ایام فاطمیه فرصتی جهت تشریح سخنان حضرت زهرا(س) و همچنین دفاع از ولایت

ایام فاطمیه فرصتی جهت تشریح سخنان حضرت زهرا(س) و همچنین دفاع از ولایت

|ایام فاطمیه فرصتی جهت تشریح سخنان حضرت زهرا(س) و همچنین دفاع از ولایت از مسیح داراب|

صدای شیعه: ایام فاطمیه و همچنین عزاداری فاطمیه فرصتی می باشد جهت دعوت به دین و همچنین آگاه شدن از حقایق، آگاه سازی شهروندان و مردم شهر جهت دوری از انحرافات و همچنین زنده نگه داشتن نام و همچنین یاد حضرت زهرا(س) و همچنین ائمه اطهار(س) می باشد.
پیشامد جدید مهم در عزاداری‌های ایام فاطمیه شناخت آسیب‌ها و همچنین گفتن حقایق تاریخی و همچنین تلاش جهت رفع آسیب‌های احتمالی می باشد، آنچه در نگاه دین مقدس اسلام و همچنین ائمه اطهار(ع) شامل اعتبار و همچنین ارزش می باشد، عزاداری جهت بسیج عمومی و همچنین سیاسی به منظور ادامه دادن راه حضرت زهرا و همچنین ائمه معصومین(ع) در همه زمان‌ها و همچنین مبارزه با ظلم، ستم و همچنین فساد نظام‌های مخالف با اسلام و همچنین مخالفان سیره و همچنین روش ائمه اطهار(ع) می باشد.
ولایت‌مداری حضرت فاطمه زهرا(ع) در دفاع از حریم رسالت و همچنین امامت و همچنین ذکر آن نقطه که او همچنین در آن راه تمام هستی خودش و همچنین جانش را فدا کرد، می‌تواند به عنوان الگویی جهت فهم دوستی نسبت به ولایت و همچنین بیزاری جستن از دشمنان و همچنین غاصبان حق ولایت و همچنین غاصبان حق آن هم حضرت باشد.
هر ساله با فرا رسیدن ایام فاطمیه مراسم عزاداری حضرت صدیقه طاهره(س) خانواده‌های بسیاری در منزل و خانه مجلس روضه‌خوانی برگزار می‌کنند و همچنین در بسیاری از مساجد و همچنین تکایا مراسم عزاداری برپا می‌می شود. متاسفانه در بسیاری از آن مراسم که بایستی و حتما به اصل مباحث و مطالب شامل مظلومیت حضرت زهرا(س) و همچنین یا سخنان و همچنین خطبه‌های آن هم حضرت در مورد دفاع از حریم ولایت و همچنین حق آن هم حضرت در مورد فدک، گفته می شود، شاهدیم که کمتر سخن گفته می‌می شود و همچنین یا گفتن نمی‌می شود و همچنین تنها و فقط به چند کلمه ذکر مصیبت بسنده می‌کنند.
حضرت فاطمه زهرا(س)، دختر محبوب پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) تنها کسی می باشد که در مورد‌اش فرمودند: «ابنتی فاطمه فإنّها سیدة نساء العالمین مِن الأوّلین و همچنین الآخرین»، ایشان یکی از پنج تن اصحاب کساء(آل عبا) و همچنین مادر ائمه معصومین(س) و همچنین همسر حضرت علی(ع) می باشد که بسیاری از مسلمانان اهل تسنن و همچنین تشیع و همچنین حتی اهل کتاب بر عصمت و همچنین طهارت آن هم حضرت گواهی داده‌اند. حال چرا بسیاری به سخنان آن هم حضرت عمل نمی‌کنند و همچنین یا کتمان می‌می شود، بایستی و حتما به درستی تحلیل و همچنین ریشه‌یابی می شود.
عمل به آیات الهی
حضرت زهرا(س) در منزل و خانه‌ای پرورش یافت که آیات قرآن دائماً در حال نزول بود و همچنین رشد و همچنین تربیت حضرت در حال و همچنین هوای وحی و همچنین انس با قرآن بود و همچنین رسول خداوند تبارک و تعالی(ص) حق پدری و همچنین معلمی را در مورد ایشان به بهترین شیوه و همچنین روش انجام دادند. دوستی و همچنین محبت فاطمه(س) به پدرش زبانزد خاص و همچنین عام بوده و همچنین آن محبت در حدی بس فراتر از ارتباط و رابطه دختری با پدر خویش می باشد، او پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله را تنها به چشم پدر نگاه نمی‌کرد بلکه از دیدی بس عمیق تر به چشم یک مراد و همچنین پیشوا می‌دید، زیرا او قدر و همچنین مقام و همچنین منزلت پدر و همچنین آبرومندی و همچنین رسالت الهی او را بیش از دیگران می‌شناخت.
حضرت زهرا(س) فرموده‌اند: «زمانی که آیه «لا تجعلوا دعاء الرسول بینکم کدعاء بعضکم بعضاً (نور۶۳)» نازل شد ترسیدم که رسول خداوند تبارک و تعالی(ص) را با لفظ «ای پدر» بخوانم، من هم پدرم را چندین بار با لفظ «یا رسول الله» صدا زدم، پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) یکی دو بار از من روی گردانید، سپس رو به من کرد و همچنین فرمود: ای فاطمه(س) آن آیه در مورد تو و همچنین خانواده و همچنین نسل تو نازل نشده می باشد، تو از من هستی و همچنین من از تو هستم. همانا آن آیه جهت جفاکاران درشت خوی قریش، انسان‌های خودخواه و همچنین متکبر نازل شده مرا با جمله‌ ای پدر خطاب کن که مایه حیات قلب من می باشد و همچنین خداوند را خشنود می‌کند.
تلاوت و همچنین انس با قرآن از سفارش‌های قرآن کریم، «فاقرءوا ما تیسر من القرآن (مزمل۲۰)» پس هر چقدر می‌توانید قرآن بخوانید» حضرت زهرا(ص) نیز همواره با قرآن مأنوس بودند و همچنین آیاتش را در همه حالات ورد زبانشان قرار داده بودند.
اثبات حقانیت علی(ع)
موقعیت بی‌نظیری که حضرت فاطمه(س) به عنوان برترین زن جهان نزد خداوند تبارک و تعالی داشت و همچنین پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) نیز بارها و همچنین بارها آن منزلت و همچنین مکانت را جهت شهروندان و مردم شهر گفتن کرده بود؛ مهم‌ترین امتیاز حضرت فاطمه(س) بود که جهت اثبات حقانیت امام و پیشوا علی(ع) از آن هم بهره گرفت.
جهت گفتن مقصود بایستی و حتما آن فرض را بررسی کردن کنیم که در صورتی که حضرت فاطمه(س) در صحنه ظاهر نمی‌شد و همچنین با غاصبان فدک و همچنین مهاجمان به منزل و خانه‌اش، احتجاج نمی‌کرد و همچنین به مسجد نمی‌رفت و همچنین آن هم خطبه آتشین و همچنین کوبنده را در حضور همه مردان و همچنین زنان مدینه ایراد نمی‌کرد، چه اتفاقی می‌افتاد؟!
از یک سو بدون تردید حقانیت و همچنین مظلومیت علی‌(ع)، حتی جهت نزدیک‌ترین دوستانش، هرگز چنین اثبات نمی‌شد و همچنین بسیاری از حقایق جهت دائما در هاله‌ای از ابهام و همچنین تردید باقی می‌ماند و همچنین از سوی دیگر هرگز چهره مخالفان آن گونه جهت کسی جز معصومین(ع) برملا نمی‌شد و همچنین غاصبان می‌توانستند با تبلیغات، چهره‌ای وارونه از آن هم مقطع تاریخ به تصویر بکشند. در چنین شرایطی چه کسی می‌توانسته بود عمق توهین و همچنین جسارت نسبت به پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) و همچنین خاندان او را اثبات کند!
هم چنین در صورت سکوت زهرا(س)، مخالفان جهت مشروع جلوه دادن حکومتشان و همچنین اظهار ارادتشان نسبت به پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص)، بالاترین تجلیل‌ها و همچنین احترام ها را در مورد حضرت زهرا(س) به جا می‌آوردند؛ شاید در آن باره حتی گوی سبقت را از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) می‌ربودند. بالاترین هدایا و همچنین عظیم‌ترین ثروت ها و همچنین امکانات را به او پیشنهاد می‌کردند و همچنین در همه منابر، از او به عظمت و همچنین احترام یاد می‌کردند؛ آن هم گونه که در مورد یکی از همسران پیامبران(ص) همه آن موارد را اجرا و همچنین از ام المؤمنین بودن او بالاترین بهره‌برداری ها را کردند.
در واقعیت و حقیقت حضرت زهرا(س) که در زمان حیات پدر، هیچ گاه در یک اجتماع عمومی و همچنین همگانی سخن نگفته و همچنین علم و همچنین حلم و همچنین کمالش، بر شهروندان و مردم شهر آشکار نشده بود با سخنرانی در مسجد، آن هم چنان دریای حکمت و همچنین معرفت از کلامش جوشید که در طول تاریخ از هیچ زنی چنین حکمت و همچنین معرفتی دیده نشده می باشد. حضرت زهرا(س) با آن تدبیر همچنین و علاوه بر آنکه جایگاه عظیم خود و همچنین برتری اهل بیت رسول خداوند تبارک و تعالی(ص) را بر دیگران ثابت نمود، حقانیت ادعاهای خویش را نیز با محکم ترین استدلال در طول تاریخ اثبات کرده و همچنین دست مخالفان خویش را تا ابد از پیدا کردن و یافتن کمترین پاسخ قانع کننده به سخنانش کوتاه کرد، تا جایی که هیچ یک از توجیهات و همچنین تأویلاتی که از آن هم آغاز به تا حال از سوی غاصبان و همچنین یارانشان جهت پاسخ به سخنان فاطمه(س) و همچنین منزه کردن دامن غاصبان از اعمالشان گفتن شده، منصفان را قانع نکرده می باشد.
دفاع از حق فدک
از مشهورترین سخنان حضرت زهرا(س) در دفاع از حق و همچنین یکی از سیاسی‌ترین خطبه‌های آن هم حضرت می‌قدرت به خطبه فدکیه اشاره کرد، جایی که در مسجد رسول‌الله با فاصله اندکی بعد از وفات جانسوز پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله گرامی اسلام(ص) گفتن شد و همچنین خلافت حضرت علی(ع) را غصب کردند. آن هم حضرت در آن خطبه گفتن کردند: «پدرجان رفتي و همچنین بعد از تو فتنه برپا شد. کينه‌هاي ديرينه و همچنین نهفته آشکار شد، باغ رضوان و همچنین دل فاطمه خزان گرفت و همچنین بي‌برگ شد و همچنین اين جمع بهم ريخت و همچنین در هم افتاد. ببين و همچنین شاهد باش. اي تیم مومنين اي ياوران دين، اي پشتيبانان اسلام چرا حق مرا نمي‌گيريد؟ چرا ديده به هم نهاديد و همچنین ستمي را که به من مي رود مي‌پذيريد؟ مگر نشنيديد که پدرم گفت حرمت پدر را با احترام به فرزندانش بايد نگه داشت؟ مگر توصيه‌هاي پدرم در ارتباط و رابطه با من را نشنيديد؟ چه زود رنگ عوض کرديد و همچنین غفلت را بر هوشياري مقدم دانستيد.
چرا ارث پدرم را از من می‌گیرید؟
حضرت فاطمه(س) در پاسخ به آنکه فرزند پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله ارث نمی‌برد، فرمودند: خداوند در مورد دو تن از پيامبران گويد: از من و همچنین از آل يعقوب ميراث مي‌برده و همچنین نيز گويد: سليمان از داود وارث‌برده اين دو پيغمبرند و همچنین ارث نهادند و همچنین ارث مي برند. آنچه به ارث نمي‌رسد پيغمبري می باشد نه مال و همچنین منال. چرا ارث پدرم را از من مي‌گيريد؟ آيا در کتاب خداوند تبارک و تعالی فاطمه دختر محمد(ص) از اين حکم بيرون شده می باشد. در صورتی که چنين آيه‌اي آمده می باشد بگو تا بپذيرم؟
فاطمه (س) که اینهمه گفتار خود را در آنان بی‌تاثیر می دید فرمود: به خداوند تبارک و تعالی سوگند هيچگاه با تو سخن نخواهم گفت. به خداوند تبارک و تعالی سوگند تو را نفرين مي‌کنم. به خداسوگند تو را دعا نخواهم کرد و همچنین امام و پیشوا علي( ع) که نظاره‌گر اين وضع بود از ترس افتادن فتنه در بين مسلمانان و همچنین فرقه‌گرايي و همچنین چند دستگي فاطمه(س) را همراه خود به منزل و خانه برد
نکوهش بعضی از شهروندان و مردم شهر با استشهاد از آیات قرآن
بعد از بیعت اجباری گرفتن از حضرت علی(ع) و همچنین سکوت ایشان به خاطر مصالح اسلام و همچنین جلوگیری از تفرقه در دنیای اسلام و همچنین آتش زدن درب منزل و خانه حضرت زهرا(س) که بایستی و حتما حرمتش را حفظ می‌کردند، حضرت زهرا(س) در خطبه‌ای در جمع زنان مدینه که به عیادتش آمده بودند به نکوهش مهاجر و همچنین انصار پرداخته و همچنین با متذکرشدن فرجام ستمکاران، سعی در آگاهی بخشی آنان و همچنین جلوگیری از انحراف مسلمانان کرده و همچنین به آیاتی از قرآن کریم استشهاد می‌کند و همچنین فرمودند: «اکنون بیایید و همچنین بشنوید! شگفتا! روزگار چه شگفتی‌ها در پس پرده دارد و همچنین چه بازی‌ها یکی بعد از غیره ای بیرون می‌آورد؛راستی مردان تو چرا چنین کردند؟ ای کاش میدانستم به چه پناهگاهی تکیه داده‌اند؟ و همچنین کدام ستون استوار را انتخاب کردند؟ و همچنین به کدام ریسمان چنگ زدند؟ و همچنین برکدام فرزند و همچنین خاندانی پیشی گرفتند و همچنین غلبه کردند؟ شگفتا چه دوستان دروغین و همچنین سرپرستان نااهلی را انتخاب کردند و همچنین چه زشت می باشد سرانجام ستمکاران «چه جایگزین بدی می باشد جهت ستمکاران» (کهف ۵۰) سر را گذاشته به دم چسبیدند، دنبال عامی رفتند و همچنین از عالم نپرسیدند.
نفرین بر مردمی نادان که تبهکارند و همچنین تبهکاری خود را نیکوکاری می‌پندارند. آگاه باشید اینها همه مفسدانند ولی نمی‌فهمند(بقره۱۲) وای بر آنان آیا کسی که هدایت به سوی حق می‌کند جهت پیروی شایسته‌تر می باشد یا آن هم کس که خود هدایت نمی‌می شود مگر هدایتش کنند؟ تو را چه می‌می شود و همچنین چگونه داوری می‌کنید؟
و همچنین هر کسی جز اسلام آئینی جهت خود انتخاب کند، از او پذیرفته نخواهد شد و همچنین او در آخرت از زیانکاران می باشد(آل عمران۸۵) سپس آن هم قدر درنگ نکردید که آن دل رمیده آرام گیرد و همچنین مهار کردن آن هم آسان می شود، پس آتش گیره ها را بر افروختند و همچنین به آتش فتنه ها دامن زدید تا آن هم را شعله ور ساختید و همچنین به شیطان گمراه کننده پاسخ مثبت دادید.
در آن جملات حضرت با بهره بری و استفاده از آیه شریفه قرآن، جریان سقیفه و همچنین پیامدهای آن هم و همچنین روی گردانی شهروندان و مردم شهر از قرآن کریم را مصداق روشن ظلم دانسته و همچنین عاملان آن هم را جزء ظالمان به حساب آورده می باشد.
حجت‌الاسلام علی‌اصغر صالح‌آبادی، اولین امام و پیشوا جمعه شهرستان جوین در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی با گفتن آنکه حضرت علی(ع) به دلیل آنکه اصل دین اسلام به خطر نیفتد، صبر کردند و همچنین دست به شمشیر نبردند، تصریح کرد: حتی افرادی جهت بیعت با حضرت و همچنین درگیری با خلفاء اسلام پیش حضرت آمدند ولی زیرا و به درستی که حضرت علی(ع) از نیت آن اشخاص و همچنین فتنه‌ای که در دنیای اسلام می‌خواستند جهت نابودی اسلام ساخته یا ایجاد کنند، آگاهی داشتند، قبول نکرده و همچنین سکوت کردند.
اولین امام و پیشوا جمعه شهرستان جوین با اشاره به قسمت و بخش‌هایی از خطبه شقشقیه در نهج‌البلاغه گفتن کردند «در حالی که حضرت معدن علم و همچنین دانش بودند چگونه می‌توانستند بدون ياور بجنگند، پس عاقلانه‌ترین راه خویشتنداری و همچنین صبر بود در حالی که مثل آن بود خار در چشمش می باشد».
او همچنین با اشاره به آنکه با تنها گذاشتن علی(ع) به جز یاران اندک، تنها دختر پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله گرامی اسلام حضرت محمد(ص) باقی ماندند که از حق آن هم‌ حضرت با تمام هستی‌شان دفاع کردند و همچنین اولین شهیده راه ولایت شدند، ابراز کرد: در آن هم دوران حضرت زهرا(س) به منزل و خانه اصحاب پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) و همچنین یارانشان می‌فتند تا شهروندان و مردم شهر را آگاهی و همچنین بصیرت دهند و همچنین از حق ولایت علی(ع) دفاع کنند.
حجت الاسلام صالح‌آبادی اضافه کرد: در صورتی که شرایط آماده می‌شد و همچنین یاران حضرت دفاع می‌کردند حضرت آمادگی را جهت پذیرش ولایت داشتند، ولی متاسفانه یارانشان به جز اشخاص اندکی همچون ابوذر و همچنین سلمان نیامدند و همچنین تمام مسئولیت دفاع از ولایت بر دوش دختر پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله گرامی اسلام(ص) قرار گرفت.

منبع: ایکنا

انتهای پیام

ایام فاطمیه فرصتی جهت تشریح سخنان حضرت زهرا(س) و همچنین دفاع از ولایت در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان