حضرت آیت‌الله نوری همدانی:وظیفه ما در برابر قرآن و همچنین عترت چیست؟

img 10492 حضرت آیت‌الله نوری همدانی:وظیفه ما در برابر قرآن و همچنین عترت چیست؟

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) -وظیفه ما در برابر قرآن و همچنین عترت چیست؟ آیا جز آن می باشد که معارف قرآن و همچنین گفتن اهل بیت در تبیین آیات الهی را خوب فرا بگیریم و همچنین به دیگران منتقل کنیم؟ حضرت رضا(ع) فرموده‌اند: ان الناس لوعلمو محاسن کلامنا لاتبعونا» محققاً در صورتی که شهروندان و مردم شهر زیبائی‌های سخنان ما را می‌دانستند، بی‌شک از ما پیروی می‌کردند.

به نقل از شفقنا ، حضرت آیت‌الله العظمی نوری همدانی به چهاردهمین همایش بین‌المللی بانوان قرآن پژوه پیامی صادر کرد، متن پیام آن مرجع تقلید شیعیان بدین شرح می باشد:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

«قل لااسئلکم علیه اجراً الاالموده فی القربی» (شوری، ۲۳)

خدای متعال در قرآن کریم به پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله مکرم اسلام می‌فرماید بگو من بر انجام رسالتم، هیچ اجر و همچنین مزدی از تو نمی‌خواهم مگر آنکه نسبت به خویشان و همچنین نزدیکانم مودّت و همچنین محبت و همچنین دوستی داشته باشید.

حضرت امام و پیشوا ابوالحسن علی ابن موسی الرضا علیه السلام در تبین آیه شریفه می‌فرمایند آن مودّتی که در قرآن کریم جهت آل پیغمبر ذکر شده می باشد، مختص پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اسلام می باشد و همچنین نه سایر انبیاء و همچنین صرفاً مختص آل محمد(ص) می باشد و همچنین نه دیگران و همچنین سپس به شرح و همچنین گفتن دو آیه دیگر در مورد حضرت نوح و همچنین همچنین حضرت هود می‌پردازند که در قرآن کریم آمده می باشد:‌ «ویا قوم لااسئلکم علیه مالا ان اجری الا علی الله…» (هود، ۲۹) در اینجا حضرت نوح نبی می‌فرمایند‌ای قوم من، در برابر انجام رسالتم از تو مزدی نمی‌خواهم و همچنین اجر و همچنین پاداش من جز بر خدایم نیست و همچنین یا از زبان حضرت هود می‌فرماید: «یا قوم لااسئلکم علیه اجراً ان اجری الاعلی الذی فطرنی افلاتعقلون» (هود، ۵۱) یعنی‌ای قوم من از تو بابت رسالتم اجر و همچنین مزدی نمی‌خواهم و همچنین اجر و همچنین پاداش من با خدایی می باشد که مرا آفریده می باشد ولیکن رسول خداوند تبارک و تعالی می‌فرمایند «قل لااسئلکم علیه اجراً الاالموده فی القربی» یعنی من بر انجام رسالت و همچنین پیامبری‌ام از تو هیچ اجر و همچنین پاداشی نمی‌خواهم جز آنکه به اهل بیت من محبت داشته باشید.

بنابر آن حب و همچنین دوستی اهل بیت (علیهم السلام) را خدای متعال واجب فرموده می باشد و همچنین حضرت امام و پیشوا علی ابن موسی الرضا(ع) می‌فرمایند آن دوستی و همچنین محبت به اهل بیت واجب نشد مگر آنکه خداوند تبارک و تعالی می‌دانست اینان هیچگاه از دین خداوند تبارک و تعالی باز نمی‌گردند و همچنین یا به گمراهی گرایش پیدا نخواهند کرد و همچنین لذا فرموده می باشد:

«انما بریدالله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و همچنین یطهرکم تطهیراً» یعنی بدرستی که خدای متعال اراده فرموده می باشد هرگونه رجس و همچنین پلیدی را از تو اهل بیت دور کند و همچنین تو را پاک و همچنین مطهر بگرداند.

خوب عزیزان من، تو قرآن پژوهان که در آن اجتماع پهناور و بزرگ از سراسر کشور جهت اعتلای قرآن گرد آمده‌اید، وظیفه ما در برابر قرآن و همچنین عترت چیست؟ آیا جز آن می باشد که معارف قرآن و همچنین گفتن اهل بیت در تبیین آیات الهی را خوب فرا بگیریم و همچنین به دیگران منتقل کنیم؟ حضرت رضا(ع) فرموده‌اند: ان الناس لوعلمو محاسن کلامنا لاتبعونا» محققاً در صورتی که شهروندان و مردم شهر زیبائی‌های سخنان ما را می‌دانستند، بی‌شک از ما پیروی می‌کردند.

یکی از تألیفات پهناور و بزرگ شیخ صدوق، کتاب ارزشمند «عیون اخبارالرضا» می باشد که در آن کتاب قریب یکهزار روایت از آن هم حضرت نقل گردیده و همچنین مطالعه آن کتاب را به همه تو عزیزان قرآنی توصیه می‌کنم تا انشاءالله فرمایشات آن هم امام و پیشوا بزرگوار را در زندگی فردی و همچنین فرهنگی و اجتماعی خود بررسی کننده و پروهشگر کنیم.

اینجانب تلاش همه دست اندرکاران همایش بین‌المللی بانوان قرآن پژوه را که با موضوع «امام و پیشوا رضا(ع) و همچنین قرآن» برگزار می‌می شود، مخصوصاً مؤسسه معارف اسلامی امام و پیشوا رضا(ع) که تلاش وافری در آن باره داشته می باشد را ارج نهاده، سعادتمندی و همچنین دوام توفیقات همگان بویژه جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمدی از شاگردان حضرت علامه طباطبایی و همچنین دبیر محترم آن همایش پهناور و بزرگ قرآنی را در خدمت به قرآن و همچنین عترت از درگاه الهی مسئلت دارم.

اللهم صل علی علی ابن موسی الرضا المرتضی الامام التقی النقی و همچنین حجتک علی من فوق الارض و همچنین من تحت الثری الصدیق الشهید صلوه کثیره تامه زاکیه متواصله متواتره مترادفه کافضل ما صلیت علی احد من اولیائک.

 

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

حضرت آیت‌الله نوری همدانی:وظیفه ما در برابر قرآن و همچنین عترت چیست؟ در تاریخ ۳ March 2016 | 10:51 am نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان