تاریخچه وایت برد

تخته سفید یا وایت‌برد وسیله‌ای است سطحی وسيع برای نوشتن. از تخته سفید در مکان‌های روش ی استفاده می‌شود. برای نوشتن روی تخته سفید از ماژیک‌های ویژه استفاده می‌کنند. جهت پاک کردن نوشته‌ها نیز از وسیله‌ای به نام تخته پاک کن، که از تکه ابر تشکیل شده‌است، استفاده می‌شود. با به‌وجودآمدن تخته سفید، امروزه کمتر از تخته سیاه مصرف می‌شود.
تاریخچه
whiteboard 2 تاریخچه وایت برد
وایت برد

وایت برد,وایت برد,وایت برد
وایت برد بوسیله مارتین هیت که در جنگ کره عکاس بود اختراع شد. ایدهٔ این نوع تخته از نوشتن پیام‌ها برروی دیوار کناریِ تلفن گرفته شد. مارتین در وقت کار با نگاتیوهای فیلم دیدنی متوجه شد که با ماژیک می‌شود روی فیلم جالب نوشت می‌توان به‌راحتی آن را با دستمال خیس پاک کرد. این روش، آغازی جهت تهیه و تولید اولین وایت‌بردهای اولیه بود. اولین مد برای وارد کردن نمونه پرده‌برداری بوسیله مارتین درست شد که شب قبلش نمونه در آتش سوخت و باعث شد که اقای مارتین هیت ایدهٔ خودش را به دری-مارک بفروشد، و به این ترتیب آنان وایت‌برد را به جهان ی روش ی معرفی کردند.

در اواخر دههٔ ۱۹۵۰ اوایل دههٔ ۱۹۶۰ میلادی اولین وایت‌بردها در بازار پخش شد؛ ولی این موظوع حدود ۳۰ سال طول کشید تا عملاً وارد کلاس‌های درسی شود. در اوایل سال ۱۹۹۰، گرد خاکِ پخش‌شده از گچ تخته سیاه باعث آلرژی و بیماری ‌های ریوی می‌شد، و همین امر باعث تسریع در ورود وایت‌برد به کلاس‌های درس شد. [۱]

اولین وایت‌بردها خیلی پرهزینه بودند و از جنس ملامین و بهتریـن جایگزین تخته سیاه بودند، ولی این نوع تخته زود لکه‌دار شده و بعد از مدتی به‌سختی پاک می‌شوند. لعاب دادن به سطح ورق‌های مغناطیسی یک روش نو بود که زیاد یاری کرد وایت‌برد با کیفیت بهتر و باصرفه‌ تولید شود قیمت آن پایین‌تر بیاید.

در ایران: این مساله که چه موقع وایت‌برد به ایران وارد شده دقیقاً معلوم نیست.

انواع تخته‌سفید ورق‌های صمغ با کاغذ ادغام شده که ً روی چوب‌های [ام دی اف (صنعت چوب)|ام دی اف]] قرار می‌گیرد در ابعاد مختلف و کیفیت‌های نامعلوم تولید می‌شود. کیفیت و کارایی این نوع اکثرا ٌ ً به شرکت تولیدکنندهٔ آن بستگی دارد.

فولاد رنگ‌شده یا آلومینیوم نوع فولادی و آلومینیومی انواع خیلی مختلف ی دارد. این نوع سطح بسیار زیاد لطیف و پاک است که به‌راحتی پاک و برروی آن نوشته می‌شود. در این نوع، ورق فولاد از لایه‌های مختلف ی تشکیل شده‌است که بسته به نوع تولید آن کیفیت تعیین می‌شود.

پورسلین لعاب‌داده‌شده برروی فولاد سرامیک (شیشه) برروی فولاد پاشیده می‌شود. این نوع وایت‌برد از کیفیت خیلی بالایی برخوردار است اکثرا ً از گارانتی مادام‌العمر برخوردار است. از این نوع همـواره در صنعت‌هایی که استفادهٔ بسیار زیاد بالا دارد، بهره برده می‌شود. سطح آن ضدخش است، که فقط با موادی مانند الماس خش‌دار می‌شود.
جوهر ماژیک‌ها در سطح وارد نمی‌شود و قابلیت مغناطیسی دارد. این نوع وایت‌برد به‌دلیل مصرف از مواد باکیفیت و ارزشمند ، از قیمت زیاد بالایی برخوردار است.
ویژگی ها ی استفاده از وایت‌برد

ماژیک‌های وایت‌برد حساسیت‌زا نیستند مواد گچیِ آلاینده که باعث آسم آلرژی می‌شوند ندارند.
فیلم زیبا پروژکتور به‌راحتی برروی وایت‌برد مصرف می‌شود این امکان را به فرد می‌دهد که از ماژیک جهت ویرایش یا علامت‌گذاری استفاده نماید .
ماژیک وایت‌برد خیلی آسان در دست قرار می‌گیرد. این کمکِ خیلی خوب ی جهت معلولان از ناحیهٔ دست یا افرادی است که دچار بیماری در دستانشان هستند . به‌علاوه، در مقایسه با تخته‌ سیاه، به انرژی کمتری برای نوشتن برروی تخته‌سفید نیاز است.
مانند تخته سیاه، تخته‌ سفید باعث استفادهٔ کمتر از کاغذ می‌شود.
در مقایسه با تنوع رنگ گچ‌های تخته‌ سیاه، عملاً تنوع رنگ ماژیک‌های تخته‌ سفید بسیار زیاد بیشتر است.
تخته‌سفید را اکثرا ً به‌راحتی می‌توان جهت مصرف به محل دیگری انتقال داد، که این ویژگی را به‌ندرت می‌توان در تخته‌سیاه‌ها دید.
تخته سفید در اندازه‌های گوناگون تولید می‌شود.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان