آشنایی با استان‌های عربستان نجران؛ پایتخت شیعیانی که در یک قدمی پیوستن به یمن خواهند بود +عکس و همچنین نقشه

آشنایی با استان‌های عربستان نجران؛ پایتخت شیعیانی که در یک قدمی پیوستن به یمن خواهند بود +عکس و همچنین نقشه

|آشنایی با استان‌های عربستان نجران؛ پایتخت شیعیانی که در یک قدمی پیوستن به یمن خواهند بود +عکس و همچنین نقشه از مسیح داراب|

صدای شیعه: عربستان یکی از کشورهای پهناور و بزرگ و همچنین ثروتمند در منطقه خاورمیانه می‌باشد که در بسیاری از تحولات آن منطقه تاثیرگذار می باشد
رژیم سعودی سعی کرده که از طریق رسانه‌ها، عربستان را کشوری پیشرفته نشان بدهد که هیچ مشکلی درآن وجود ندارد، ولی باید توجه داشت از نظر بسیاری از کارشناسان متخصص در حوزه عربستان، آن مساله درست نیست
اهمیت آن کشور ما را بر آن هم داشته می باشد تا در سلسله مطالبی با معرفی استان‌های آن کشور، به بررسی کردن، اوضاع اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، مذهبی و همچنین سیاسی عربستان از داخل بپردازیم و همچنین عکسی روشن و همچنین دقیق از آن کشور نشان بدهیم.
 

1544205 796 آشنایی با استان‌های عربستان نجران؛ پایتخت شیعیانی که در یک قدمی پیوستن به یمن خواهند بود +عکس و همچنین نقشه

**استان نجران**

در جنوب عربستان و همچنین در کنار مرزهای یمن استانی قرار دارد که به دلیل مذهب ساکنانش از دیگر استان های آن کشور متمایز می باشد.
استان نجران عربستان، مرکز اصلی زندگی شیعیان اسماعیلی آن کشور می باشد، مردمانی که گرچه چندان نامی از آنها در رسانه ها برده نمی می شود، ولی باید توجه داشت می توانند در تحولات آن کشور موثر باشند.

شیعیان اسماعیلی از منظر اعتقادات
شیعیان اسماعیلی تیمی خواهند بود که بعد از مردن و مرگ اسماعیل فرزند امام و پیشوا صادق(ع)، آن مردن و مرگ را منکر شدند و همچنین بعد از امام و پیشوا صادق(ع) به جای امام و پیشوا کاظم(ع) پیرو  اشخاص غیره ای شدند، اسماعیلی ها امامت را منحصر به دوازده امام و پیشوا نمی دانند و همچنین معتقد خواهند بود که در هر دوره زمانی یک امام و پیشوا وجود دارد.
در قرون ابتدایی و اولیه بعد از اسلام شیعیان اسماعیلی اقتدار و قدرت بسیاری داشتند و همچنین پیروان آن مذهب با حضور در منطقه ها و مناطق متنوع و گوناگون و مختلف جهان اسلام، حکومت هایی را تاسیس کردند، ولی باید توجه داشت در ادامه از تعداد شیعیان اسماعیلی به شدت کاسته شد.
همچنین و علاوه بر آن هم در میان اسماعیلی ها به دلیل رقابت سر رسیدن به اقتدار و قدرت انشقاق های بسیاری رخ داد و همچنین خود آنها هم به فرقه های مختلفی تقسیم شدند، به عنوان مثال شیعیان اسماعیلی نجران عربستان از پیروان فرقه سلیمانیه خواهند بود.
شیعیان اسماعیلی گرچه که با شیعیان اثنی عشری در بحث نظر به قرآن، پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(ص) و همچنین ولایت امیرالمومنین(ع) اعتقاداتی یکسان دارند، ولی باید توجه داشت در بسیاری از اعتقادات و همچنین احکام تفاوت های جدی میان آن دو تیم مذهبی دارند، شیعیان اسماعیلی در باب اعتقادات و همچنین احکام باب تاویل را در پیش گرفتند که آن مساله باعث به وجود آمدن انحرافات اعتقادی در میان آنها شده می باشد، البته شیعیان اسماعیلی احترام ویژه ای جهت دوازده امام و پیشوا مذهب تشیع قائل خواهند بود.
 

1544204 384 آشنایی با استان‌های عربستان نجران؛ پایتخت شیعیانی که در یک قدمی پیوستن به یمن خواهند بود +عکس و همچنین نقشه
نقشه استان نجران نسبت به یمن
 

استان نجران از نگاه کلی
استان نجران یکی از سیزده استان عربستان می باشد که از هشت شهرستان تشکیل شده و همچنین بیش از ۵۰۰ هزار فرد یا شخص جمعیت در ۱۳۰ هزار کیلومتر مربع مساحت آن استان زندگی می کنند.
استان نجران به لحاظ داشتن تاسیسات صنعتی از دیگر استان های عربستان عقب تر می باشد، به همین دلیل اکثرا و بیشتر شهروندان و مردم شهر آن استان به کارهای کشاورزی، اشتغال در قسمت و بخش های دولتی و همچنین بازرگانی مشغول خواهند بود.

استان نجران عربستان شامل سه بافت جغرافیایی متغایر و متفاوت می باشد. در مرکز آن استان ما شاهد دشت ها هستیم، آن در حالی می باشد که در غرب و همچنین شمال استان نجران منطقه ها و مناطق کوهستانی بسیاری وجود دارد که ارتفاع کوه ها در آن منطقه ها و مناطق به ۱۸۰۰ متر هم می رسد، ولی باید توجه داشت در شرق آن استان کویرهای بزرگی وجود دارد.
استان نجران عربستان یک مرز طولانی با یمن دارد، مرزهایی که در طول تاریخ معبری جهت قاچاق سلاح، کالا و همچنین انسان از یمن به عربستان بوده می باشد. به دلیل بافت جغرافیایی مرزهای یمن با عربستان که اکثرا و بیشتر کوهستانی می باشد، در طول تاریخ معاصر جریان قاچاق بین دو طرف مرز هیچ وقت قطع نشده می باشد.
 

1544200 932 آشنایی با استان‌های عربستان نجران؛ پایتخت شیعیانی که در یک قدمی پیوستن به یمن خواهند بود +عکس و همچنین نقشه
شهرستان نجران
 

نجران؛ استان تاریخی عربستان
یکی از استان های تاریخی عربستان، استان نجران می باشد که قدمت آن هم به قرن هشتم قبل از میلاد مسیح باز می گردد. آثار تاریخی بسیاری همچون کاخ ها، روستاهای تاریخی و همچنین موزه ها در استان نجران وجود دارد که مورد بازدید گردشگران داخلی و همچنین خارجی قرار می گیرد. از مهمترین آثار تاریخی آن استان می قدرت به شهرستان تاریخی اخدود اشاره کرد. واقعه آتش زدن اصحاب اخدود که در قرآن به آن هم اشاره شده می باشد، در آن شهرستان تاریخی رخ داد.
 

1544199 796 آشنایی با استان‌های عربستان نجران؛ پایتخت شیعیانی که در یک قدمی پیوستن به یمن خواهند بود +عکس و همچنین نقشه
شهرستان تاریخی اخدود 
 

ساکنین استان نجران
شهروندان و مردم شهر استان نجران عموما از قبائل یام، همدان و همچنین مکارمه خواهند بود، گرچه که بزرگان و رهبران مذهبی در آن استان از مکارمه خواهند بود، ولی باید توجه داشت افراد قبیله یام بیشترین جمعیت را در استان نجران دارند. قبایل آن استان به خصوص قبایل یام و همچنین همدان، فبایلی خواهند بود که در یمن هم امتداد دارند.
بافت فرهنگی و اجتماعی شهروندان و مردم شهر استان نجران، اکثرا و بیشتر یک بافت عشایری می باشد و همچنین روحیه قبایلی بر تعاملات فرهنگی و اجتماعی بین شهروندان و مردم شهر در آن استان حاکم می باشد. همانطوری که قبایل در یمن اقتدار و قدرت بسیاری دارند، در استان نجران هم قبایل قدرتمند خواهند بود و همچنین بزرگان و رهبران قبایل به عنوان بزرگان آن استان شناخته می شوند.
اکثرا و بیشتر ساکنین استان نجران از شیعیان اسماعیلی خواهند بود، بقیه شهروندان و مردم شهر آن استان از اهل سنت و همچنین شیعیان زیدی می باشند. البته حکومت عربستان طی سال شمسی های اخیر سعی کرده با اجرای برنامه جذاب و جالب و خوب هایی جمعیت اهل سنت را در استان نجران اکثرا و بیشتر کند و همچنین از آن طریق بافت جمعیتی آن استان را تغییر دهد.
 

1544202 420 آشنایی با استان‌های عربستان نجران؛ پایتخت شیعیانی که در یک قدمی پیوستن به یمن خواهند بود +عکس و همچنین نقشه
کوه های نجران
 

اشغال استان نجران به دست آل سعود
از ابتدای شروع جریان وهابیت در قرن هجدهم میلادی، استان نجران چندین بار هدف حملات تیم های وهابی قرار گرفت، ولی باید توجه داشت آنها موفق به اشغال آن استان نشدند، تا آنکه رژیم سعودی در سال شمسی ۱۹۳۴ میلادی توانسته بود به دلیل ضعف حکومت وقت یمن، استان نجران را به همراه استان های جیزان و همچنین عسیر از یمن جدا سازد و همچنین آن استان ها را به خاک عربستان منضم کند.
حکومت آل سعود در هنگام اشغال نجران به شهروندان و مردم شهر شیعه آن استان وعده داده بود که آنها از حقوقی برابر با بقیه شهروندان عربستان بهره مند خواهند شد، ولی باید توجه داشت اتفاقی که افتاد، علی رغم آن وعده بود و همچنین رژیم سعودی با آنها همچون شهروندان درجه دوم و همچنین سوم رفتار کرد.
 

1544201 331 آشنایی با استان‌های عربستان نجران؛ پایتخت شیعیانی که در یک قدمی پیوستن به یمن خواهند بود +عکس و همچنین نقشه
صحرای نجران
 

درگیری شیعیان اسماعیلی با آل سعود
دور جدید درگیری بین شیعیان اسماعیلی نجران و همچنین نیروهای رژیم سعودی در سال شمسی ۲۰۰۰ میلادی شروع شد، در آن سال شمسی یکی از مساجد اصلی شیعیان در شهرستان نجران بسته شد و همچنین هیئت وهابی امر به معروف و همچنین نهی از منکر یکی از علمای معروف آن شهرستان را به اتهام جادوگری دستگیر کرد، اتفاقاتی که واکنش شدید شیعیان را در پی داشت.
واکنش شهروندان و مردم شهر نجران به آن اقدامات، تظاهرات گسترده و همچنین محاصره محل اقامت امیر مشعل بن سعود امیر منطقه نجران بود، البته در نهایت نیروهای نظامی سعودی با دخالت مستقیم و همچنین کشتن ده ها تن از شهروندان و مردم شهر، آتش آن اعتراضات مردمی را خواباندند.
با سرکار آمدن ملک عبدالله در سال شمسی ۲۰۰۵ میلادی، شهروندان و مردم شهر فقیر نجران در انتظار بهتر شدن اوضاع خود بودند، آن امید با سفر ملک عبدالله در سال شمسی ۲۰۰۶ به آن منطقه شدت گرفت، ولی باید توجه داشت با آن وجود به صورت پنهانی مساله تغییر بافت جمعیتی نجران از سوی رژیم سعودی دنبال شد.
بحث و داستان تغییر بافت جمعیتی نجران به حدی گسترش پیدا کرد که شهروندان و مردم شهر و همچنین بزرگان آن استان مجبور شدند که به صورت علنی به آن مساله شدیدا اعتراض کنند، اقدامی که سبب شد تا در نهایت پادشاه وقت عربستان امیر نجران را برکنار کند و همچنین مشعل بن عبدالله فرزند ملک عبدالله به امیری آن منطقه منصوب می شود تا اعتراضات فروکش کند.
 

1544203 612 آشنایی با استان‌های عربستان نجران؛ پایتخت شیعیانی که در یک قدمی پیوستن به یمن خواهند بود +عکس و همچنین نقشه
مسجد شیعیان اسماعیلی نجران
 

تبعیض آل سعود در حق شیعیان اسماعیلی
شیعیان اسماعیلی در استان نجران از یک تبعیض شدیدی رنج می برند، ولی باید توجه داشت خبرهای جدید آن تبعیض به دو دلیل بازتاب چندانی در رسانه ها پیدا نمی کند، اولا زیرا و به درستی که شیعیان اسماعیلی یک اقلیت کوچک چند صد هزار نفری خواهند بود و همچنین به خاطر جمعیت کم شان از برخوردهای شدیدتر حکومت عربستان هراس دارند. ثانیا شیعیان اسماعیلی عربستان مثل شیعیان اثنی عشری آن کشور در مرکز خبرهای جدید و همچنین تحولات نبودند و همچنین دائما آن اقلیت کوچک در حاشیه قرار داشتند.
هیئت علمای پهناور و بزرگ عربستان که هیئت دینی رسمی آن کشور می باشد، در فتواهای خود شیعیان اسماعیلی را کافر دانسته می باشد. علمای وهابی عربستان هم هر از چند گاهی از پشت تریبون های سخنرانی خود، شیعیان اسماعیلی آن کشور را به کفر متهم می کنند. یکی از خواسته های اصلی شیعیان اسماعیلی به رسمیت شناخته شدن مذهب آنها از سوی حکومت عربستان می باشد که به تا حال آن اتفاق رخ نداده می باشد.
رژیم سعودی، شیعیان اسماعیلی را به خاطر انجام اعمال مذهبی تحت فشار قرار می دهد و همچنین روحانیون آنها را هم به آن دلیل همچنین و علاوه بر اجبار به منزل و خانه نشینی، بارها زندانی کرده و همچنین اماکن مذهبی آنها را به دفعات بسته می باشد. طی چند دهه اخیر، هزاران فرد یا شخص از مردان شیعه اسماعیلی به خاطر اعتراض به تبعیض و همچنین تلاش جهت انجام اعمال مذهبی، دستگیر شدند، شکنجه گشتند و همچنین سال شمسی های بسیاری از عمر خودشان را پشت میله های زندان سپری کردند.
در حالی که جریان وهابیت هر روز در استان نجران مساجد جدیدتری را تاسیس می کند، شیعیان اسماعیلی در آن استان به سختی اجازه تاسیس مسجد جدید را کسب می کنند، آنها حتی اجازه چاپ کتب ادعیه خود را ندارند و همچنین در مدارس دولتی به اجبار به کودکانشان مفاهیم وهابیت تدریس می می شود.
شیعیان اسماعیلی از عملیات های ضد بشری و ترویستی وهابی های تکفیری هم در امان نیستند، یکی از تروریست های داعشی آبان ماه امسال با انفجار کمربند انتحاری خود در یکی از مساجد شیعیان نجران، دو تن از شیعیان آن شهرستان را به شهادت رساند.
 

1544197 191 آشنایی با استان‌های عربستان نجران؛ پایتخت شیعیانی که در یک قدمی پیوستن به یمن خواهند بود +عکس و همچنین نقشه
انفجار انتحاری داعش خود خوانده در مسجد شیعیان نجران
 

سایه جنگ بر استان نجران
استان نجران به دلیل داشتن مرز طولانی با یمن، تحت تاثیر جنگ در آن کشور هم قرار گرفته می باشد. نیروهای نظامی یمن بارها در پاسخ به جنایت های رژیم سعودی مواضع آن رژیم را در شهرستان نجران با موشک و همچنین خمپاره هدف قرار دادند که آن حملات به هلاکت چندین افسر و همچنین سرباز سعودی منجر شد.
سربازان یمنی همچنین و علاوه بر آن هم به صورت مستمر به پایگاه های مرزی رژیم سعودی در استان نجران حمله می کنند و همچنین توانسته اند که با پیشروی در آن استان حتی به ارتفاعات مشرف به شهرستان نجران هم برسند.
 

1544198 927 آشنایی با استان‌های عربستان نجران؛ پایتخت شیعیانی که در یک قدمی پیوستن به یمن خواهند بود +عکس و همچنین نقشه
حمله خمپاره ای به نجران
 

بعدی شیعیان اسماعیلی عربستان
مساله معظلات و مسائل و مشکلات شیعیان اسماعیلی در جنوب عربستان آتش زیرخاکستر می باشد و همچنین در صورتی که رژیم سعودی به دنبال حل ریشه ای آن مساله نباشد، آن معظلات و مسائل و مشکلات به یک بحران اساسی جهت آن رژیم تغییر پیدا کردن خواهد شد.
نفوذ قوی فرهنگ قبیله ای در میان شیعیان اسماعیلی عربستان و همچنین نزدیکی منطقه ها و مناطق سکونت آنها به یمن و همچنین وفور سلاح در چنین مناطقی باعث آن شده که احتمال درگیری مسلحانه در منطقه ها و مناطق شیعیان اسماعیلی عربستان هم وجود داشته باشد

منبع: مشرق

انتهای پیام

آشنایی با استان‌های عربستان نجران؛ پایتخت شیعیانی که در یک قدمی پیوستن به یمن خواهند بود +عکس و همچنین نقشه در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان