشان ذکر می می شود کم می باشد در حالیکه نام حضرت زهرا سلام الله علیها در بین مسلمانان خیلی زیاد مظلوم بوده و همچنین مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد کارهای خیلی زیاد گسترده ای در آن باره انجام می شود.

به نقل از شفقنا، آن مرجع تقلید در نوشتاری به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) می نویسد: حضرت فاطمۀ زهرا سلام الله علیها به عنوان مولود پهناور و بزرگ ازعصاره پاک میوه ‏هاى بهشتى و همچنین از پدرى همچون پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله صلى الله علیه وآله، و همچنین مادر ایثارگر و همچنین فداکارى همچون حضرت خدیجه سلام الله علیها در روز بیستم جمادى الثانى گام به آن دنیا نهاد.

هنگامى که «خدیجه» سلام الله علیها که زنى با شخصیت و همچنین معروف به بزرگى بود، با پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اسلام صلى الله علیه وآله ازدواج کرد زنان مکه از او قطع ارتباط و رابطه کردند، آن وضع همچنان ادامه یافت تا آن‏که خدیجه باردار شد و همچنین جنینش کسى جز فاطمه زهرا سلام الله علیها نبود.

کیفیت ولادت مولود بهشتی

در صورتی که چه حضرت خدیجه سلام الله علیها به هنگام وضع حمل از زنان قریش یاری طلبید ولی باید توجه داشت با آن پاسخ سرد و همچنین درد آلود روبه ‏رو شد که؛ تو سخن ما را گوش نکردى، با یتیم ابوطالب که مالى نداشت ازدواج نمودى، ما نیز به کمک تو نخواهیم شتافت!.

با همۀ آن تفاسیر خدیجه سلام الله علیها با ایمان، در اعماق دلش نور امیدى درخشید که خدایش او را در آن حال تنها نخواهد گذاشت. لحظات سخت و همچنین بحرانى وضع حمل آغاز شد ودر محیط منزل و خانه، زنى که او را کمک کند وجود نداشت، قلب او فشرده‏تر مى‏شد، و همچنین امواج خروشان بى ‏مهرى‏ هاى شهروندان و مردم شهر روح پاکش را آزار مى‏ داد.

ناگهان برقى در افق روحش درخشید، چشم بگشود و همچنین چهار زن را نزد خود دید، یکى از آن هم چهار زن صدا زد: نترس و همچنین غمگین مباش! پروردگار مهربانت ما را به یارى تو فرستاده می باشد، ما خواهران تو ایم، من ساره‏ ام؛ و همچنین آن آسیه همسر فرعون می باشد که از دوستان تو در بهشت خواهد بود؛ آن هم دیگر مریم دختر عمران؛ و همچنین آن چهارمى را که مى‏بینى دختر موسى بن عمران، کلثوم می باشد. ما آمده‏ ایم که در آن ساعت یار و همچنین یاور تو باشیم. و همچنین نزد او ماندند تا فاطمه‏ بانوى اسلام دیده به جهان گشود.

در آن‏جا نیز همچنین و علاوه بر فرشتگان، ارواح زنان با شخصیت جهان به مصداق آیۀ « (إن الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا تتنزل علیهم الملائکه ألا تخافوا ولا تحزنوا)؛ به یقین کسانى که گفتند: پروردگار ما خداوند یگانه می باشد سپس استقامت کردند فرشتگان بر آنان نازل مى‏ شوند که: نترسید و همچنین غمگین مباشید» به یارى خدیجه با ایمان و همچنین پر استقامت شتافتند.

بانوی همه بانوان جهان

گفتنی می باشد  در فراز و همچنین تعبیری دیگر در مورد بانوى اسلام فاطمه زهرا علیها السلام در روایات اسلامى مى‏خوانیم که خداوند مائده بهشتى بر آن هم‏ حضرت نازل کرد و همچنین پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله صلى الله علیه و همچنین آله و همچنین سلم و همچنین علی علیه السلام و همچنین جمعى از همسران پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله صلى الله علیه و همچنین آله و همچنین سلم و همچنین همسایگان از آن هم خوردند و همچنین پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله آن هم را تشبیه به جریان مریم کرده و همچنین فرمود: الحمد لله‏ الذی جعلک شبیهه بسیده نساء بنی اسرائیل: «شکر مى‏ کنم خدایى را که تو را شبیه مریم بانوى زنان بنى اسرائیل قرار داد».

آری او از لحظه تولد تا آخرین لحظات عمرش در مسیر عبودیت و همچنین بندگى خداوند تبارک و تعالی بود، در داستان تولد بانوى اسلام فاطمه زهرا سلام الله علیها و همچنین انعقاد نطفه او از میوه بهشتى و همچنین آمدن چهار زن با شخصیت جهان همچون مریم سلام الله علیها و همچنین … به نحوی که هنگام تولد او آمده می باشد به آن گونه فاطمه متولد شد و همچنین در حین تولد براى خداوند تبارک و تعالی سجده کرد.

لذا آنچه در مورد بانوى پهناور و بزرگ اسلام فاطمه سلام الله علیها رسیده می باشد آن می باشد که  که او برترین بانوى جهان می باشد همچنان که در  روایات متعددى از پیغمبر اسلام صلی الله علیه و همچنین آله و همچنین سلم و همچنین امام و پیشوا صادق علیه السلام نقل شده می باشد که «ولی باید توجه داشت مریم‏ بانوى زنان زمان خود بود ولی باید توجه داشت فاطمه‏ بانوى همه بانوان جهان از اولین و همچنین آخرین می باشد».

بانوی بهشتی

بنابراین با تأمل در مجموع آن احادیث و همچنین روایات می­قدرت اذعان نمود پیغمبر اکرم صلى الله علیه و همچنین آله سلم از تمام میوه ‏هاى بهشتى تناول کرده، و همچنین نطفه فاطمه سلام الله علیها از عصاره همه آنها تشکیل شده می باشدبه هر حال یک بانوى بهشتى که داراى خلق و همچنین خوى بهشتى می باشد، بایستی و حتما نطفه او را عصاره میوه‏هاى بهشتى تشکیل دهد، و همچنین آن امتیازى می باشد که آن بانو بر همه زنان جهان دارد.

با آن تفاسیر بایستی و حتما تصریح کرد بی تردید او یک زن بهشتى می باشد، خلق و همچنین خویش بهشتى، قلب و همچنین جانش بهشتى، رنگ و همچنین رویش بهشتى، گفتار و همچنین سخنانش بهشتى، خلاصه سر تا پا بهشتى می باشد. حال  آیا در تمام تاریخ بشر کسى را مى‏ قدرت یافت که چنین سند افتخارى که در آن روایات آمده، در تاریخچه زندگانیش ثبت شده باشد؟.

نام گذاری حضرت زهرا سلام الله علیها ازطرف خداوند

بدیهی می باشد هر نامى معمولاً بیانگر چگونگى صاحب آن هم می باشد، البته در صورتی که نامگذارى بوسیله شخص حکیمى انجام گیرد. لذا از احادیث بر مى‏آید که نامگذارى فاطمه زهرا علیها السلام بوسیله حکیم على الاطلاق یعنى خداى عالم انجام گرفته می باشد. از سوى دیگر «فاطمه‏» از ماده «فطم» (بر وزن حتم) به معناى بازگرفتن کودک از شیر مادر می باشد، که به هر گونه بریدن و همچنین جدایى اطلاق شده می باشد، از آن رو  در حدیثى از پیغمبر اکرم صلى الله علیه وآله و همچنین سلم آمده می باشد که فرمودند؛ او را فاطمه نام نهاده، زیرا خداوند او و همچنین دوستانش را از آتش دوزخ باز داشته می باشد».

بی تردید از آن تعبیر بهره بری و استفاده مى‏ می شود که نام­گذارى بانوى اسلام به آن نام، از سوى خداوند گرفته شده، و همچنین مفهومش آن می باشد که خداوند تبارک و تعالی وعده داده می باشد‏ او و همچنین کسانى که او را دوست دارند و همچنین در خط مکتب او باشند هرگز به دوزخ نروند.

نام­ های پرمعنای حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

گفتنی می باشد آن بانوى بهشتى ده نام دارد که هر کدام از دیگرى پر معناتر و همچنین بیانگر اوصاف و همچنین برکات وجود پربرکت اوست:۱- فاطمه ۲- صدیقه ۳- طاهره‏۴- مبارکه ۵- زکیه ۶- راضیه ۷- مرضیه ۸- محدثه ۹- زهرا ۱۰- بتول.

در تببین چیستی معنی و همچنین مفهوم نام­ های  آن هم حضرت همین بس که در نام معروفش «فاطمه» بازدارندگی او و همچنین شیعیان و همچنین پیروان مکتبش از آتش دوزخ به عنوان بزرگترین بشارت براى پیروان مکتبش نهفته می باشد.

لیکن از میان نام‏هاى او نام «زهرا» نیز درخشندگى و همچنین فروغ خاصى دارد، به نحوی که به تعبیر امام و پیشوا صادق علیه السلام زهرا به معناى درخشنده می باشد و همچنین فاطمه چنان بود که زیرا و به درستی که در محراب عبادت مى ‏ایستاد نور او براى اهل آسمان‏ها پرتوافکن مى ‏شد، آن هم‏گونه که نور ستارگان براى اهل زمین‏ پرتو افکن می باشد لذا زهرا نام نهاده شد.

تأملی در مفهوم لقب ام ابیها

مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد  در میان عرب معمول می باشد که همچنین و علاوه بر اسم، کنیه ‏اى نیز براى اشخاص انتخاب مى‏ کنند، در صورتی که مرد باشد با «اب» شروع مى‏می شود و همچنین در صورتی که زن باشد با «ام».

حال در روایات اسلامى در میان کنیه‏هاى فاطمه زهرا علیها السلام کنیه عجیبى دیده‏ مى‏می شود که چشم انداز دیگرى از عظمت فوق العاده آن هم حضرت را ترسیم مى‏ کند، در کتاب «اسد الغابه» آمده می باشد؛ «کانت فاطمه تکنى ام ابیها؛ کنیه فاطمه ام ابیها (مادر پدرش!) بود».

آن معنا در کتاب «استیعاب» از امام و پیشوا صادق علیه السلام نیز نقل شده می باشد. آن تعبیر عجیب که نظیر آن هم در مورد هیچ یک از زنان اسلام دیده نشده، نشان مى‏ دهد که آن دختر با وفا آنچنان نسبت به پدرش محبت مى‏ کرد که گویى «یک مادر» براى او بود. زیرا حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها از خردسالى از هیچ گونه محبت و همچنین دلسوزى در مورد پدر بزرگوارش فروگذار نکرد.هم دخترى دلسوز و همچنین فداکار و همچنین هم مادرى مهربان و همچنین ایثارگر و همچنین هم یارى وفادار محسوب مى‏ شد.

ولادت فاطمه زهرا سلام الله علیها؛«خیرکثیر»

تولد آن مولود خجسته آنچنان پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله صلى الله علیه وآله و همچنین سلم را خشنود کرد که زبان به مدح و همچنین ثناى پروردگار گشود، و همچنین زبان بدخواهان که او را «ابتر»یعنی بریده نسل و همچنین بى‏ عقب مى‏خواندند، براى دائما کوتاه شد. و همچنین طعن و همچنین سرزنش‏ هاى مخالفین که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله را بدون «نسل جانشین» مى‏ پنداشتند، همگى نقش بر آب شد، و همچنین به مضمون سوره «کوثر» فاطمه زهرا چشمه جوشان براى ادامه دودمان پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و همچنین ائمه هدى و همچنین خیر فراوان در طول قرون و همچنین اعصار تا روز قیامت شد.

به تعبیر دیگر در آن هم هنگام که دشمنان خوشحالى مى‏کردند که از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله نسلى باقى نمى‏ ماند که آیین او را نگهدارى کند، زیرا تنها یادگار او دخترش فاطمه‏ زهرا علیها السلام بود لذا مى‏ گفتند «محمد صلی الله علیه و همچنین آله و همچنین سلم ابتر می باشد» سوره کوثر نازل شد و همچنین خداوند مژده آن مولود پربرکت و همچنین بشارت قاطع را به پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله صلى الله علیه و همچنین آله و همچنین سلم داد و همچنین فرمود ؛ ما «خیر کثیر» و همچنین با برکت به تو عطا کردیم »«إِنَّاأَعْطَیْنَاکَ الْکَو همچنینْثَرَ».از آن تعبیر استنباط مى‏ می شود که آن «خیر کثیر» آن هم فاطمه زهرا علیها السلام می باشد.

هم چنین در آن سوره از یک سو نوید اعطاء خیر کثیر به پیغمبر صلی الله علیه و همچنین آله و همچنین سلم، و همچنین از سوی دیگر تداوم نسل و همچنین دودمان پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله صلی الله علیه و همچنین آله و همچنین سلم به روش فراوان در جهان مورد تأکید و همچنین پیشگویی قرار گرفته می باشد، در ادامه تأکید بر آن مسأله  که دشمنان پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله صلی الله علیه و همچنین آله و همچنین سلم ابتر و همچنین بلا عقب خواهند بود، به صراحت مورد نظر قرار گرفته می باشد.

نکتۀ مهم آن می باشد که  در آیه نخست سورۀ کوثر خداوند با صیغه متکلم مع الغیر «ضمیر جمع» از خود یاد مى‏کند و همچنین مى ‏فرماید: «ما کوثر را به تو عطا کردیم»! ، که آن تعبیر و همچنین مانند آن هم براى گفتن عظمت و همچنین اقتدار و قدرت می باشد، زیرا بزرگان هنگامى که از خود سخن مى‏ گویند نه تنها و فقط از خود که از مامورانشان نیز خبر مى‏ دهند، و همچنین آن کنایه از اقتدار و قدرت و همچنین عظمت و همچنین وجود فرمانبردارانى در مقابل اوامر می باشد.

بنابراین نسل و همچنین ذریه پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله صلى الله علیه و همچنین آله و همچنین سلم به وسیله دختر گرامى پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله صلی الله علیه و همچنین آله و همچنین سلم در جهان نشر یافت نسلى که نه تنها فرزندان جسمانى پیغمبر بودند، بلکه آیین او و همچنین تمام ارزش­ هاى اسلام را حفظ کردند، و همچنین به آیندگان ابلاغ نمودند، نه تنها امامان معصوم اهل بیت علیهم السلام که آنها حساب مخصوص به خود دارند. بلکه هزاران هزار از فرزندان فاطمه سلام الله علیها در سراسر جهان پخش شدند که در میان آنها علماى پهناور و بزرگ و همچنین نویسندگان و همچنین فقها و همچنین محدثان و همچنین مفسران والا مقام و همچنین فرماندهان عظیم بودند که با ایثار و همچنین فداکارى در حفظ آئین اسلام کوشیدند.

سخن آخر

در خاتمه بایستی و حتما گفت مقامات فاطمه زهرا سلام الله علیها خیلی زیاد بی نظیر می باشد و همچنین تعبیراتی از پیغمبر اکرم صلی الله علیه و همچنین آله و همچنین سلم در مورد ایشان نقل شده که بعد از مطالعه انسان را متعجب می سازد؛ حضرت محمد صلی الله علیه و همچنین آله و همچنین سلم در روایتی خطاب به دختر بزرگوارشان می فرمایند «خداوند با خشم تو خشمگین می می شود و همچنین با خوشحالی تو خوشحال» که آن امر نشان دهنده جایگاه بالا حضرت زهرا سلام الله علیها می باشد بنابراین هرچه در مورد ایشان ذکر می می شود کم می باشد در حالی­که نام حضرت زهرا سلام الله علیها در بین مسلمانان خیلی زیاد مظلوم بوده و همچنین مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد کارهای خیلی زیاد گسترده ای در آن باره انجام می شود.

چنین مقامات ‏ خیلی زیاد والاست که نشان مى‏ دهد حضرت زهرا علیها السلام برترین اشخاص و همچنین زنان می باشد و همچنین آن بهشت می باشد که مشتاق چنین افرادى می باشد، و همچنین آغوش باز مى‏ کند، و همچنین با وجود حضرت فاطمه‏ علیها السلام و همچنین امثال آن هم حضرت، عظمت پیدا مى‏ کند.

هم چنین بایستی و حتما گفت بر خلاف حملات بى‏ رویه افرادى که مى‏ گویند؛اسلام عملاً آیین مردان می باشد و همچنین زنان در آن هم به حساب نیامده ‏اند لیکن آن سخن واقعیت و حقیقت ندارد چرا که اسلام در هزار و همچنین ۴۰۰ سال شمسی قبل به زنان توجه ویژه‌ای داشته می باشد. لذا زنان در مواقع حساس به سهم خود در پیشبرد اهداف اسلامى نقش کلیدی ایفا نموده ­اند، که صفحات درخشان زندگى فاطمه‏ بانوى اسلام سلام الله علیها و همچنین زنان دیگرى که در تاریخ اسلام، گام بر جاى گام­ هاى آنها نهاده‏ اند، گواه آن واقعیت و حقیقت می باشد.

امید می باشد خداوند ما را از برکات آن «خیر کثیر» که به پیامبرش مرحمت فرموده می باشد بى نصیب نگرداند و همچنین  ما را در زمرۀ آن هم حضرت و همچنین ذریۀ طاهرینش محشور فرماید.

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: نام حضرت زهرا بین مسلمانان خیلی زیاد مظلوم می باشد در تاریخ ۳۰ March 2016 | 9:05 am نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان