آیا صحیح می باشد خداوند تبارک و تعالی انسان هایى بیافریند که سرنوشت اکثریت آن هم ها آتش می باشد؟

سبحانی  آیا صحیح می باشد خداوند تبارک و تعالی انسان هایى بیافریند که سرنوشت اکثریت آن هم ها آتش می باشد؟

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) -حضرت آیت‌الله العظمی سبحانی به پرسشی در مورد کثرت گرایی پاسخ گفته می باشد.
به نقل از شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ آن مرجع تقلید شیعیان بدین شرح می باشد:
پرسش:در صورتی که تنها و فقط مومنان رستگار مى شوند زیرا و به درستی که طبق آیات قرآن اکثر شهروندان و مردم شهر، مؤمن نیستند مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد خداوند اکثر قریب به اتفاق شهروندان و مردم شهر را به جهنم و همچنین تنها عده خیلی زیاد کمى را به بهشت بفرستد و همچنین آن با عدل و همچنین حکمت الهى سازگار نیست. زیرا و به درستی که صحیح نیست خداوند تبارک و تعالی انسان هایى بیافریند که سرنوشت اکثریت آن هم ها آتش و همچنین سوختن باشد.
پاسخ:
انسانهاى غیر مؤمن و همچنین جاهل به واقعیت و حقیقت، دو گونه اند: گاهى جاهل مقصر خواهند بود و همچنین گاهى جاهل قاصر. در صورتی که جاهل مقصر باشند خداوند تبارک و تعالی حتما آن هم ها را مجازات می کند زیرا و به درستی که با یقین به آنکه نبوت و همچنین دعوتى به نام اسلام هست، در شناخت آن هم کوتاهى کرده اند.
ولی باید توجه داشت اکثرا و بیشتر شهروندان و مردم شهر جاهل قاصرند. یا به اسلام دسترسى ندارند، یا به هیچ وجه گمان نمى کنند که مثلا غیر از آیین بودا یا برهمن، آیین دیگرى هم هست. قرآن آن اشخاص را «مستضعف» نامیده می باشد. در اصطلاح رایج، مستضعف به کسى گفته مى می شود که از نظر مالى در درجه پایینى باشد. ولی باید توجه داشت مستضعف در قرآن معنى دیگرى دارد. در قرآن به کسى «مستضعف» گفته مى می شود که یا دسترسى به واقعیت و حقیقت ندارد، یا اصلاً به فکرش نمى رسد که آیین دیگرى هم هست، تا دنبالش برود.
هنگامى که در کشور آرژانتین براى شرکت در نشست الهیّات آزادى قسمت و بخش بودم، یکى از کارمندان سفارت، مردى عرب بود که نیت و اراده داشت با دخترى مسیحى ازدواج کند. من گفتم او بایستی و حتما اسلام بیاورد تا عقد بخوانم. دختر را دعوت کردند و همچنین من نظر اسلام را براى او گفتن کردم و همچنین گفتم خداوند تبارک و تعالی یکتا می است و خواهد بود.گفت خداوند تبارک و تعالی سه تاست; خداى پدر، خداى پسر و همچنین خداى روح القدس. هرچه من بر یکتا بودن خداوند تبارک و تعالی استدلال کردم نپذیرفت و همچنین گفت بایستی و حتما بپرسم حق چیست و همچنین نتوانست خداى یکتا را درک کند و همچنین عقد بهم خورد.
بنابراین در صورتی که کسى مستضعفِ فکرى می باشد و همچنین عقل و همچنین درکش کم می باشدبلکه وسیله اى براى هدایت ندارد، نمى توانیم بگوییم خداوند تبارک و تعالی اینها را مى سوزاند. خداى منان در جواب آن اشکال فرموده می باشد:
( اِلاَّ الْمُسْتَضْعَفِینَ مِنَ الرِّجَالِ و همچنینَالنِّسَاء و همچنینَالْو همچنینِلْدَانِ لاَ یَسْتَطِیعُونَ حِیلَهً و همچنینَلاَ یَهْتَدُونَ سَبِیلاً) ( [۱۷۴]) .
«مگر آن هم دسته از مردان و همچنین زنان و همچنین کودکانى که به راستى تحت فشار قرار گرفته اند(و همچنین حقیقتاً مستضعفند) نه چاره اى دارند و همچنین نه راهى (براى نجات از آن هم محیط آلوده) مى یابند».
خداوند آن هم ها را که مستضعف فکرى اند و همچنین وسیله اى براى هدایت ندارند، استثناء کرده می باشد.
آیه اى دیگر آن مطلب را خیلى روشنتر گفتن مى کند:
( و همچنینَآخَرُونَ مُرْجَو همچنینْنَ لأَمْرِ اللّهِ إِمَّا یُعَذِّبُهُمْ و همچنینَإِمَّا یَتُوبُ عَلَیْهِمْ و همچنینَاللّهُ عَلِیمٌ حَکِیمٌ) ( [۱۷۵]) .
«وعده اى دیگر کارشان متوقف به فرمان خداست، یا آنان را عذاب مى کند و همچنین یا توبه آن هم ها را مى پذیرد و همچنین خداوند تبارک و تعالی دانا، سنجیده کار می باشد».
قرآن به صورت مردد فرموده می باشد:
( اِمَّا یُعَذِّبُهُمْ و همچنینَإِمَّا یَتُوبُ عَلَیْهِمْ) ( [۱۷۶]) .
علت تردید آن می باشد که در صورتی که تنها بگوید «یَتُوبُ عَلَیْهِمْ» مجوزى براى جاهلان مقصر می باشد. پس براى آنکه شهروندان و مردم شهر را بین خوف و همچنین رجا نگه دارد مى فرماید:
( اِمَّا یُعَذِّبُهُمْ و همچنینَإِمَّا یَتُوبُ عَلَیْهِمْ ) .
دلیل سوم: آخرین شریعتى که بایستی و حتما از آن هم پیروى کنیم، قرآن و همچنین اسلام می باشد. ولی باید توجه داشت قرآن مى فرماید: تورات و همچنین انجیل هر دو داراى هدایتند;
( اِنَّا أَنزَلْنَا التَّو همچنینْرَاهَ فِیهَا هُدًى و همچنینَ نُورٌ یَحْکُمُ بِهَا النَّبِیُّونَ الَّذِینَ أَسْلَمُواْ لِلَّذِینَ هَادُواْ) ( [۱۷۷]) .
«تورات را نازل کردیم در حالى که در آن هم هدایت و همچنین نور بود و همچنین پیامبران که در برابر فرمان خداوند تبارک و تعالی تسلیم بودند با آن هم براى یهود حکم مى کردند».
در مورد انجیل نیز مى فرماید:
( و همچنینَ ءَاتَیْنَاهُ الأنجِیلَ فِیهِ هُدًى و همچنینَ نُور) ( [۱۷۸]) .
«انجیل را به او دادیم که در آن هم هدایت و همچنین نور بود».
با توجه به آن آیات آن سخن که «تنها شریعت حق، شریعت اسلام می باشد» صحیح نیست.

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

آیا صحیح می باشد خداوند تبارک و تعالی انسان هایى بیافریند که سرنوشت اکثریت آن هم ها آتش می باشد؟ در تاریخ ۱۶ April 2016 | 10:30 pm نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان