حضرت آیت الله وحید خراسانی: آیا ما فاطمه را شناختیم؟ وظیفه‌ی ما در فاطمیه چیست؟

حضرت آیت الله وحید خراسانی: آیا ما فاطمه را شناختیم؟ وظیفه‌ی ما در فاطمیه چیست؟

|حضرت آیت الله وحید خراسانی: آیا ما فاطمه را شناختیم؟ وظیفه‌ی ما در فاطمیه چیست؟ از مسیح داراب|

صدای شیعه: حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی  به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها ۱۴۳۷قمری سخنانی گفتن داشته می باشدمتن سخنان آن مرجع تقلید شیعیان جهان بدین شرح می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد لله رب العالمین و همچنین صلی الله علی سیدنا محمد و همچنین آله الطاهرین سیما بقیه الله فی الارضین و همچنین اللعن علی اعدائهم الی یوم الدین

ایام شهادت فاطمه-سلام الله علیها- ایام شهادت رسول خداوند تبارک و تعالی-صلی الله علیه وآله
زیرا و به درستی که ایام، ایام شهادت خاتم انبیاست، آن روزها خیلی زیاد عظیم می باشد. شهادت حضرت زهرا شهادت خود پیغمبر می باشد. ” فاطمه بضعه منی “. آن حدیث مورد اتفاق عامه و همچنین خاصه می باشد.- هر کس مسلمان می باشد، اهل هر مذهبی، هر ملتی، بایستی و حتما روز شهادت فاطمه‌ی زهرا روز حزن و همچنین اندوه او باشد، اختصاص به خصوص شیعه نیست.- متن حدیث در همه‌ی صحاح می باشد؛ آن هم هم فقه حدیث غوغایی می باشد.
آن ایام وظیفه‌ی عمده‌ی تو آن می باشد که همه‌تان پراکنده بشوید در بلاد. پس نتیجه آن می شود که فقاهت شناساندن یگانه حبیبه‌ی خداست به خلق خداوند تبارک و تعالی. نه من، نه تو، نه شیخ طوسی تا شیخ انصاری درک کرد که فاطمه‌ی زهرا کیست. ” لأن الخلق فطموا عن معرفتها “. همه‌ی ما مقصر هستیم، نه او را شناختیم کما هی، نه به دیگران شناساندیم.

مقام و همچنین منزلت علمی فاطمه -سلام الله علیها- نزد اهل بیت علیهم السلام
ولی باید توجه داشت او کیست؟ حدیث صحیح السند می باشد… سند آن حدیث به مقدار و اندازه‌ای قوی می باشد که شیخ انصاری، آن هم مجسمه‌ی احتیاط در فتوا، به سند آن حدیث، دست از اصاله الاحتیاط اصولی و همچنین فقهی هر دو برمی‌داشت، به ضرس قاطع فتوا می‌داد.
آن هم حدیث آن می باشد – گرچه به فقه حدیث نمی‌رسیم ولی باید توجه داشت ما لا یدرک کله لا یترک کله. سند در آن حد: رجال موثق به توثیق شیخ مفید، نجاشی، شیخ طوسی، ابن شهرستان آشوب، اعاظم مشایخ رجال و همچنین حدیث.-ولی باید توجه داشت متن به حدی بلند می باشد که کنهش را گوینده‌اش می‌داند. آن هم حدیث آن می باشد:
کافی؛ محمد بن یحیی، عن أحمد بن محمد، عن ابن محبوب، عن ابن رئاب، عن أبی عبیده، قال: سأل أبا عبد الله بعض أصحابنا عن الجفر؟ فقال: هو جلد ثور مملوء علما. قال له: فالجامعه؟ قال: تلک صحیفه طولها سبعون ذراعا … فیها کل ما یحتاج الناس إلیه ولیس من بحث و داستان إلا وهی فیها حتی أرش الخدش.
آن دو سؤال را فوری جواب داد، رسید به سؤال سوم.

مصحف فاطمه-سلام الله علیها-چیست؟
قال: فمصحف فاطمه؟ … فسکت طویلا. فاطمه‌ی زهرا را جعفر بن محمد شناخت؛ آن سکوت! آن هم طولانی! خیلی پر معناست. نطق او، سکوت او، آنی، حرفی، جهت اهلش بحر حکمت می باشد. فسکت طویلا، ثم قال: إنکم لتبحثون عما تریدون وعما لا تریدون. او می‌داند چه خبر می باشد! إن فاطمه مکثت بعد رسول الله … همه‌ی مدت مکث ۷۵ روز بود ولی باید توجه داشت آن مدت چگونه گذشت؟! وکان دخلها حزن شدید علی أبیها وکان جبرئیل یأتیها فیحسن عزائها علی أبیها … ویخبرها عن أبیها ومکانه ویخبرها بما یکون بعدها فی ذریتها وکان علی علیه السلام یکتب ذلک.

جاذبه محمدیه در وجود حضرت فاطمه سلام الله علیها
آن جا چند مطلب می باشد: اولا بایستی و حتما جبرئیل را شناخت. قرآن بخوان تا بفهمی جبرئیل کیست؟! وهو بالأفق الأعلی . آن نص قرآن می باشد . جای او اعلای امکنه‌ی عالم وجود می باشد؛ بالأفق الأعلی. فقه حدیث آن جاست، در صورتی که خداوند تبارک و تعالی توفیق بدهد آن احادیث تشریح بشود… . فاطمه بضعه منی ؛ آن هم إنیت – نه تن – «أنا»ی خاتمیت ، ” منّی ” ،آن هم جاذبه که از افق اعلی علمه شدید القوی ذو مره فاستوی ، جاذبه‌اش به زمین می‌کشید ، به حکم فاطمه بضعه منی ، آن هم اقتدار و قدرت در دختر ۱۸ ساله‌ی او بود. آن می باشد فاطمه. از افق اعلی جاذبه‌ی واقعیت و حقیقت احمدیه، نفس نفیس محمدیه، بضعه خاتمیه جذبش می‌کرد به زمین.

علی علیه السلام کاتب مصحف
بعد مباحث و مطالب چه مطالبی بوده؟! کسی که – بالاتفاق- پیغمبر خاتم[در مورد اش] فرمود: أنا مدینه العلم وعلی بابها، همچو کسی قلم به دست، گفتگوی فاطمه را با جبرئیل می‌نوشت، ثبت می‌کرد؛ وکان علی یکتب.
فهذا مصحف فاطمه. بعد با فاء تفریع… تفریع بر چی؟ مفرّع علیه غوغاست، تا مفرّع و همچنین تفریع فهمیده بشود. فهذا مصحف فاطمه.
آن هم وقت علم چهارده معصوم سه سرمایه دارد: جفر ، جامعه، مصحف فاطمه. آن می باشد فاطمه‌ی زهرا. آن حد علمی او.

منزلت حضرت فاطمه-سلام الله علیه- در خلد برین
ولی باید توجه داشت مقام و همچنین منزلت؛
از امام و پیشوا ششم سؤال شد: چرا فاطمه به زهرا ملقب شد؟ گفتن امام و پیشوا آن می باشد: خداوند تبارک و تعالی جهت او قصری از یاقوته‌ی حمراء ساخت، آن هم قصر هزار باب دارد، بر هر دری از هزار در، صد هزار ملک مقرب دربان خواهند بود؛ نه پایه‌ای جهت آن هم قصر می باشد که تکیه گاهش باشد؛ معلَّق بقدره الله. مهم آن کلمه می باشد: اهل بهشت هنگام و زمانی که در بهشت منزل کردند، آن هم طوری که تو از زمین، ستاره‌ی درخشان را شب تار می‌بینید، بهشتی‌ها هم در خلد اعلی که منزل کرده اند، آن هم ستاره را می‌بینند، می‌پرسند: آن ستاره در آن زمان که شمس و همچنین زمهریری دیگر نیست، هم آفتاب خاموش می باشد، هم ماه، آن ستاره چیست؟ خطاب می‌رسد: آن ستاره قصری می باشد که خداوند تبارک و تعالی جهت کنیز خودش فاطمه‌ی زهرا آفریده.آن هم جایگاه او.
آن مصحف فاطمه. آن جای فاطمه. آیا ما فاطمه را شناختیم؟!

فاطمه شناس عالم کیست؟
از کسی بپرس که فاطمه کیست که… در جنگ احد رسول خداوند تبارک و تعالی به عیادت امیرالمؤمنین آمد، دید بدن سوراخ سوراخ، فتیله توی آن سوراخ‌های بدن جهت مداوا می‌برند؛ آن هم صبری که روزگار مثلش را ندیده بود، تا چشمش افتاد، بی‌طاقت شد، بلند بلند گریه کرد ولی باید توجه داشت خود علی چه کرد؟ تبسمی کرد، گفت: یا رسول الله! إن ذلک فی ذات الله لقلیل. علی را کی شناخت؟! ان ذلک فی ذات الله لقلیل. همچو صبری! پیغمبر ناله زد، او تبسم کرد. شب نوزدهم جبرئیل بین زمین و همچنین آسمان فریاد زد: تهدمت والله ارکان الهدی ولی باید توجه داشت خود او لبخند زد، گفت: فزت ورب الکعبه. فاطمه را آن شخص شناخت. همچو کسی! آن هم اُحُد! آن صبح نوزدهم! ولی باید توجه داشت مهم آن جمله می باشد، هنگام و زمانی که جنازه را تحویل پدرش داد، گفت: ای کاش علی مرده بود! نفسی… نفسی علی زفراتها محبوسه *** یا لیتها خرجت مع الزفرات؛ جان من با ناله‌های من گره خورده، ای کاش! با آن ناله جان می‌دادم ولی باید توجه داشت بدن تو را آن چنین تحویل پدرت نمی‌دادم.

آیا وظیفه‌ی ما در فاطمیه چیست؟
آن هم کسی که جبرئیل بین زمین و همچنین آسمان فریاد زد: لا فتی إلا علی لا سیف إلا ذوالفقار، همچو کسی آرزو کرد که بمیرد! آیا من و همچنین تو در آن مملکت که به اسم آن هم حضرت می باشد، روز شهادت صدیقه‌ی کبری چه وظیفه داریم؟ امیدوارم پیرو ناله‌ی سوزان امیرالمؤمنین روز شهادت حضرت زهرا آن مملکت یکپارچه شیون باشد.
ای هیئات! مبادا هیئتی بماند و همچنین بیرون نیاید، چرا؟ زیرا و به درستی که هر هیئتی که بیرون بیاید، مرهمی روی قلب تیر خورده‌ی سید الشهدا می باشد؛ نه تنها او، روی سینه مجروح حسن مجتبی می باشد؛ چشم گریان امام و پیشوا زمان جهت مادرش.
یک جمله کافی می باشد، فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنید، همه درس خوانده‌اید، آن هم هم ادق مباحث را تو از نظر می‌گذرانید. آن هم کسی که تمام عالم و همچنین آدم زیر پرچم اوست؛ آدم ومن دونه تحت لوائی، همچو کسی… -گفتنی نیست ولی باید توجه داشت چاره نیست بایستی و حتما گفت- همچو کسی هنگام و زمانی که جنازه را تحویل داد، گفت: یا رسول الله! ستنبئک ابنتک بتضافر أمتک علی هضمها. آن کلمه را جهت شهروندان و مردم شهر شرح بدهید تا بفهمند وظیفه‌شان روز شهادت چیست. گفت: یا رسول الله! فاطمه به زودی به تو خبر خواهد داد: امتت پشت به پشت هم دادند، زهرا را کوبیدند.

انتهای پیام

حضرت آیت الله وحید خراسانی: آیا ما فاطمه را شناختیم؟ وظیفه‌ی ما در فاطمیه چیست؟ در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان