ریاست مؤسسه پژوهش‌های اصولی و کاربردی قدر: حشر و همچنین نشر حوزه و همچنین بازار دست ربا را از تجارت کوتاه می کند

ریاست مؤسسه پژوهش‌های اصولی و کاربردی قدر: حشر و همچنین نشر حوزه و همچنین بازار دست ربا را از تجارت کوتاه می کند

|ریاست مؤسسه پژوهش‌های اصولی و کاربردی قدر: حشر و همچنین نشر حوزه و همچنین بازار دست ربا را از تجارت کوتاه می کند از مسیح داراب|

صدای شیعه: یکی از موضوعات مهمی که در اقتصاد کشور ما کمتر بدان پرداخته شده، بررسی کردن ویژگی‌ها و همچنین کارایی بازار اسلامی و همچنین احکام فقهی تجارت و همچنین کسب‌و همچنین‌کار در آن بازار می باشد. جهت ویژگی‌های بازار اسلامی شرایطی مثل مطابقت با شرع، رعایت اخلاق، شفافیت، عدم رباخواری و همچنین … ذکر شده می باشد؛ یکی از مهم‌ترین نکاتی که در بازار اسلامی ضروری به نظر می‌رسد، آشنایی با احکام فقهی تجارت به عنوان یکی از تأکیدات قرآن و همچنین دین مبین اسلام می باشد می باشد که گویا در کشور ما توجه چندانی به آن هم صورت نگرفته می باشد. جهت بررسی کردن اکثرا و بیشتر آن موضوع با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدکاظم رجایی رامشه، عضو هیئت‌علمی مؤسسه آموزشی و همچنین پژوهشی امام و پیشوا خمینی(ره) و همچنین ریاست مؤسسه پژوهش‌های اصولی و کاربردی قدر گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که متن آن مصاحبه در ادامه می‌آید:

به عنوان سؤال اول بفرمائید موضوع دانستن احکام فقهی تجارت و همچنین کسب و همچنین کار در قرآن و همچنین در دین مبین اسلام تا چه مقدار و اندازه شامل اهمیت می باشد؟

در موضوع تجارت از حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) نقل شده می باشد که می‌فرمایند: «الْفِقْهَ ثُمَّ الْمَتْجَر». بنابراین همانقدر که آشنایی با احکام تجارت مهم می باشد، شناخت احکام فقهی تجارت هم شامل اهمیت می باشد و همچنین در تاریخ اسلام هم مرسوم بوده که تجار و همچنین بازرگانان، ابتدا احکام فقهی تجارت را یاد گرفته و همچنین و همچنین همزمان شاگردی مراکز تجاری را هم انجام می‌دادند؛ لذا مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد آن سنت قدیمی فراموش شده را احیا کنیم تا افرادی که نیت و اراده وارد شدن به دنیای تجارت را دارند ابتدا احکام تجارت را یاد بگیرند تا دچار مشکل نشوند.

 دانستن احکام ربا جهت افرادی که مشغول فعالیت‌های تجاری خواهند بود خیلی زیاد مهم می باشد و همچنین بایستی و حتما با احکام آن هم آشنا باشند. همچنین بسیاری از احکام مثل خیارات معامله، احکام خرید و همچنین فروش، صیغه عقد، ایجاب و همچنین قبول، مسائل مرتبط به فسخ ، تدوین قرارداد و همچنین نکاتی که در قراردادها و همچنین در خرید و همچنین فروش بایستی و حتما ثبت می شود، از مسائل خیلی زیاد مهمی خواهند بود که فراگیری آنها همه اشخاص ضروری می باشد.

آیا در قرآن به صورت مشخص در مورد فراگیری احکام تجارت مطلبی وجود دارد یا به آن مسائل در لابه‌لای احکام و همچنین بیانات ائمه و همچنین معصومان(ع) اشاره شده می باشد؟

مهم‌ترین آیه قرآن در آن باره مرتبط به ثبت و همچنین وجود قرارداد می باشد و همچنین طبیعی می باشد که آن قرارداد بایستی و حتما براساس احکام فقهی باشد جهت آنکه از اختلافات جلوگیری می شود. در قرآن آمده می باشد: « يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِذَا تَدَايَنتُم بِدَيْنٍ إِلَى أَجَلٍ مُّسَمًّى فَاکْتُبُوهُ و همچنینَلْيَکْتُب بَّيْنَکُمْ کَاتِبٌ بِالْعَدْلِ و همچنینَلاَ يَأْبَ کَاتِبٌ أَنْ يَکْتُبَ کَمَا عَلَّمَهُ اللّهُ فَلْيَکْتُبْ و همچنینَلْيُمْلِلِ الَّذِي عَلَيْهِ الْحَقُّ و همچنینَلْيَتَّقِ اللّهَ رَبَّهُ؛ اى کسانى که ايمان آورده‏‌ايد، هر گاه به وامى تا سررسيدى معين‏، با يکديگر معامله کرديد، آن هم را بنويسيد. و همچنین بايد نويسنده‏‌اى (صورت معامله را) بر اساس عدالت‏، ميان تو بنويسد. و همچنین هيچ نويسنده‏‌اى نبايد از نوشتن خوددارى کند؛ آن هم گونه (و همچنین به شکرانه آن هم‏) که خداوند تبارک و تعالی او را آموزش داده می باشد‏» (البقره/ ۲۸۲) بنابراین براساس اعلام قرآن، هنگام و زمانی که در خرید و همچنین فروش‌ها دِینی ثبت می شود، قرآن می‌گوید بنویسیدش و همچنین شاهد هم بگیرید و همچنین صیغه هم بایستی و حتما بر زبان جاری می شود.

 بنابراین دانستن احکام تجارت و همچنین فعالیت اقتصادی مهم می باشد و همچنین حتما بایستی و حتما احکام را فراگرفته و همچنین قراردادها را محکم و همچنین به صورت مکتوب ببندیم و همچنین دست‌کم قراردادهای خرید و همچنین فروش مهم را ثبت کنیم.

البته بعضی از تجار به صورت فردی یا شخصی به علما رفت و آمد و مراجعه می‌کنند ولی باید توجه داشت سؤال آن می باشد که آیا در ایران نهاد خاص و همچنین تعریف شده‌ای جهت آموزش آن احکام وجود دارد؟

متأسفانه چنین نهادی وجود ندارد ولی باید توجه داشت پیشنهاد ما آن می باشد که اتاق اصناف با مراکزی مثل انجمن اقتصاد اسلامی حوزه علمیه، قرارداد بسته و همچنین از خود بازاریان جهت انجام آن پیشامد جدید کمک بگیرد.

 زمانی‌ در انجمن اقتصاد اسلامی حوزه با همکاری بعضی از همکاران همکاران به خصوص آقای محمدجواد توکلی، بروشوری تحت عنوان بازار خوبان آماده کردیم که حدود شش شماره از آن بروشور فراهم و همچنین نشر یافته شده شد و همچنین نیت و اراده داشتیم در سطح وسیع و همچنین گسترده در سطح بازاریان پخش کنیم که قسمت و بخش مهمی از آن برووشر مرتبط به شناخت احکام بود.

آیا آن بی‌تفاوتی نسبت به یادگیری احکام شرعی در تجارت و همچنین سایر فعالیت‌های اقتصادی مختص شرایط کنونی می باشد یا در قبل هم اوضاع به همین منوال بوده می باشد؟

در قبل حوزه‌های علمیه در دل بازار بودند و همچنین مثلا سیروس شفقی در کتاب «بازار پهناور و بزرگ اصفهان» نقل می‌کند که در بازار اصفهان حدود ۱۷ مدرسه علمیه در درون بازار بوده می باشد و همچنین علما در ورودی و همچنین خروجی بازار حضور داشته و همچنین هم امر به معروف و همچنین نهی از منکر می‌کردند. همچنین بازاریان به صورت مرتب با آن حوزه‌ها مرتبط بوده و همچنین فرزندان آنان که نیت و اراده یادگیری تجربه و مهارت بالا آموزشی داشتند، در حین کار و همچنین آموزش، صبح زود و همچنین قبل از وارد شدن به بازار یا بعد از پایان کار وارد حوزه‌ها می‌شدند و همچنین آموزش می‌دیدند و همچنین نسبت به احکام شناخت پیدا می‌کردند؛ بنابراین بایستی و حتما آن را احیا کنیم.

چگونه بایستی و حتما آن امر را احیا کنیم؟

پیشنهاد بنده در مورد راهکار احیای آن امر آن می باشد که اتاق اصناف هر شهرستان و همچنین هر بازاری، با مراکزی مثل انجمن اقتصاد اسلامی حوزه علمیه قرارداد همکاری امضا کند و همچنین ما اعلام آمادگی می‌کنیم که در آن باره نهایت همکاری را انجام دهیم.

 با وجود آنکه بنده عضو هیئت‌مدیره انجمن اقتصاد اسلامی حوزه نیستم ولی باید توجه داشت هم خودم و همچنین هم دیگر همکاران در آن انجمن جهت همکاری اعلام آمادگی می‌کنیم تا در صورتی که اتاق اصناف و همچنین وزارت صنعت، معدن و همچنین تجارت هم کمک کند بتوانیم آن انتقال احکام تجارت را انجام دهیم.

آیا آن پیشنهادات را به صورت مکتوب یا شفاهی با اتاق اصناف یا وزارت صنعت در میان گذاشته‌اید؟

با اتاق اصناف قم در میان گذاشتیم و همچنین اعلام آمادگی کردیم که در صورتی که هزینه‌های پخش آن بروشور را بر عهده بگیرند، آن هم را آماده پخش می‌کنیم؛ چراکه قطعا تهیه آن بروشور هزینه‌بردار می باشد و همچنین در صورتی که قرار باشد در مقیاس وسیع پخش شده و همچنین ادامه‌دار باشد، به روش طبیعی بایستی و حتما هزینه‌های آن هم تأمین می شود و همچنین در صورتی که مسئولان کمک کنند پیشامد جدید خیلی زیاد ساده حل می‌می شود و همچنین هزینه چندانی هم ندارد.

 بنابراین ما آماده‌ایم به صورت تیم‌های تحقیقاتی، تجربه خود را در اختیار وزارت صنعت، معدن و همچنین تجارت و همچنین اتاق اصناف قرار دهیم و همچنین امیدواریم که تو هم به عنوان خبرگزاری برجسته قرآنی نقش خود را در آن باره ایفا کنید.

تو اشاره کردید که پیشنهادات خود جهت آموزش تجار و همچنین اصناف را با اتاق اصناف قم در میان گذاشتید، واکنش آنها چگونه بود؟ آیا همکاری مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری را با تو انجام دادند؟

بنده نیت و اراده ندارم آن موضوع را اکثرا و بیشتر باز کرده و همچنین عملکرد کسی را به نقد بکشم بلکه صرفا می‌خواهیم آن پیشنهاد برجسته می شود و همچنین باز اعلام می‌کنم که هم در انجمن اقتصاد اسلامی حوزه علمیه، هم در مؤسسه آموزشی و همچنین پژوهشی امام و پیشوا خمینی(ره) و همچنین هم به عنوان ریاست مؤسسه پژوهش‌های اصولی و کاربردی قدر آمادگی داریم که به حل آن پیشامد جدید کمک کنیم و همچنین مطمئنم در صورتی که آنها هم حاضر به همکاری باشند، همکاران ما هم تشنه آن کار خواهند بود.

در مورد فعالیت‌های مرکز قدر که به آن هم اشاره کردید اندکی توضیح دهید. آن مرکز هم در حوزه اقتصاد اسلامی به فعالیت می‌پردازد؟

آن مرکز در حوزه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مشغول فعالیت می باشد و همچنین بخشی از فعالیتش مرتبط به بازار می باشد و همچنین فعالیت‌هایی مناسبی هم در حوزه بازار، هم در ارتباط و رابطه با فضای ارتباطات، الگوی سیاسی، الگوی فرهنگی و اجتماعی و همچنین الگوی تربیتی پیشرفت انجام داده‌ایم.

در باره آن هم قسمت و بخش از فعالیت تو که مرتبط به بازار می باشد، به تا حال چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

فعالیت‌هایی مثل بررسی کردن شاخص صداقت در بازار اسلامی گرفته شده که در بازار مشهد مقدار و اندازه‌گیری شد. همچنین موضوع تکریم مشتری به جای رضایت مشتری مورد توجه قرار قرار گرفت و همچنین چاپ و همچنین نشر یافته شده شد.

 همچنین در آن قسمت و بخش به موضوعاتی مثل تسهیل مبادلات، موضوع کارآیی و همچنین اسراف و همچنین بهره‌وری پرداخته شده می باشد که خیلی زیاد مهم خواهند بود و همچنین همچنین موضوع عدالت در بازار شامل دیگر فعالیت‌های انجام شده در آن باره می باشد.

در مورد بروشور بازار خوبان هم اندکی توضیح دهید. به تا حال چند ورژن و نسخه از آن هم نشر یافته شده شده و همچنین آیا هنوز هم نشر یافته شده می‌می شود؟

به تا حال شش ورژن و نسخه از آن هم نشر یافته شده شده ولی زیرا و به درستی که کسی از ما حمایت نکرد بنابراین ما هم نتوانستیم ادامه دهیم ولی باید توجه داشت آن چند جلد را می‌توانید از انجمن اقتصاد اسلامی حوزه علمیه تهیه کنید.

آن بروشورها شامل چه محتوایی بودند و همچنین آیا امکان نشر مجدد آن هم وجود دارد؟

در مورد شناخت احکام و همچنین مسائل متنوع مرتبط به احکام بازار اسلامی بود و همچنین نشر آن هم می‌تواند ادامه یابد به شرطی‌که وزارت صنعت، معدن و همچنین تجارت از ما حمایت کرده و همچنین مبلغ اندکی جهت نشر آن هم اختصاص دهد و همچنین در صورتی که آن اقدام را انجام دهند، ما آن بروشور را به شکل فعال نشر یافته شده کرده و همچنین به صورت ماهنامه در سطح بازار پخش خواهیم کرد.

آیا جهت انجمن اقتصاد اسلامی حوزه یا سایر نهادهایی که در حوزه اقتصاد اسلامی فعالیت کرده و همچنین تو با آنها در ارتباط هستید آن امکان وجود دارد که احکام فقهی تجارت را به صورت مستقیم به تجار و همچنین بازاریان آموزش دهند؟

در آن باره هم جهت همکاری اعلام آمادگی می‌کنیم و همچنین در صورتی که هم می‌خواهند به صورت عمیق‌تر و همچنین به شکل استاد وارد بحث و داستان شده و همچنین به تجار و همچنین بازاریان آموزش دهیم در صورتی که تنها و فقط هزینه اساتید را پرداخت کرده و همچنین مکان مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری جهت آن اقدام را در اختیار ما قرار دهند، ما برنامه جذاب و جالب و خوب‌های مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری را نوشته و همچنین همراه با اساتید متخصص به آنها معرفی خواهیم کرد و همچنین بابت چنین اقدامی هم انتظار هیچ سودی را نداریم و همچنین اتفاقا آن کار با کمترین هزینه انجام خواهد شد؛ چراکه داوطلب جهت آن کار زیاد می باشد و همچنین طلبه‌های اقتصاد‌خوانده و همچنین اقتصاددانان طلبه، در به در به دنبال آن خواهند بود که آن را نشر بدهند و همچنین کمک کنند.

به عنوان سؤال پایانی بفرمائید آیا آن عدم وجود آموزش احکام فقهی در عرصه تجارت در ایران به تا حال باعث ساخته یا ایجاد معظلات و مسائل و مشکلات ملموسی شده می باشد؟

بله به مقدار و اندازه و میزان فراوانی باعث ساخته یا ایجاد مشکل شده می باشد و همچنین نمود بارز آن هم هم آن می باشد که غبار ربا تقریبا بر دوش همه نشسته می باشد و همچنین در مورد آنکه چه کسی مسئول آن بحث و داستان می باشد بایستی و حتما گفت که هم اتاق اصناف، هم وزارت صنعت، معدن و همچنین تجارت، هم وزارت اقتصاد و همچنین هم روحانیت در قبال آن موضوع شامل مسئولیت هستیم و همچنین فردای قیامت بایستی و حتما جواب پس دهیم و همچنین دوباره اعلام می‌کنم که جهت همکاری در آن باره نهایت آمادگی را داریم.

منبع: ایکنا

انتهای پیام

ریاست مؤسسه پژوهش‌های اصولی و کاربردی قدر: حشر و همچنین نشر حوزه و همچنین بازار دست ربا را از تجارت کوتاه می کند در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان