جملاتی که حضرت علی(ع) در وصال و همچنین وداع با حضرت فاطمه(س) گفت

علی وفاطمه جملاتی که حضرت علی(ع) در وصال و همچنین وداع با حضرت فاطمه(س) گفت

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) -حضرت آیت‌الله امینی گفتاری در مورد فاطمه (س) در گفتن حضرت علی (ع) گفتن کرده می باشد.
به نقل از شفقنا متن گفتار ذکر شده بدین شرح می باشد:
بهترین طریق شناخت یک زن تعریف و همچنین توصیف شوهرش مى باشد. زیرا شوهر از اشخاص دیگر، حتى از پدر و همچنین مادر، شوهر یا همسر خود را بهتر مى شناسد و همچنین بر خفایاى انظار و افکار و همچنین رفتار و همچنین عادت هاى خوب یا بد او آشناتر می باشد. بنابراین حضرت على علیه السلام شوهر یا همسر خود زهرا علیهاالسلام را کاملاً مى شناسد و همچنین بهتر از دیگران مى تواند تعریف و همچنین توصیف نماید. امیرالمؤمنین سخنان فراوانى در مورد زهرا دارد لیکن در اینجا به دو کلام اکتفا مى می شود:

کلام اول را بامداد اولین روز عروسى در جواب سؤال پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم فرمود. رسول خداوند تبارک و تعالی صلّى اللَّه علیه و همچنین آله صبح اولین رو زعروسى وارد حجله شد، از داماد پرسید: کیف وجدت اهلک؟ فقال: نعم العون على طاعه اللَّه [بحار ج ۴۳ ص ۱۱۷.] یعنى رسول خداوند تبارک و تعالی از حضرت على پرسید: همسرت را چگونه یافتى؟ او در جواب عرض کرد: بهترین کمک می باشد بر اطاعت از خداوند تبارک و تعالی.

کلام دوم را در آخرین ساعت هاى عمر، حضرت زهرا علیهاالسلام فرمود: امیرالمؤمنین و همچنین زهرا در آخرین ساعت ها با هم خلوت کردند. و همچنین قال: اوصینى بما احببت. قالت: یا ابن عم ما عهدتنى کاذبه و همچنین لا خائنه و همچنین لا خلفتک منذ عاشرتنى. فقال علیه السلام: معاذ اللَّه انت اعلم باللَّه وابرّ واتقى و همچنین اکرم و همچنین اشدّ خوفاً من اللَّه من ان اوبّخک بمخالفتى، قد عزّ علىّ مفارقتک [بحار ج ۴۳ ص ۹۱.] یعنى: زهرا در آخرین ساعت هاى وداع به امیرالمؤمنین گفت: پسر عمو! در طول عمر هرگز به تو دروغ نگفتم و همچنین خیانت نکردم و همچنین هیچگاه با تو مخالفت ننمودم. امیرالمؤمنین در پاسخ فرمود: آرى اى دختر پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله! معاذ اللَّه که تو خلافى را مرتکب شده باشى. مرتبه خداشناسى و همچنین نیکوکارى و همچنین تقوا و همچنین خداترسى تو بالاتر از آن هم می باشد که با من مخالفت کرده باشى. مفارقت از تو خیلی زیاد بر من سخت می باشد.

امیرالمؤمنین در آغاز زندگى زناشوئى خود حضرت زهرا علیهاالسلام را به عنوان بهترین همسرى که با کمک او مى تون خداى را اطاعت نمود معرفى کرد. جمله (نعم العون على طاعه اللَّه) جمله اى کوتاه ولى خیلی زیاد پر محتوا می باشد. در آن جمله هدف ازدواج را گفتن کرد که کمک گرفتن از همسر براى اطاعت از خداوند تبارک و تعالی باشد و همچنین شوهر یا همسر خود زهرا را به عنوان بهترین مصداق براى توفیق در آن امر مهم دانست. در آخرین ساعتهاى وداع فاطمه علیهاالسلام نیز مقام عرفان و همچنین نیکوکارى و همچنین تقوا و همچنین خوف از خداى آن هم حضرت را ستود و همچنین نظر قبل اش را تأیید نمود. معلوم مى می شود زهرا در طول مدت ازدواج نه تنها مزاحم شوهرش در اطاعت از خداوند تبارک و تعالی و همچنین انجام دادن مسؤولیت سنگین ولایت نبوده، بلکه در تمام ابعاد مؤید و همچنین دست یار او هم بوده می باشد.

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

جملاتی که حضرت علی(ع) در وصال و همچنین وداع با حضرت فاطمه(س) گفت در تاریخ ۱۲ April 2016 | 11:48 pm نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان