حمید خرمی مطرح کرد رکود در بازار کتاب‌های دینی/ تغییر پیدا کردن ۱۰ کتابفروشی به اغذیه‌فروشی در استان قم

حمید خرمی مطرح کرد رکود در بازار کتاب‌های دینی/ تغییر پیدا کردن ۱۰ کتابفروشی به اغذیه‌فروشی در استان قم

|حمید خرمی مطرح کرد رکود در بازار کتاب‌های دینی/ تغییر پیدا کردن ۱۰ کتابفروشی به اغذیه‌فروشی در استان قم از مسیح داراب|

صدای شیعه: اوضاع اقتصادی در سال شمسی ۹۴ اوضاع رو به سامانی نبود، سایه سنگین رکود در بازار به حدی بود که تمامی اقشار جامعه را تحت تأثیر خود قرار داد. اوضاع صنعت نشر کشور و همچنین بازار کتابفروشی‌ها نیز به تبع اوضاع اقتصادی حاکم بر جامعه، از آن قاعده مستثنی نبوده و همچنین از آن رو می‌قدرت رکود را در بازار کتاب نیز احساس کرد.

در آن شرایط همچنین و علاوه بر نویسندگان که بعد از انتظار چاپ آثارشان، در انتظار استقبال از کتاب‌هایشان خواهند بود، دیگر تیم‌های درگیر با صنعت نشر مانند موزعان و همچنین کتابفروشان نیز متضرر شده‌اند.

حمید خرمی، ریاست اتحادیه ناشران و همچنین کتابفروشان قم، در گفت‌وگو با روزنامه نویس و خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به رکود در بازار کتاب‌های حوزه دین در آن استان گفت: در بحث کتاب‌های حوزه دین ما دچار رکود بیشتری هستیم و همچنین واقعاً کتابفروشان و همچنین ناشران استان در شرایط بحرانی به سر می‌برند. در نمایشگاه‌های استانی کتاب که از پانزدهم در استان قم برگزار شده می باشد، استقبال شهروندان و مردم شهر خوب بود و همچنین آن نشان می‌دهد که در صورتی که رایانه به کتاب تعلق بگیرد، استقبال از آن هم نیز به تناسب بهتر می‌می شود. متأسفانه در روزگار عادی شهروندان و مردم شهر با توجه به مشکلاتی که در حوزه اقتصادی با آن هم مواجه خواهند بود، کمتر به سراغ کتاب می‌آیند.

او همچنین ادامه داد: در سال شمسی ۹۴ رکود در همه حوزه‌های اقتصادی دیده می‌می شود، ولی باید توجه داشت در حوزه کتاب آن امر اکثرا و بیشتر نمود دارد، زیرا سال شمسی‌هاست که کتاب از سبد خانوار خارج شده می باشد

ریاست اتحادیه ناشران و همچنین کتابفروشان قم با گفتن آنکه اوضاع فروش در حوزه کتاب‌های دین در سال شمسی ۹۴ اوضاع نامناسبی بود، یادآور شد: استقبال از بعضی کتاب‌ها در طول سال شمسی همواره وجود دارد، مثلاً دائما از کتاب‌های آموزشی و همچنین دانشگاهی استقبال می‌می شود، چرا که دانشجو و همچنین مخاطب به آن نوع کتاب‌ها مستلزم و نیاز دارد. ولی باید توجه داشت خرید کتاب‌هایی که در دیگر حوزه‌ها نوشته‌ شده‌اند، نیازمند ساخته یا ایجاد باره‌های مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری و همچنین اقتدار و قدرت خرید در شهروندان و مردم شهر می باشد. هنگام و زمانی که جهت مردمی که رفع نیازهای ابتدایی و اولیه مانند خوراک و همچنین پوشاک در اولویت قرار دارد، دیگر نمی‌قدرت انتظار داشت که با آن اوضاع اقتصادی به سراغ کتاب بیایند

خرمی با گفتن آنکه اوضاع سال شمسی ۹۴ در نهایت منجر به آن شد که تعدادی از کتابفروشی‌های استان تغییر کاربری دهند، افزود: در استان قم تعداد ۱۲۰۰ ناشر و همچنین ۲۰۰ کتابفروشی فعال‌اند که همه به نوعی در سال شمسی جاری درگیر آن رکود شده‌اند. در آن مدت بعضی از کتابفروشی‌ها تغییر پیدا کردن به اغذیه‌فروشی شده می باشد. در سال شمسی جاری در استان قم بیش از ۱۰ کتابفروشی تعطیل شده‌ و همچنین تغییر پیدا کردن به مشاغل سودآور مانند اغذیه‌فروشی شده می باشد. مقدار و اندازه و میزان فروش متأسفانه در سال شمسی جاری آنقدر کم بود که بعضی از کتابفروشی‌ها حتی قادر به پرداخت اجاره‌بهای خود نبودند.

به گفته او همچنین؛ قبل از تأثیرگذاری شرایط فرهنگی بر آن امر، مسائل اقتصادی منجر به رکود در سال شمسی ۹۴ شده می باشد؛ زیرا اوضاع اقتصادی شهروندان و مردم شهر در سال شمسی جاری، اوضاع نابسامانی بود. امیدواریم در شرایطی که برجام به فرجام رسیده، در سال شمسی بعدی اوضاع به گونه غیره ای رقم بخورد. به نظر می‌رسد با توجه به برداشته شدن قسمتی از تحریم‌‌ها، اوضاع اقتصادی کشور اندکی بهبود یابد که امیدواریم آن بهبود اوضاع شامل حال بازار کتاب نیز می شود.

خرمی در ادامه پیشنهاد خرید کتاب از سوی وزارت ارشاد به شیوه سابق را مطرح کرد و همچنین گفت: هرچند نمایش نمایشگاه‌های استانی کتاب به سود ناشران می باشد، ولی باید توجه داشت آن نوع نمایشگاه‌ها در واقع اکثرا و بیشتر تسهیل‌کننده کار مخاطبان می باشد تا ناشران. انتظار ما از وزارت ارشاد آن می باشد که مثل روال قبل به خرید کتاب‌های چاپ اول ناشران بپردازد.

ریاست اتحادیه ناشران و همچنین کتابفروشان قم با گفتن آنکه معظلات و مسائل و مشکلات موجود در صادرات کتاب نیز تأثیر گذاشته می باشد، یادآور شد: ما در آن باره با مشکل پست کتاب مواجهیم. با رایزنی‌هایی که وزارت ارشاد با شرکت پست داشت، منجر به امضای تفاهم‌نامه میان ارشاد با شرکت پست شد که براساس آن هم ارسال کتاب به داخل کشور با ۴۰ قسمت و بخش تخفیف انجام می‌می شود؛ ولی آن اتفاق هنوز در حوزه بین‌الملل انجام نشده می باشد. هرچند مذاکراتی انجام شده، ولی باید توجه داشت هنوز پاسخی نگرفته‌ایم.

منبع: تسنیم

انتهای پیام

حمید خرمی مطرح کرد رکود در بازار کتاب‌های دینی/ تغییر پیدا کردن ۱۰ کتابفروشی به اغذیه‌فروشی در استان قم در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان