جامعه کبیره متضمن معارف اصیل اسلامی می باشد/ امام و پیشوا هادی؛ خطیب الائمه

جامعه کبیره متضمن معارف اصیل اسلامی می باشد/ امام و پیشوا هادی؛ خطیب الائمه

|جامعه کبیره متضمن معارف اصیل اسلامی می باشد/ امام و پیشوا هادی؛ خطیب الائمه از مسیح داراب|

صدای شیعه به نقل از مهر: به مناسبت سالروز شهادت حضرت امام و پیشوا علی النقی الهادی(ع) با سه تن از کارشناسان مذهبی به گفتگو نشسته ایم که از نظر می گذرد؛

شرایط دوران امام و پیشوا هادی(ع)

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسن محرمی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و همچنین اندیشه اسلامی در خصوص ویژگی‌های عصر امام و پیشوا هادی(ع) و همچنین گسترش شیعیان در آن دوره گفت: عصر امام و پیشوا هادی(ع)، زمان متوکل عباسی می باشد که یکی از سخت‌گیرترین خلفای عباسی بر شیعیان بوده می باشد. او بود که مذهب اهل سنت را پدید آورده و همچنین عثمانی ها را به دربار خود راه داد. تا آن هم زمان عثمانی‌ها یعنی طرفداران بنی امیه نتوانسته بودند به دربار عباسی‌ها راه یابند. او به شدت ضد علوی بود و همچنین همین بس که او دستور داد قبر امام و پیشوا حسین(ع) که محل زیارت و همچنین تجمع شیعیان شده بود را خراب کنند.

2045047 جامعه کبیره متضمن معارف اصیل اسلامی می باشد/ امام و پیشوا هادی؛ خطیب الائمه

او همچنین افزود: امام و پیشوا هادی(ع) در چنین عصری می‌زیست ولی باید توجه داشت با آن حال می‌قدرت گفت که شیعه از گسترش بسیاری برخوردار بود. امام و پیشوا با آنکه در سنین کودکی به امامت رسید و همچنین در ثانی قسمت و بخش بسیاری از عمرش را در سامرا سپری کرد ولی باید توجه داشت به نحو احسن توانسته بود شیعه را راهنمایی و همچنین مدیریت کند. آن مدیریت اکثرا و بیشتر از طریق نامه‌هایی بود که به دور از چشم ماموران حکومتی رد و همچنین بدل می‌شد.

آن کارشناس دینی در مورد نقش امام و پیشوا هادی(ع) در آماده سازی شیعیان جهت غیبت گفت: دیگر امامان نیز به موضوع مهدویت توجه نموده و همچنین احادیثی در آن خصوص نقل کرده‌اند ولی باید توجه داشت نقطه آن می باشد که آماده کردن شهروندان و مردم شهر جهت غیبت در زمان امام و پیشوا هادی شتاب بیشتری می‌گیرد. مسعودی در کتاب اثبات الوصیه نقل کرده که امام و پیشوا هادی(ع) از پشت پرده با شهروندان و مردم شهر سخن می‌گفت تا شهروندان و مردم شهر را جهت ندیدن امام و پیشوا آماده بکند. روایاتی نیز در خصوص غیبت از امام و پیشوا هادی(ع) داریم که می‌فرماید نوه من مهدی موعود می باشد.

حجت الاسلام محرمی در گفتن مظلومیت‌های امام و پیشوا هادی(ع) گفت: امام و پیشوا هادی حیاً و همچنین میتاً خیلی زیاد مظلوم واقع شدند و همچنین دائما هم قبر آن هم بزرگوار غریب می باشد. البته سنی‌های آنجا محب امام و پیشوا خواهند بود، ولی باید توجه داشت بالاخره مظلومیت ایشان از زمان حیات ایشان تا کنون قابل دیدن می باشد. ایشان در زمان حاکم جابری مانند متوکل زندگی کردند و همچنین چه اهانت‌هایی که به حضرت نشد. متوکل منزل حضرت را بارها تفتیش کرد و همچنین یا به حضرت شراب تعارف کرد. در روایت آمده می باشد که اهل بیت مظلومون المقهورون خواهند بود. پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(ص) به اهل بیت می‌فرمایند انتم المظلومون بعدی، تو بعد از من مظلوم هستید.

امام و پیشوا هادی؛ خطیب الائمه می باشد

حجت الاسلام علی نظری منفرد، استاد حوزه در مورد ویژگی‌های زیارت جامعه کبیره که از حضرت هادی(ع) منقول می باشد گفت: آن هم روش که از بعضی روایات بهره بری و استفاده می‌می شود، امام و پیشوا هادی(ع) خطیب الائمه خواهند بود و همچنین در سخن گفتن کلمات خیلی زیاد زیبا و همچنین مسجعی را به کار برده و همچنین نثر خیلی زیبایی دارند که دو یادگار باقیمانده از آن امام و پیشوا بزرگوار زیارت جامعه کبیره و همچنین غیره ای زیارت غدیریه می باشد. هر دو زیارت از فصاحت و همچنین بلاغت ویژه ای از لحاظ لفظ برخوردار می باشد. همچنین از نظر معنا، معانی خیلی زیاد ژرف و همچنین عمیقی را در بردارد که آن زیارت را از جایگاه ویژه ای برخوردار کرده می باشد.

او همچنین در خصوص سند زیارت جامعه کبیره نیز گفت: سند زیارت جامعه کبیره به موسی بن عبدالله نخعی منتهی می‌می شود و همچنین آن زیارت در منابع اصلی شیعی مثل شیخ صدوق نقل شده می باشد. در منابع عامه هم حموئی صاحب فرائد السمطین در آن کتاب آن زیارت را نقل کرده می باشد. بنابراین فریقین، زیارت جامعه کبیره را نقل کرده‌اند و همچنین آن زیارت در منابع دسته اول ما آمده می باشد. از ویژگی‌های آن زیارت آن می باشد که علی رغم سایر زیارات، زیارت بلندی می باشد و همچنین علت طولانی بودن آن هم آن می باشد که آن زیارت متضمن و همچنین دربردارنده معارف اصیل اسلامی می باشد.

آن کارشناس دینی افزود: خدای متعال در قرآن مجید جهت اهل بیت جایگاه ویژه‌ای را قرار داده و همچنین در سوره احزاب آیه تطهیر را در مورد اهل بیت نازل نموده می باشد. خداوند در سوره مبارکه اسرا می‌فرماید «آت ذی القربی حقه» که حقی را جهت اهل بیت در نظر گرفته می باشد. آن آیه و همچنین آیات غیره ای در سوره مبارکه دهر، آیه مباهله، آیه مودت و همچنین… نشان می‌دهد که اهل بیت مقام و همچنین منزلتی جدای از سایر شهروندان و مردم شهر و همچنین صحابه رسول خداوند تبارک و تعالی دارند. امیرالمومنین در خطبه‌ای می‌فرمایند لا يقاس بآل محمّد من هذه الاُمّة أحد، یعنی هیچ کسی را نمی‌قدرت با خاندان پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) مقایسه کرد. امام و پیشوا هادی(ع) در آن زیارت جایگاه و همچنین شأن و همچنین اوصاف اهل بیت را گفتن می‌کند. مثلاً می فرماید عادتکم الاحسان و همچنین سجیتکم الکرم و همچنین… که از فرازهای آن زیارت می باشد.

2045055 جامعه کبیره متضمن معارف اصیل اسلامی می باشد/ امام و پیشوا هادی؛ خطیب الائمه

او همچنین با گفتن آنکه آن زیارت سیره ائمه و همچنین معارف اصیل اسلامی را گفتن می‌کند، گفت: مثلا در فرازی آمده می باشد: "بکم فتح الله و همچنین بکم یختم"، یعنی به وسیله تو خداوند شروع و همچنین ختم می‌کند. "بکم ینزل الغیث"، آن نشان می‌دهد که آن بزرگواران مجاری فیض حضرت حق خواهند بود و همچنین خدای متعال فیض خود را از آن طریق نازل می کند.

او همچنین افزود: بایستی و حتما گفت زیارات ناحیه مقدسه چند تا می باشد و همچنین آن زیارات را مرحوم مجلسی در بحار نقل کرده می باشد. ممکن می باشد یکی از زیارات ناحیه مقدسه هم از حضرت هادی(ع) باشد. زیرا و به درستی که در بعضی از رواتی که زیارت ناحیه مقدسه را نقل کرده اند به سنه ۲۵۱ باز می‌گردند و همچنین آن سال شمسی زمان امامت حضرت هادی(ع) بوده می باشد. لذا بعید نیست که بعضی از آن زیارت‌هایی که نقل شده از امام و پیشوا هادی(ع) باشد.

حجت الاسلام نظری منفرد در مورد زیارت غدیریه نیز افزود: آن هم فصاحت و همچنین بلاغتی که در زیارت جامعه کبیره می‌بینیم دقیقا در زیارت غدیریه دیده می می شود. از نظر محتوا نیز زیارت غدیریه به مناسبت روز غدیر خم می باشد که وجود تبریک و مبارک پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) به امر پروردگار خطبه غدیر را ایراد کردند و همچنین بعد امیرالمومنین(ع) را به جای خود را نصب نمودند. همین محتواهایی که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) در روز غدیر خم گفتن کردند در زیارت غدیریه هم دیدن می‌کنیم.

آن کارشناس دینی در مورد تفسیر عبارت «یا ولی الله ان بینی و همچنین بین الله ذنوبا لا یعطی علیها الا رضاکم» گفت: در ارتباط و رابطه با آن فراز خوب می باشد که به قرآن استشهاد کنیم. قرآن کریم در دو جا نسبت به آنکه خداوند گناهان انسان را عفو کند اشاره کرده می باشد. یکی ماجرای بچه‌های یعقوب می باشد که در سوره مبارکه یوسف می‌فرماید که قَالُواْ يَا أَبَانَا اسْتَغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا إِنَّا کُنَّا خَاطِئِينَ… قالَ سَو همچنینْفَ أَسْتَغْفِرُ لَکُمْ، بچه‌های یعقوب با آن هم گناهی که مرتکب شده بودند و همچنین یوسف را از پدر جدا نموده و همچنین به چاه انداخته بودند، خود می‌توانستند استغفار کنند ولی باید توجه داشت آمدند پدر را که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله بود و همچنین در نزد خداوند تبارک و تعالی وجیه بود نزد خداوند تبارک و تعالی واسطه قرار دادند و همچنین از او خواستند که جهت آنها طلب استغفار کند. لذا او را واسطه قرار دادند و همچنین حضرت یعقوب هم آنها را رد نکرد و همچنین گفت سوف استغفرلکم و همچنین وعده داد که جهت آنها استغفار کند. آن نشان می دهد که ما مستلزم و نیاز به شفاعت داریم. آیه غیره ای نیز در مورد پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله ما در سوره مباره نسا آمده می باشد که لَو همچنینْ اَنَّهُمْ اِذ ظَّلَمُوا اَنْفُسَهُمْ جاءُو همچنینْکَ فَاسْتَغْفَرُوا اللَّهَ و همچنینَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ، یعنی تنها استنغفار گنه کار کافی نیست و همچنین بایستی و حتما پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله جهت آنها استغفار کند لوجد الله توابا رحیما، آن هم وقت خدای متعال خواهد بخشید. دقیقا آن مضمونی که در جامعه کبیره آمده می باشد که آن ذنوب بخشیده نمی‌می شود مگر آنکه رضای اهل بیت ضمیمه آن هم می شود. آن هم چیزی می باشد که در آن دو آیه شریفه می بینیم. اهل بیت که وجاهتی در پیشگاه خداوند تبارک و تعالی دارند، به وسیله آنها از تقصیر ما درگذرند.

او همچنین در پایان اضافه کرد: زیارت جامعه کبیره متضمن معارف اصیل اسلامی می باشد. زائری که با آن زیارت معصومی را زیارت می کند، خوب می باشد که به محتوا و همچنین مضمون آن زیارت توجه نیز توجه کند.

ضرورت گفتن مباحث و مطالب اصولی و کاربردی زندگی اهل بیت

حجت الاسلام واضحی آشتیانی، کارشناس دینی در مورد موقعیت دوران امام و پیشوا هادی(ع) گفت: موقعیت امام و پیشوا هادی(ع) موقعیت ویژه ای می باشد به آن جهت که اهل بیت در آخر غربت بودند و همچنین سخت گیری های بسیاری در مورد اهل بیت می شد. عده ای پیش بینی هایی جهت آخرین حجت خداوند تبارک و تعالی می کردند لذا باعث شده بود که دشمن حضرت هادی(ع) و همچنین حضرت عسکری(ع) را تحت مراقبت ویژه قرار دهد. حضرت هادی(ع) در سامرا میان منصوبین حکومت و همچنین تحت مراقبت آنها زندگی می کرد. آن نشان می دهد که فضای زندگی کردن را جهت حضرت هادی فضای بسته ای قرار دادند که همین باعث شد که ارتباط آن هم حضرت با شیعیان کمرنگ می شود و همچنین به سختی صورت گیرد.

2045058 جامعه کبیره متضمن معارف اصیل اسلامی می باشد/ امام و پیشوا هادی؛ خطیب الائمه

او همچنین ادامه داد: از آنجایی که امام و پیشوا هادی(ع) با یک واسطه با پیشامد جدید غیبت ارتباط دارد قطعا بایستی و حتما جهت غیبت باره سازی می کردند. آن هم حضرت سعی کردند که شیعه ملاک و همچنین شاخص های مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری را داشته باشد در حالی که امام و پیشوا خود را نمی بیند. از طرف دیگر حضرت هادی(ع) جهت باره سازی در پیشامد جدید غیبت زیارت جامعه کبیره را به یادگار گذاشتند. امام و پیشوا هادی(ع) با صدور آن زیارت که محوریت آن هم با معرفی ائمه می باشد و همچنین ویژگی های امام و پیشوا را گفتن می کند، شاخص های اصلی را گفتن کردند.

آن کارشناس دینی در مورد یکی از فرازهای زیارت جامعه کبیره گفت: در زیارت جامعه کبیره فرازهای مهمی آمده ولی باید توجه داشت یک فراز آن هم آن می باشد که إِنْ ذُکِرَ الْخَيْرُ کُنْتُمْ أَو همچنینَّلَهُ و همچنینَأَصْلَهُ و همچنینَ فَرْعَهُ و همچنینَ مَعْدِنَهُ و همچنینَ مَأْو همچنینَاهُ و همچنینَ مُنْتَهَاهُ، در صورتی که صحبت خیر بشود و همچنین بخواهیم راجع به خیر سخن بگوییم اهل بیت اول و همچنین آخر و همچنین منبع و همچنین معدن خیر خواهند بود. یعنی خوبی ها و همچنین صفات برجسته و همچنین امتیازات در اهل بیت به آخر خود رسیده می باشد. لذا در روایت شریف از وجود مقدس پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) داریم که فرمود در صورتی که تو بخواهید خیر را در کسی ببینید بایستی و حتما در وجود حضرت زهرا(س) جستجو کنید. فاطمه زهرا(س) اصل خیر می باشد. 

او همچنین با اشاره به ضرورت گفتن مباحث و مطالب اصولی و کاربردی زندگی اهل بیت توسط کارشناسان گفت: آن نقطه ای که مقام معظم رهبری در مورد گفتن نقاط اصولی و کاربردی زندگی ائمه فرمودند، خیلی زیاد مهم می باشد و همچنین آن هم به آن جهت می باشد که ما جهت تربیت شهروندان و مردم شهر و همچنین بچه های خود از محصولات اندیشمندان اروپایی بهره بری و استفاده می کنیم آن در حالی می باشد که در صورتی که به معارفی که توسط اهل بیت گفتن شده توجه کنیم، می قدرت خیلی زیاد از معظلات و مسائل و مشکلات موجود را مرتفع کرد. سراسر زندگی امام و پیشوا هادی(ع) قابل الگو پذیری می باشد. در صورتی که تنها ویژگی های کلی امام و پیشوا هادی تبیین می شود اثر و همچنین ثمر کمتری دارد تا آنکه نقاط اصولی و کاربردی سیره اهل بیت بهره بری و استفاده می شود. سلامت و همچنین پاکی جامعه جهت اهل بیت خیلی زیاد مهم بوده می باشد و همچنین آن بایستی و حتما جهت شهروندان و مردم شهر تبیین می شود. 

انتهای پیام

جامعه کبیره متضمن معارف اصیل اسلامی می باشد/ امام و پیشوا هادی؛ خطیب الائمه در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان