شیطان چگونه تسلیم پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله شد؟

محمد 3 شیطان چگونه تسلیم پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله شد؟

پرسش :آیا شیطان تسلیم پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(ص) شد و همچنین دیگر نتوانست پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله را وسوسه کند؟
پاسخ اجمالی
بنابر روایاتی؛ شیطان تسلیم پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(ص) شده می باشد:
پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(ص) فرمود:
«با هر انسانی‌ یک‌ شیطان‌ می باشد‌!» پرسیدند حتی با ‌تو؟ فرمود: «بله، ولی‌ شیطان‌ من‌ به‌ حول‌ و همچنین قوه‌ الهی‌ تسلیم‌ شده ‌می باشد»‌.[۱] «خداوند تبارک و تعالی مرا بر شیطان [من] یاری کرد تا آن‌که او به دست من تسلیم شد».[۲] به نقل از شفقنا از اسلام کوئست در توضیح آن روایات توجه به چند نقطه مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد:
۱. آنچه در آن روایات آمده، تنها تسلیم شدن شیطان به دست رسول اکرم(ص) می باشد، نه ایمان قلبى شیطان. بر فرض که بپذیریم یک شیطان به دست رسول خداوند تبارک و تعالی(ص) ایمان آورده باشد، آن به معنای آن نیست که همه شیاطین جن و همچنین انس، مراد آن روایت باشد.
۲. وسوسه شیطان در حد الزام و همچنین اجبار نیست و همچنین شیطان هرگز نمی‌تواند و همچنین اجازه ندارد که انسان را به ارتکاب گناه و همچنین معصیت مجبور کند. کار او تنها وسوسه می باشد و همچنین شخص با ایمان هنگام و زمانی که چند بار با آن هم مبارزه کرد دیگر مخالفت با آن هم، کار دشواری نخواهد بود.[۳] از آن‌رو؛ پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص)، آنقدر با شیطان مخالفت کرده بود که دیگر شیطان از وسوسه کردن او دست کشیده بود و همچنین در قرآن کریم آمده می باشد که شیطان بر مؤمنان مسلط بودن و تسلط داشتن ندارد: «زیرا او(شیطان)، بر کسانى که ایمان دارند و همچنین بر پروردگارشان توکّل می‌کنند، سلطه‌اى ندارد. سلطه او تنها بر کسانى می باشد که او را سرپرست خود قرار داده‌اند، و همچنین کسانى که او را شریک خداوند تبارک و تعالی [در اطاعت و همچنین بندگى] قرار می‌دهند [و همچنین به فرمان شیطان گردن می‌نهند]».[۴] همچنین قرآن در جای دیگر از زبان شیطان نقل می‌کند که در روز قیامت در پاسخ افرادی که شیطان را مسئول گمراهی خود می‌شمارند، خواهد گفت: «من بر تو تسلّطى نداشتم، جز آن‌که دعوتتان کردم و همچنین تو دعوت مرا پذیرفتید؛ بنابراین، مرا سرزنش نکنید؛ و همچنین خود را سرزنش کنید».[۵] خلاصه آن‌که؛ وسوسه شیطان الزام‌آور نیست و همچنین همین وسوسه‌گری هم موجب پیشرفت و همچنین تکامل مؤمنان می باشد.[۶] و همچنین زیرا و به درستی که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) به آخر کمال رسیده بود، وسوسه او معنایی نداشت.

[۱]. ابن أبی جمهور، محمد بن زین الدین، عوالی اللئالی العزیزیه فی الأحادیث الدینیه، بررسی کننده و پروهشگر: عراقی، مجتبی، ج ‏۴، ص ۹۷، قم، دار سید الشهداء للنشر، چاپ اول، ۱۴۰۵ق؛ شیبانی، أبو عبد الله أحمد بن محمد، مسند احمد بن حنبل، ج ۴۱، ص ۳۴۲، بیروت، مؤسسه الرساله، چاپ اول، ۱۴۲۱ق.
[۲]. ابن شهرستان آشوب مازندرانی، مناقب آل أبی‌طالب(ع)، ج ‏۱، ص ۲۲۹، قم، انتشارات علامه، چاپ اول، ۱۳۷۹ق.
[۳]. ر. ک: «راه‌های نفوذ شیطان در انسان»، سؤال ۱۶۵.
[۴]. نحل، ۹۹ – ۱۰۰.
[۵]. ابراهیم، ۲۲.
[۶]. ر. ک: «وجود شیطان وسیله‌ای جهت تکامل انسان»، سؤال ۶۴۳۲.

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

شیطان چگونه تسلیم پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله شد؟ در تاریخ ۴ March 2016 | 11:33 pm نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn