شیطان چگونه تسلیم پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله شد؟

محمد 3 شیطان چگونه تسلیم پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله شد؟

پرسش :آیا شیطان تسلیم پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(ص) شد و همچنین دیگر نتوانست پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله را وسوسه کند؟
پاسخ اجمالی
بنابر روایاتی؛ شیطان تسلیم پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(ص) شده می باشد:
پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(ص) فرمود:
«با هر انسانی‌ یک‌ شیطان‌ می باشد‌!» پرسیدند حتی با ‌تو؟ فرمود: «بله، ولی‌ شیطان‌ من‌ به‌ حول‌ و همچنین قوه‌ الهی‌ تسلیم‌ شده ‌می باشد»‌.[۱] «خداوند تبارک و تعالی مرا بر شیطان [من] یاری کرد تا آن‌که او به دست من تسلیم شد».[۲] به نقل از شفقنا از اسلام کوئست در توضیح آن روایات توجه به چند نقطه مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد:
۱. آنچه در آن روایات آمده، تنها تسلیم شدن شیطان به دست رسول اکرم(ص) می باشد، نه ایمان قلبى شیطان. بر فرض که بپذیریم یک شیطان به دست رسول خداوند تبارک و تعالی(ص) ایمان آورده باشد، آن به معنای آن نیست که همه شیاطین جن و همچنین انس، مراد آن روایت باشد.
۲. وسوسه شیطان در حد الزام و همچنین اجبار نیست و همچنین شیطان هرگز نمی‌تواند و همچنین اجازه ندارد که انسان را به ارتکاب گناه و همچنین معصیت مجبور کند. کار او تنها وسوسه می باشد و همچنین شخص با ایمان هنگام و زمانی که چند بار با آن هم مبارزه کرد دیگر مخالفت با آن هم، کار دشواری نخواهد بود.[۳] از آن‌رو؛ پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص)، آنقدر با شیطان مخالفت کرده بود که دیگر شیطان از وسوسه کردن او دست کشیده بود و همچنین در قرآن کریم آمده می باشد که شیطان بر مؤمنان مسلط بودن و تسلط داشتن ندارد: «زیرا او(شیطان)، بر کسانى که ایمان دارند و همچنین بر پروردگارشان توکّل می‌کنند، سلطه‌اى ندارد. سلطه او تنها بر کسانى می باشد که او را سرپرست خود قرار داده‌اند، و همچنین کسانى که او را شریک خداوند تبارک و تعالی [در اطاعت و همچنین بندگى] قرار می‌دهند [و همچنین به فرمان شیطان گردن می‌نهند]».[۴] همچنین قرآن در جای دیگر از زبان شیطان نقل می‌کند که در روز قیامت در پاسخ افرادی که شیطان را مسئول گمراهی خود می‌شمارند، خواهد گفت: «من بر تو تسلّطى نداشتم، جز آن‌که دعوتتان کردم و همچنین تو دعوت مرا پذیرفتید؛ بنابراین، مرا سرزنش نکنید؛ و همچنین خود را سرزنش کنید».[۵] خلاصه آن‌که؛ وسوسه شیطان الزام‌آور نیست و همچنین همین وسوسه‌گری هم موجب پیشرفت و همچنین تکامل مؤمنان می باشد.[۶] و همچنین زیرا و به درستی که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) به آخر کمال رسیده بود، وسوسه او معنایی نداشت.

[۱]. ابن أبی جمهور، محمد بن زین الدین، عوالی اللئالی العزیزیه فی الأحادیث الدینیه، بررسی کننده و پروهشگر: عراقی، مجتبی، ج ‏۴، ص ۹۷، قم، دار سید الشهداء للنشر، چاپ اول، ۱۴۰۵ق؛ شیبانی، أبو عبد الله أحمد بن محمد، مسند احمد بن حنبل، ج ۴۱، ص ۳۴۲، بیروت، مؤسسه الرساله، چاپ اول، ۱۴۲۱ق.
[۲]. ابن شهرستان آشوب مازندرانی، مناقب آل أبی‌طالب(ع)، ج ‏۱، ص ۲۲۹، قم، انتشارات علامه، چاپ اول، ۱۳۷۹ق.
[۳]. ر. ک: «راه‌های نفوذ شیطان در انسان»، سؤال ۱۶۵.
[۴]. نحل، ۹۹ – ۱۰۰.
[۵]. ابراهیم، ۲۲.
[۶]. ر. ک: «وجود شیطان وسیله‌ای جهت تکامل انسان»، سؤال ۶۴۳۲.

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

شیطان چگونه تسلیم پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله شد؟ در تاریخ ۴ March 2016 | 11:33 pm نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان