ارتقاء سطح تهدیدهای گروه و حزب‌الله لبنان و همچنین شاخصه‌های بازدارندگی آن هم

ارتقاء سطح تهدیدهای گروه و حزب‌الله لبنان و همچنین شاخصه‌های بازدارندگی آن هم

|ارتقاء سطح تهدیدهای گروه و حزب‌الله لبنان و همچنین شاخصه‌های بازدارندگی آن هم از مسیح داراب|

مقدمه

صدای شیعه: امکان حمله‌ی رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی به لبنان، احتمالاً یکی از متداوم‌ترین موضوعاتی باشد که همواره در رسانه‌ها محل بحث می باشد. آن هم‌قدر که مقامات نظامی و همچنین سیاسی رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی در خصوص امکان آن حمله و همچنین رفتار احتمالی گروه و حزب‌الله سخن می‌گویند و همچنین رسانه‌های آن رژیم، آن حمله را در زوایای متنوع و گوناگون و مختلف گمانه‌زنی می‌کنند، مقامات گروه و حزب‌الله و همچنین رسانه‌های لبنان نیز چنین امری را در اظهارات و همچنین مقالات خود مورد تحلیل قرار می‌دهند.

با شرایط منطقه‌ای جدید و همچنین تغییر بعضی مختصات روانی، مذهبی و همچنین سیاسی، سطح تهدیداتی که گروه و حزب‌الله لبنان جهت واکنش به حمله احتمالی رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی مطرح می‌کند، به طرز شگفت‌انگیزی ارتقاء یافته می باشد. سیدحسن نصرالله دبیرکل گروه و حزب‌الله لبنان در سخنرانی‌ها و همچنین مصاحبه‌هایش سعی دارد تا پیامی آشکار به دشمن اشغال‌گر قدس انتقال دهد تا مانع از حمله‌ی احتمالی آن رژیم می شود. آن پیام در چارچوب الگوی امنیت‌سازِ «بازدارندگی» قابل فهم می باشد.

آن هم‌‌چه در ادامه می‌آید، ضمن بازخوانی تهدیدات ارتقاءیافته‌ی سیدحسن نصرالله، به بررسی کردن «بازدارندگی» به‌عنوان منطق تهدیدات جدید می‌پردازد و همچنین در نهایت شاخصه‌های اقتدار و قدرت بازدارندگی گروه و حزب‌الله را تشریح می‌کند.

۱٫ مروری بر تهدیدات ارتقاء‌یافته‌ی دبیرکل گروه و حزب‌الله لبنان

«تو خواستار جنگ تمام‌عیار شده‌اید. پس ما هم به سراغ جنگ تمام‌عیار می‌رویم و همچنین جهت آن هم آماده‌ایم. جنگی در تمام سطوح. به سمت حیفا -و همچنین حرفم را باور کنید- به سمت مابعدِ حیفا و همچنین به سمت مابعدِ مابعدِ حیفا.»[1] آن‌ها بخشی از سخنرانی تاریخی نصرالله در ۱۴ جولای ۲۰۰۶ می باشد. رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی جنگی تمام‌عیار را علیه گروه و حزب‌الله آغاز کرده بود و همچنین نصرالله آن‌گونه سطح تهدید خود را در حوزه‌ی جغرافیایی حیفا، مابعدِ حیفا و همچنین مابعدِ مابعدِ حیفا ارتقاء داد. آن تهدیدات در کنار اقدامات غافل‌گیرکننده‌ای شامل انهدام ناوچه حانیت و همچنین هم‌چنین تانک مرکاوا، موشک‌باران حیفا و همچنین… در نهایت موجب شد تا رژیم اشغال‌گر قدس دست از حمله به لبنان بکشد.

 اگرچه خط تهدید همواره در سخنان نصرالله وجود داشته ولی باید توجه داشت تأکید بر «الجلیل و همچنین مابعدِ الجلیل» سطح تهدیدات را به صورت ماهوی تغییر دارد. گروه و حزب‌الله همواره رویکردی دفاعی در مقابل رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی داشته می باشد. جنگ ۳۳روزه و همچنین آزادی جنوب لبنان مبتنی بر همین رویکرد بود. ولی باید توجه داشت آن بار دبیرکل گروه و حزب‌الله تهدید به پیش‌روی در سرزمین‌های اشغالی می‌کرد. او در اواسط شهریور ۹۱ در گفتگو با غسان بن جدو مدیر شبکه المیادین گفته بود: «در صورتی که اسرائیل به ما حمله کند، ما به دفاع بسنده نخواهیم کرد. روزی به رزمندگان گفتم که آماده باشید شاید روزی بیاید که ما وارد الجلیل [در شمال سرزمین‌های اشغالی] شویم. آن پیشامد جدید هنوز هم به نیرو خود باقی می باشد و همچنین جزئی از گزینه‌های ماست.»[2] آن استراتژی هجومی در کنار استراتژی تسلیح کرانه‌ی باختری که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی مطرح شد و همچنین هم‌چنین استراتژی «غلاف غزه»[3] که توسط تیم‌های مقاومت در غزه مطرح گردید، هزینه‌های امنیتی رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی را افزایش داد. نصرالله البته در سال شمسی ۹۳ و همچنین باز هم در مصاحبه با المیادین، از طرح پیش‌روی تا الجلیل و همچنین آن‌بار «مابعدِ الجلیل» سخن گفت: «آن‌که گفته می شود آیا مقاومت به قدرتی تغییر پیدا کردن شده‌می باشد که بتواند وارد الجلیل می شود می‌گویم بله، مقاومت هم‌اکنون به توانی دست‌یافته که بتواند وارد الجلیل می شود. هم‌اکنون مقاومت با تمام رزمندگانش و همچنین  افسران و همچنین توانایی‌های نظامی‌اش آماده خواهند بود وارد الجلیل شوند.» او همچنین با اشاره به اشتباه محاسبات دشمن و همچنین آنکه دخالت گروه و حزب الله در سوریه قدرت گروه و حزب‌الله را کاهش داده، گفت: «البته فراموش نکنید که من می‌گویم به بعد الجلیل هم می‌توانیم وارد شویم.»[4]

 دیگر تهدید نصرالله که طی ماه‌های اخیر موجی از واکنش‌ها را در محافل صهیونیستی برانگیخت، تهدید به انهدام مخازن گاز آمونیاک در حیفا بود؛ «صهیونیست‌ها از جنگ بعدی [احتمالی] می‌ترسند. می‌ترسند که مقاومت مخزن‌های گاز در حیفاء را که به مردن و مرگ و همچنین جراحت ۸۰۰ هزار فرد در رژیم غاصب می‌می شود، هدف بگیرد و همچنین معتقدند که آسیبی که از انفجار آن مخزن‌ها ساخته یا ایجاد خواهد شد، معادل یک بمب اتم می باشد. از دید آنان، ما بمب اتم داریم!»[5]

 آخرین تهدیدی که از سوی دبیرکل گروه و حزب‌الله لبنان مطرح شده، سطحی بالاتر از انهدام مخازن گاز آمونیاک دارد. نصرالله آن‌بار هم در گفتگو با غسان بن جدو مدیر شبکه المیادین، آن تهدید را مطرح کرده: «مشکل [اسرائیل تنها و فقط] در انبارهای آمونیاک نیست که در حیفاست. کارخانه‌های غیره ای نیز هست. آن رژیم با موشک‌های حقیقی هدف گرفته نشده [تا در حال حاظر]. زیرساخت‌های پتروشیمی و همچنین آنچه بیولوژیکی می باشد، تأسیسات اتمی و همچنین انبارهای اتمی و همچنین زرادخانه‌های کلاهک‌های اتمی… اینها کارخانه‌ها و همچنین تأسیساتی می باشد که در شهرستان ها و همچنین در جوار شهرهای اسرائیلی موجود می باشد. اینها اهدافی می باشد که در صورتی که اسرائیل بخواهد زیرساخت‌های ما را بزند، حق ماست که هر هدفی که جهت دشمن بازدارندگی ساخته یا ایجاد کند، هدف بگیریم.»[6]

 2. بازدارندگی؛ الگوی امنیت‌ساز

بازدارندگی پیش از آن هم‌که یک الگو در سیاست و همچنین روابط بین‌الملل باشد، یک الگوی رفتاری در میان اشخاص و همچنین تیم‌ها در سطوح متنوع و گوناگون و مختلف می باشد که شاید بتوان آن هم را در یک جمله ساده، پرتکرار و همچنین تهدیدآمیز در عرصه‌ی زندگی فرهنگی و اجتماعی گفتن کرد: «در صورتی که آن کار را کنی، من هم آن هم کار را می‌کنم.» ولی باید توجه داشت هنگام و زمانی که آن الگو، در سطحی عالی و همچنین در عرصه‌ی امنیت ملی مطرح می‌می شود، اگرچه اساس خود را حفظ می‌کند، ولی باید توجه داشت از مختصات تعریف‌شده‌‌تری برخوردار می‌گردد.

 فهم ارتقاء سطح تهدیدات از سوی سیدحسن نصرالله و همچنین هم‌چنین ارزیابی آن هم‌ها از سوی مقامات رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی، نیازمند فهم دقیق‌تری از بازدارندگی و همچنین شاخصه‌های آن هم می باشد. لذا در ادامه اجمالی از الگوی بازدارندگی که در ترتیبات و همچنین برآوردهای امنیتی بازیگران جدید، الگویی پرکاربرد محسوب می‌می شود، مطرح می‌گردد:

 اساس بازدارندگی بر پیش‌گیری، تهدید به مجازات و همچنین ممانعت می باشد. تهدید به مجازات زمانی صورت می‌گیرد که طرف «الف» سعی می‌کند به طرف «ب» بفهماند در صورتی که به انجام عمل ویژه ای ادامه دهد، با از بین بردن دارایی‌های ارزشمندِ طرف «ب»، واکنش نشان خواهد داد. بر آن پایه، آن هم‌چه ممکن می باشد باعث بازدارندگی می شود، ترس «ب» از عملی شدن تهدید «الف» در صورت اقدام می باشد. در بازدارندگی بر پایه‌ی تهدید به مجازات، هدف، القای آن پیام به طرف مقابل می باشد که اقدام او هزینه‌بَر می باشد و همچنین هزینه‌ی آن هم اکثرا و بیشتر از سودی می باشد که به دست خواهد آورد. در آن‌جا ناکارآمدی بازدارندگی زمانی می باشد که ضدتهدید «ب» آن هم‌قدر کارساز باشد که بتواند در برابر تهدید «الف» ساخته یا ایجاد موازنه نماید.[۷]

 مکانیسم بازدارندگی بر پایه‌ی ممانعت نیز مشابه بازدارندگی بر پایه‌ی تهدید به مجازات می باشد، ولی باید توجه داشت در آن‌جا از تهدید خبری نیست، بلکه «الف» سعی دارد تا «ب» را متقاعد کند که در صورتی که دست به اقدام خشونت‌بار بزند، نمی‌تواند به اهداف سیاسی-نظامی خود دست یابد. بازدارندگی بر اساس استنکاف به دنبال آن هم می باشد که از طریق کاهش امید دشمن در کسب موفقیت، بازدارندگی را به اجرا درآورد. آن نوع بازدارندگی می‌تواند مستقیم و همچنین بدون واسطه و غیر مستقیم باشد. ممانعت مستقیم عبارت می باشد از خطاب قرار دادن طرف مقابل با گفتار و همچنین اقدامات تهدیدآمیز ولی باید توجه داشت متقاعدکننده. ممانعت بدون واسطه و غیر مستقیم نیز عبارت می باشد از دیدن کردن و نمایش و همچنین مانور عمومی اقتدار و قدرت و همچنین قابلیت در چهارچوب حوزه‌های تهدید‌شده از سوی «ب». مثلاً «ب» تهدید به اشغال بنادر و همچنین تأسیسات دریایی «الف» می‌کند و همچنین «الف» با نمایش مانورهای نظامی و همچنین به دیدن کردن و نمایش درآوردن موشک‌های سطح به سطح و همچنین یا موشک‌های ضدکشتی و همچنین زیردریایی‌های تاکتیکی، قابلیت‌های خود را در برابر تهدید نشان می‌دهد، بی‌آن هم‌که طرف مقابل را تهدید کند یا خطاب قرار دهد.

یک بازدارندگی موفق سه شاخصه دارد:

 الف. توانایی یا قابلیت و همچنین ظرفیت‌های مقابله به مثل: توانایی تهدید در واقع توانایی تهدیدکننده جهت آسیب‌رساندن به دشمن می باشد. از سوی دیگر، توانایی تهدید به توانایی حمله‌ی دوم مطمئن نیز نقل شده می باشد که بر مبنای قابلیت تنبیه متجاوز از طریق حملات تلافی‌جویانه با اقتدار و قدرت تخریب کافی و همچنین یا کوبنده بعد از حملات تهاجمی می باشد.

 ب. اعتبار تهدید یا ضدتهدید: اعتبار تهدید با چند عامل قابل معناسازی می باشد: اول آن هم‌‌که تهدیدی اعتبار دارد که طرف تهدیدشونده یا حوزه‌ی تهدید به آن هم باور داشته باشد. دوم، تهدیدات معتبر، تهدیداتی عقلانی‌اند یعنی از سوی حوزه‌ی تهدید و همچنین تهدیدشونده با محاسبات عقلانی قابل درک باشد و همچنین سوم آن هم‌که احتمال اجرای تهدید همواره از سوی تهدیدشونده با قسمت و بخش بالا ارزیابی می شود.

 ج. ابزار انتقال تهدید یا ضدتهدید: اعتبار بازدارندگی به ابزار انتقال تهدید یا ضدتهدید نیز بستگی دارد. جهت آن منظور، کانال‌های دیپلماتیک، کانال‌های اطلاعاتی و همچنین اقدامات تحکیمی شامل ضروریات انتقال درست تهدید به‌شمار می‌روند.[۸]

 3. نگاهی به تهدیدات گروه و حزب‌الله مبتنی بر الگوی بازدارندگی

می‌قدرت تهدیداتی که از سوی دبیرکل گروه و حزب‌الله لبنان خطاب به رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی مطرح می‌می شود را مبتنی بر مواردی که در بالا گفته شد، تشریح کرد.

 3-1. اساس بازدارندگی گروه و حزب‌الله؛ مجازات یا ممانعت؟

اساس بازدارندگی‌ای که نصرالله عمدتاً در اظهاراتش علیه رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی از آن هم بهره می‌برد، بازدارندگی مبتنی بر مجازات می باشد. به عبارت دیگر، گروه و حزب‌الله سعی می‌کند به طرف صهیونیستی بفهماند در صورتی که به لبنان حمله کند، او با از بین بردن زیرساخت‌ها و همچنین دارایی‌های ارزشمند رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی، واکنش نشان خواهد داد. زیرساخت‌های پتروشیمی و همچنین بیولوژیکی، تأسیسات اتمی، انبارهای اتمی و همچنین زرادخانه‌های کلاهک‌های اتمی، از دو منظر ایجابی و همچنین سلبی جهت رژیم اشغال‌گر قدس واجد ارزش می باشد: از منظر ایجابی آن زیرساخت‌ها و همچنین انبارهای تسلیحات، قسمت و بخش مهمی از اقتدار و قدرت نظامی و همچنین صنعتی اوست و همچنین از منظر سلبی، هرگونه آسیبی به آن هم‌ها می‌تواند تلفات انسانی خیلی زیاد گسترده‌ای به‌بار آورد. لذا تأکید نصرالله بر تخریب حساس‌ترین و همچنین مهم‌ترین مظاهر اقتدار و قدرت رژیم اشغال‌گر قدس در صورت اقدام هجومی مأثر از سوی آن رژیم علیه لبنان، می‌تواند موجب ترس مقامات آن رژیم از عملی شدن تهدید گروه و حزب‌الله می شود و همچنین در پس نتیجه آن می شود که بازدارندگی ساخته یا ایجاد نماید.

 بازدارندگی بر پایه‌ی ممانعت نیز می‌تواند تا حدی در تشریح منطق تهدیدهای نصرالله از اقتدار و قدرت تبیینی برخوردار باشد. در ممانعت مستقیم، طرف مقابل با گفتار و همچنین اقدامات تهدیدآمیز ولی باید توجه داشت متقاعدکننده خطاب قرار می‌گیرد. نصرالله اکنون همین شیوه را در پیش گرفته می باشد. او با گفتن دقیق حوزه‌های مورد تهدید گروه و حزب‌الله در سرزمین‌های اشغالی، سعی دارد تا تهدیدش را جهت صهیونیست‌ها کاملاً عینی سازد. نصرالله با توجه به اقتدار و قدرت تخریب گسترده ناشی از انهدام مخازن آمونیاک در حیفا، از امکان مردن و مرگ و همچنین جراحت بیش از ۸۰۰ هزار فرد یا شخص سخن می‌گوید در حالی که جمعیت ساکن در استان حیفا حدود ۸۵۰ هزار فرد یا شخص می باشد. ملموس‌سازی تهدید جهت صهیونیست‌ها می‌تواند در متقاعدشدن آن هم‌ها مؤثر واقع می شود. به عبارت دیگر نصرالله می‌کوشد تا با کاهش امید دشمن در کسب موفقیت از طریق تصویرسازی پیامدهای واکنش گروه و حزب‌الله، امکان حمله‌ی رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی به لبنان را کاهش دهد. او در آن خصوص گفته می باشد: «آنچه اسرائیل را از آغاز جنگی جدید علیه لبنان منع می‌کند، مقاومت می باشد. اسرائیل هنگام و زمانی که جنگ شروع می‌کند که پس نتیجه آن می شود که [خوب] را قطعی، سریع و همچنین تأمین‌کننده‌ی اهدافش بداند ولی باید توجه داشت آنچه در لبنان مانع می‌می شود که دشمن آن پیروزی را به دست نیاورد، مقاومت می باشد؛ مقاومت قادر می باشد مانع آن پیروزی اسرائیل می شود.»[9]

 3-2. شاخصه‌های بازدارندگی گروه و حزب‌الله

۳-۲-۱٫ توانایی و همچنین ظرفیت‌های مقابله به مثل

گروه و حزب‌الله بایستی و حتما از توانایی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری جهت اقدام تلافی‌جویانه در مواجهه با حملات احتمالی رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی به لبنان برخوردار باشد تا بتواند بازدارندگی موفقی در مقابل آن رژیم ساخته یا ایجاد نماید. در آن خصوص، گروه و حزب‌الله می‌کوشد تا توانایی‌های خود را در میانه‌ی ابهام و همچنین وضوح، گفتن کند.

یکی از مهم‌ترین مواردی که نصرالله در سخنانش بارها اعلام کرده، عدم اثرگذاری بحران سوریه بر اقتدار و قدرت گروه و حزب‌الله در مواجهه با رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی می باشد. او در مصاحبه با المیادین گفته می باشد: «شاید مقاومت اکنون، در سوریه و همچنین در جاهای دیگر درگیر باشد که البته درگیر می باشد. ولی هم‌چنان مسأله مهم جهت ما،‌ مسأله مقابله با دشمن اسرائیلی می باشد. مقاومت در لبنان به صورت شبانه‌روزی در آماده‌باش کامل می باشد تا در برابر دشمن اسرائیلی، به پیروزی قاطعی دست یابد و همچنین هرگز گمان نکنید که ما درگیر مسائل سوریه شده‌ایم و همچنین جاهای دیگر حضور داریم و همچنین توانایی ما غیر متمرکز شده می باشد.»[10] آن امر می‌تواند در گفتن توانایی گروه و حزب‌الله جهت مقابله به مثل مؤثر واقع می شود و همچنین باره را جهت افزایش اقتدار و قدرت بازدارندگی آن جنبش فراهم سازد تا طرف صهیونیستی گمان نبرد که گروه و حزب‌الله به‌واسطه‌ی حضور در سوریه، ضعیف شده می باشد.

 تأکید بر قدرت تسلیحاتی از دیگر مواردی می باشد که مقامات گروه و حزب‌الله جهت گفتن توانایی خود جهت مقابله به مثل با رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی از آن هم بهره می‌برند. شیخ نعیم قاسم، دست یار سیدحسن نصرالله، در آن خصوص می‌گوید: «صهیونیست‌ها به‌خوبی می‌دانند که گروه و حزب‌الله موشک‌های نقطه‌زن را در اختیار دارد و همچنین به‌علت امکاناتی که گروه و حزب‌الله به دست آورد و همچنین حمایت‌های جمهوری اسلامی و همچنین آمادگی گروه و حزب‌الله جهت هر جنگ بعدی، آن جنگ جهت اسرائیلی‌ها سخت‌تر خواهد بود.»[11] نصرالله هم در سال شمسی ۹۳ در آن خصوص گفته بود: «موشک‌های فاتح ۱۱۰ مدت‌ها می باشد به دست ما رسیده می باشد. در سال شمسی ۲۰۰۶ هم آن موشک‌ها را داشتیم و همچنین خبر جدید و تو و تازه‌ای نیست، آن‌ مسائل قدیمی شده‌اند. موشک‌های فاتح ۱۱۰ نسبت به موشک‌هایی که اکنون در اختیار داریم خیلی زیاد قدیمی خواهند بود… آنچه اکنون گروه و حزب‌الله در اختیار دارد، به مقدار و اندازه‌ای می باشد که حتی اسرائیل تصور آن هم را هم نمی‌تواند بکند.»[12] آن اظهارات با بیانی دیگر از سوی مقامات و همچنین رسانه‌های رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی نیز تکرار شده می باشد. روزنامه‌ی اسرائیل الیوم در سال شمسی ۹۲ در گزارشی با نام «گروه و حزب‌الله ۲۰۱۳» به بررسی کردن اقتدار و قدرت آن جنبش، هفت سال شمسی بعد از جنگ ۳۳روزه پرداخته می باشد. قدرت موشکی، قدرت تشکیلاتی و همچنین انسانی و همچنین قدرت غافل‌گیری گروه و حزب‌الله سه قسمت و بخش عمده‌ی آن نقل از بودند. روزنامه‌ی هاآرتص نیز پیش‌تر سندی را نشر یافته شده کرد که بر اساس آن هم، نمایندگان موساد در مذاکرات استراتژیک آمریکا و همچنین رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی به مقام آمریکایی گفته بودند: «گروه و حزب الله می‌تواند هر روز خدا بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ موشک به سمت سرزمین‌های اشغالی شلیک کند که حدود ۱۰۰ مورد آن هم به سمت تل‌آویو خواهد بود. گروه و حزب‌الله می‌تواند آن اقتدار و قدرت را تا دو ماه در طول جنگ حفظ کند.»[13]

 همچنین و علاوه بر تقویت اقتدار و قدرت موشکی، گروه و حزب‌الله در دیگر حوزه‌های مورد مستلزم و نیاز جهت نبرد نیز خود را مجهز کرده می باشد. هنگام و زمانی که رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی در سال شمسی ۲۰۰۶ به لبنان و همچنین گروه و حزب‌الله حمله کرد، گروه و حزب‌الله مجهز به پهپاد نبود. ولی باید توجه داشت شش سال شمسی بعد، گروه و حزب‌الله با پهپاد ایوب، آن رژیم را لرزاند. «ایوب» ساعت‌ها بر فراز سرزمین‌های اشغالی پرواز و همچنین فیلم دیدنی و جذاب‌برداری کرده بود و همچنین در نهایت هنگام و زمانی که صهیونیست‌ها از حضور آن هم مطلع شدند، با یک جنگنده F-16 با مقابله با آن هم پرداختند. «ایوب» در آن هم شرایط، دو پیام معنادار داشت؛ گروه و حزب‌الله مجهز به پهپاد شده می باشد و همچنین بایستی و حتما منتظر پهپادهای پیشرفته‌تر از ایوب بود، تل‌آویو با آن هم همه سیستم‌های راداری مجهز و همچنین پیشرفته قدرت شناسایی ایوب را نداشت. آن عملیات پهپادی زمانی راهبردی‌تر می‌می شود که گفته می شود «پهپادی که فیلم دیدنی و جذاب‌برداری کرد، در لحظات مستلزم و نیاز، می‌تواند موشک هم پرتاب کند.» آن جهت امنیت رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی یک شکست سنگین می باشد.

 همچنین و علاوه بر عملیات‌های پهپادی، بعد از عملیات دریایی نیروهای حماس در جنگ ۵۱روزه‌ی سال شمسی ۲۰۱۴، مراکز اطلاعتی و همچنین امنیتی رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی نسبت به تکرار چنین عملیاتی از سوی گروه و حزب‌الله هشدار دادند. وبسایت و مرکز خبرهای جدید صهیونیستی «واللا» در گزارشی نوشت: «ارزیابی‌های اطلاعاتی اسرائیل نشان می‌دهد که اقدامات حماس در آن عملیات، مانور کوچکی در مقایسه با آنچه که ممکن می باشد گروه و حزب‌الله لبنان انجام دهد، می‌باشد. آن آن هم گروه و حزب‌الله می باشد که طرح‌های راهبردی جهت حمله به قوه دریایی اسرائیل تدوین کرده می باشد؛ طرح‌هایی که در بردارنده‌ی حملات تا سواحل الخضیره و همچنین نتانیا می باشد.»[14]

 3-2-2. اعتبار تهدید یا ضدتهدید

تهدیدات گروه و حزب‌الله جهت افزایش سطح موفقیت بازدارندگی، بایستی و حتما سه ویژگی داشته باشد: صهیونیست‌ها آن هم را باور کنند، عقلانی باشد و همچنین اجرای آن هم با قسمت و بخش بالا ارزیابی می شود. به نظر می‌رسد تهدیدات گروه و حزب‌الله از هر سه ویژگی برخوردار می باشد. نقطه‌ی حائز اهمیت ولی باید توجه داشت آن می باشد که آن تهدیدها اکثرا و بیشتر قابلیت بازدارندگی دارند و همچنین لذا بنا نیست در مواجهه با هر سطحی از حمله‌ی رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی به لبنان، آن تهدیدات عملی می شود. به عنوان مثال، حمله به منابع گاز آمونیاک و همچنین یا انبار تسلیحات اتمی که موجب تلفات انسانی بسیاری می‌می شود، در صورت حمله‌ی حداکثری آن رژیم به لبنان که به نوعی بقای گروه و حزب‌الله را تحت خطر قرار ‌دهد، قابلیت اجرا می‌یابد. آن را مقامات نظامی و همچنین سیاسی رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی به خوبی می‌دانند. لذا باورپذیری، عقلانی و همچنین اجرایی شدن آن تهدیدات، قطعی می باشد ولی باید توجه داشت نه در شرایط جنگی با سطح پائین.

 صهیونیست‌ها بارها و همچنین بارها اعتراف کرده‌اند که تهدیدات نصرالله را باور می‌کنند. بعد از تهدید نصرالله مبنی بر انهدام مخازن گاز آمونیاک در حیفا، آویی گبای، وزیر محیط زیست رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی، اظهار داشت: «مخازن آمونیاک در بندر حیفا خطری امنیتی و همچنین محیط زیستی جهت اسرائیل می باشد، مقامات به دنبال منتقل کردن آن مخازن خطرناک از حیفا از طریق ساخته یا ایجاد یک کارخانه‌ی آمونیاک در جنوب اسرائیل خواهند بود و همچنین مناقصه‌ای جهت آن منظور برگزار خواهد شد.»[15] قطعاً تهدید نصرالله جهت رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی، هر سه ویژگی فوق را دارد که آن هم‌ها را ناچار به اقدام عملی جهت انتقال آن مخازن به جنوب سرزمین‌های اشغالی کرده می باشد. به‌تازگی شبکه‌ی دوم تلویزیون رژیم اشغال‌گر قدس فاش کرد که مسئولان آن رژیم در تلاش خواهند بود مخازن آمونیاک را از خلیج حیفا به یک کشتی که در فاصله‌ی هشت‌کیلومتری ساحل پهلو گرفته می باشد، منتقل کنند.

 ولی باید توجه داشت تهدید جدید نصرالله مبنی بر حمله به تأسیسات هسته‌ای رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی هم موجب واکنش صهیونیست‌ها شد. بنیامین نتانیاهو در واکنش به اظهارات دبیرکل گروه و حزب‌الله لبنان با شبکه المیادین او همچنین را به حمله یا تعقیب تهدید کرد. مسئولان آن رژیم و همچنین شخص نتانیاهو به آن موضوع واقف خواهند بود که تهدیدات گروه و حزب‌الله در واقع پاسخ به اظهارات پی‌درپی مقامات صهیونیستی مبنی بر حمله به لبنان می باشد.[۱۶]

همچنین و علاوه بر تهدید به انهدام مخازن آمونیاک و همچنین تأسیسات هسته‌ای، نشانه‌های آشکارتری از جدی تلقی کردن تهدید نصرالله مبنی بر حمله به الجلیل و همچنین مابعدِ آن هم، در اظهارات و همچنین اقدامات صهیونیست‌ها دیده می‌می شود. نصرالله در آن خصوص می‌گوید: «هشدارهای ما در خصوص احتمال حمله به الجلیل جدی بود و همچنین اسرائیل آن هم را جدی تلقی کرد. ایهود باراک، زمانی به مرز لبنان و همچنین مرز فلسطین اشغالی رفت و همچنین به سربازان خود گفت خود را آماده‌ی جنگی در آن منطقه کنید… از آن هم روزی که من آن هم سخنان را گفتن کردم تا امروز، اسرائیلی‌ها، هوشیار خواهند بود و همچنین محتاط.»[17] اور هیلر، نقل از‌گر نظامی شبکه‌ی ده تلویزیون رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی، به‌تازگی گفته می باشد: «قسمت و بخش‌های ویژه‌ی دستگاه امنیتی ارتش اسرائیل به‌روش دائم تجربیات گروه و حزب‌الله در جنگ سوریه را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و همچنین در همین چارچوب ارتش سرگرم آماده شدن جهت مقابله با توانمندی‌های گروه و حزب‌الله در جنگ بعدی شامل امکان نفوذ صدها رزمنده به شهرک‌‌ها و همچنین مسلط بودن و تسلط داشتن بر آن هم می باشد.»[18] گروه و حزب‌الله از زمانی که وارد بحران سوریه شده، تجربیات ارزشمندی در حوزه‌ی عملیات‌های آفندی و همچنین در قالب‌های چریکی و همچنین شهری و همچنین کلاسیک کسب کرده و همچنین همین امر نگرانی صهیونیست‌ها را برانگیخته چرا که آن تجربیات می‌تواند در اجرای طرح الجلیل مؤثر واقع می شود. در حال حاضر ارتش رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی طرحی را پیگیری می‌کند که مدت‌هاست خبری از آن هم نبوده می باشد. ارتش آن رژیم اقدام به احیای کانال‌های ارتباطی میان مسئولان امنیتی در شهرستان ها و همچنین شهرک‌های شمال اراضی اشغالی (الجلیل در شمال می باشد) با فرماندهان نظامی آن منطقه کرده و همچنین جلساتی را نیز در همین راستا برگزار کرده می باشد. ارتباطات و همچنین جلسات برگزار شده از سوی ارتش آن رژیم، منجر به طرحی مبنی بر ساخته یا ایجاد تیم‌های امنیتی- نظامی در تمامی شهرک‌ها و همچنین شهرهای شمال اراضی ۴۸ شد. در صورت کلید خوردن طرح الجلیل، آن تیم‌های امنیتی، مسئولیت واکنش ابتدایی و اولیه به حملات گروه و حزب‌الله در آن منطقه ها و مناطق را بر عهده خواهند داشت. به عبارت دیگر، در صورت وارد شدن نیروهای پیش‌رونده‌ی گروه و حزب‌الله به شهرستان ها و همچنین شهرک‌های منطقه‌ی الجلیل، آن تیم‌های امنیتی به مقابله با آن هم‌ها می‌پردازند.[۱۹] آن اقدامات به خوبی نشان می‌دهد که تهدیدات مطرح‌شده از سوی گروه و حزب‌الله تا چه میزانی جهت صهیونیست‌ها معتبر می باشد و همچنین آن هم را جدی تلقی می‌کنند.

 3-2-3. ابزار انتقال تهدید یا ضدتهدید

شیوه‌ای که معمولاً گروه و حزب‌الله جهت گفتن تهدیدات بازدارنده‌ی خود از آن هم بهره می‌برد، سخنرانی بالاترین مقام رسمی آن جنبش یعنی سیدحسن نصرالله می باشد. حتی مقاماتی با رتبه‌های دو و همچنین سه نیز به آن حوزه وارد شدن نمی‌کنند و همچنین تنها دبیرکل می باشد که تهدیدات بازدارنده را مطرح می‌کند. البته همچنین و علاوه بر مصاحبه و همچنین سخنرانی‌های دبیرکل، بعضی اقدامات رسانه‌ای و همچنین هنری شبکه المنار نیز در آن حوزه مؤثر بوده می باشد ولی باید توجه داشت آن هم‌چه اصلی‌ترین و همچنین پربسامدترین ابزار بوده، گفتن مواضع و همچنین تهدیدات از سوی سیدحسن نصرالله بوده می باشد. ویژگی‌های شخصیتی سیدحسن شامل ادبیات و همچنین شیوه‌ی سخنرانی و همچنین هم‌چنین نظر صهیونیست‌ها به «صادق» بودن او، باعث شده تا انتقال تهدید به بهترین شکل ممکن صورت گیرد.

 جمع‌بندی

سطح تهدیداتی که گروه و حزب‌الله علیه رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی مطرح می‌کند، با اظهارات جدید سیدحسن نصرالله، اکنون دچار یک جهش شده می باشد. او بالاترین سطح تهدید یعنی حمله به انبار کلاهک‌های هسته‌ای آن رژیم را روی میز گذاشته می باشد. فارغ از آن‌که اکنون منطقه شامل چه شرایطی می باشد که گروه و حزب‌الله دست به چنین تهدیدی زده، فهم منطق آن‌گونه تهدیدات مبتنی بر الگوی بازدارندگی می‌تواند جهت شناخت اکثرا و بیشتر و همچنین بهتر رفتارهای دو طرف مفید باشد. گروه و حزب‌الله سعی کرده می باشد تا شاخصه‌های یک بازدارندگی موفق را در تهدیدات خود لحاظ کند و همچنین بر همین اساس؛ اقتدار و قدرت پدافندی و همچنین آفندی خود را با محوریت تسلیحات موشکی افزایش داده می باشد. آن امر بارها مورد اذعان صهیونیست‌ها نیز قرار گرفته می باشد. از سوی دیگر تهدیدات مطرح‌شده توسط گروه و حزب‌الله از سوی مقامات صهیونیست معتبر تلقی می‌شوند تا جایی که بعد از تهدید به انهدام مخازن آمونیاک در حیفا توسط سیدحسن نصرالله، اکنون مقامات رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی در پی جابه‌جایی آن مخازن خواهند بود. به نظر می‌رسد اقدام نصرالله در ارتقاء سطح تهدیدهای خود بر رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی، می‌تواند مقامات آن رژیم را از حمله‌ی نظامی گسترده و همچنین با سطح تخریب مؤثر، منصرف سازد.


[۱] . بخشی از کتاب «سپاهیان خداوند تبارک و تعالی» نوشته‌ی نیکولاس بلانفود که ترجمه آن هم در آدرس زیر نشر یافته شده شده:

http://www.rajanews.com/news/145998

[۲] . http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910613001385

[۳] . طرح آزادسازی غلاف غزه عبارت می باشد از آزادسازی شهرستان ها، شهرک‌ها و همچنین روستاهای هم مرز با نوار غزه، که معمولاً تا شعاع ۳۰ کیلومتری مرزهای نوار غزه را شامل می می شود.

[۴] . http://www.tasnimnews.com/fa/news/1393/10/25/622104

[۵] . http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13941128000827

[۶] . http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13950102000536

[۷] . جان بلیس و همچنین دیگران. استراتژی در جهان معاصر: مقدمه‌ای بر مطالعات استراتژیک. ترجمه کابک خبیری. موسسه فرهنگی مطالعات و همچنین تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران. ۱۳۸۳٫ ۲۲۵-۲۲۴٫

[۸] . علی عبدالله‌خانی. نظریه‌های امنیت. موسسه فرهنگی مطالعات و همچنین تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران. ۱۳۸۹٫ ۵۳۴-۵۳۲٫

[۹] . http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13941127001547

[۱۰] . http://www.tasnimnews.com/fa/news/1393/10/25/622104

[۱۱] . http://www.tasnimnews.com/fa/news/1393/09/02/565847

[۱۲] . http://www.tasnimnews.com/fa/news/1393/10/25/622104

[۱۳] . http://www.yjc.ir/fa/news/5463076

[۱۴] . http://www.tasnimnews.com/fa/news/1394/03/23/742052

[۱۵] . http://www.almanar.com.lb/wapadetails.php?eid=1426907

[۱۶] . http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/01/05/1033192

[۱۷] . http://www.tasnimnews.com/fa/news/1393/10/25/622104

[۱۸] . http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/01/05/1033192

[۱۹] . http://nedains.com/fa/news/309826

منبع: تبیان

ارتقاء سطح تهدیدهای گروه و حزب‌الله لبنان و همچنین شاخصه‌های بازدارندگی آن هم در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان