یادداشت حجت‌الاسلام قرائتی قبر مخفی زهرا(س) التیام دل مادران شهدای مفقودالاثر/ تاریخ و همچنین سؤالات بی‌پاسخ ام‌ابیها(س)

یادداشت حجت‌الاسلام قرائتی قبر مخفی زهرا(س) التیام دل مادران شهدای مفقودالاثر/ تاریخ و همچنین سؤالات بی‌پاسخ ام‌ابیها(س)

|یادداشت حجت‌الاسلام قرائتی قبر مخفی زهرا(س) التیام دل مادران شهدای مفقودالاثر/ تاریخ و همچنین سؤالات بی‌پاسخ ام‌ابیها(س) از مسیح داراب|

صدای شیعه: حجت‌الاسلام محسن قرائتی استاد و همچنین مفسر قرآن کریم در ایام شهادت بانوی دوعالم حضرت فاطمه زهرا(س) در یادداشتی به گفتن اوصاف آن هم حضرت پرداخت.

نام‌­هایی که نشان‌دهنده ویژگی‌‌های حضرت خواهند بود

بسم الله الرحمن الرحیم

امام و پیشوا صادق(ع) می‌­فرمایند:‌ فاطمه(س) نزد خداوند نُه نام دارد: فاطمه، صدیقه، (خیلی زیاد راستگو)، مبارکه (پربرکت)، طاهره (پاکیزه)، زکیه (وارسته)، راضیه (خرسند)، مرضیه (پسندیده)، مُحدَُثه (آن هم که با او سخن گفته شد)، زهرا (درخشنده). آنگاه به راوی فرمودند: فاطمه یعنی بریده شده از شرور. خداوند او و همچنین دوست‌‌دارانش را از آتش دوزخ دور ساخته می باشد. (بحار، ج۴۳،ص۱۲)

دختری که پدر او را مادر خطاب می‌کرد

بانوی یگانه عالم از چنان مرتبه والایی برخودار می باشد که پدر بزرگوارش رسول خداوند تبارک و تعالی بارها فرمود: «فداها ابوها» (پدرش به فدایش باد.) در صورتی که در قرآن سخن از احسان به والدین می باشد، او به قدرى به پدر احسان مى‌‏کند که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله در مورد او مى‏‌فرماید: «امّ ابیها»: تو مادر پدرت هستى.

پیامبری که اسوه بندگی و همچنین قرب الهی می باشد، هرگاه مشتاق بوی بهشت می‌‌شد او را می‌‌بوئید و همچنین می‌‌بوسید.

ایشان کسی می باشد که در روز مباهله، همراه با فرزندان و همچنین شوهر یا همسر خود در کنار پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله بودند.

در بخشش و همچنین کرامت

در شب عروسى، زمانی که فقیرى پیراهن کهنه‌‏اى درخواست کرد، به یاد آیه‏ «لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ …» پیراهن عروسیش را به او بخشید.

در عفت

جهت سخن گفتن با نابینا،‌ محجبه رفت و همچنین در پاسخ به سئوال پدرش راجع به آن موضوع فرمود: گرچه ما را نمی‌بیند، لیک من او را می‌‌بینم.

در صداقت

عایشه می‌‌گوید: بعد از پدرش هیچکس را راستگوتر از فاطمه نیافتم و همچنین در روایات، بهترین نمونه‏‌ صدّیقه، فاطمه‏‌ زهرا(س) معرّفى شده می باشد.

در دانش

در خطبه فدکیه اصول و همچنین فروع دین در بین کلماتش زیرا و به درستی که جواهر می‌‌درخشد و همچنین کتابى به نام مصحف دارد که امامان معصوم(ع) گاهى براى کسب اطلاع از بعدی به آن هم کتاب رفت و آمد و مراجعه مى‏‌کردند.

در شجاعت و همچنین حمایت از امام و پیشوا زمانش

کدام زنی را سراغ دارید که جهت دفاع از شوهر ‌و همچنین بهتر بگوییم امامش تا سر حد جان،‌ مایه بگذارد و همچنین باز خود را مقصر دانسته و همچنین از کوتاهی خود شرمسار باشد. آن هم کسی که بعد از وفات پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص)، به در منزل و خانه‏‌هاى شهروندان و مردم شهر مى‏‌رفت و همچنین مى‏‌گفت: مگر نبودید و همچنین نشنیدید که رسول خداوند تبارک و تعالی در غدیر خم چه فرمود؟ «مَن کنتُ مولاه فهذا فعلىّ مولاه» هر که من مولاى اویم، علىّ مولاى اوست.

در مقامش

همین بس که عطیه خداوند تبارک و تعالی به پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله می باشد: «إِنَّا اعطیناک الکوثر» کوثری می باشد که نسل کثیر پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله از طریق اوست.

در میان چهارده معصوم، وجود یک زن مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری بود. وجود حضرت زهرا(س) الگویى بود که به زنان ثابت می شود آنچه اسلام مى‏‌گوید قابل عمل می باشد. نه تنها زهرا(س)، بلکه دخترش حضرت زینب(س) نیز الگوى زنان تاریخ می باشد.

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم(ص) براى بعد از خود علامت‏‌هایى قرار داد که هرگاه شهروندان و مردم شهر دچار حیرت و همچنین سرگردانى شدند به آنها نظر کنند و همچنین حقّ را بشناسند؛ اوّلین آنها حضرت زهرا(س) می باشد که در مورد‏‌اش فرمود: رضاى او رضاى من و همچنین غضب او غضب من می باشد.

حضرت مهدى(عج)مى‏‌فرماید: «و همچنین فى ابنة رسول الله لى اسوة حسنة» (بحار، ج ۵۳، ص ۱۸۰) دختر رسول خداوند تبارک و تعالی، الگوى نیکوى من می باشد.

منزل و خانه‌ زهرا(س) منزلگاه اهل بیت(ع)

منزل و خانه‌ زهرا(س) منزلگاه اهل بیت(ع) می باشد. بعد از نزول آیه «و همچنینَ أْمُرْ أَهْلَکَ بِالصَّلاةِ»(طه، ۱۳۲) تا چند ماه رسول خداوند تبارک و تعالی(ص) هنگام صبح در منزل و خانه فاطمه زهرا مى‏‌آمد و همچنین مى‏‌فرمود: «الصلاة الصلاة» تا به شهروندان و مردم شهر اعلام کند اهل بیت من آن هم کسانى خواهند بود که در منزل و خانه على و همچنین فاطمه خواهند بود.

«الْجار ثُمَّ الدَّار» پیامی از حضرت زهرا(س)

در قنوت تنها و فقط به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن خود و همچنین حاجات خود نباشیم. حضرت زهرا(س) مى‏‌فرمود: «الْجار ثُمَّ الدَّار» ابتدا به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن همسایه‏‌ات باش آنگاه خانواده خود. زیرا خداوند وعده فرموده می باشد کسى که براى دیگران دعا کند خداوند حاجات خود او را هم برآورده مى‏‌سازد.

مگر نه آنکه در مورد‌ او و همچنین شوهر و همچنین فرزندانش نازل شد: «و همچنینَیُؤْثِرُونَ عَلَى أَنفُسِهِمْ و همچنینَلَو همچنینْ کَانَ بِهِمْ خَصَاصَةٌ» (حشر/۹) ما هم بایستی و حتما چنین باشیم. با وجود گرسنگی خود و همچنین فرزندانشان هر آنچه داشتند، ایثار کردند. نه یک روز، نه دو روز؛ سه روز!

در عبادت خداوند تبارک و تعالی همین بس که آن هم‌قدر در محراب عبادت ‌ایستاد که پاهایش ورم ‌کرد: «حتّی تورّم قدماها»

در صورتی که نتوان به مقام فاطمه زهرا(س) رسید، ولى به مقام دختر کنیز او فضه که مى‏‌قدرت رسید، در تاریخ مى‏‌خوانیم: آن بانوى گرامى بیست سال شمسی تمام گفت‌وگوهایش را در قالب آیات قرآن گفتن مى‏‌کرد.

حضرت زهرا(س) در خطبه معروف خود فرمود: فلسفه و همچنین دلیل نماز پاک شدن روح از تکبر می باشد. در نماز بلندترین نقطه بدن که پیشانى می باشد، روزى سى‌وچهار بار بر زمین ساییده مى‏‌می شود تا در انسان تکبّرى باقى نماند.

شهری که بنیان حکومت اسلامی بود ولی باید توجه داشت در آن هم به اهل بیت جفا شد

مدینه شهرى که در غربت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) حضرت را با آغوش باز پذیرفتند. هنگام ورودش سرود خواندند، از آن هم بزرگوار استقبال شایانى کردند. حضرت را یارى کردند، منزل و خانه‏‌هاى خود را در اختیار مهاجران گذاشتند، رسول خداوند تبارک و تعالی(ص) را در جبهه‏‌ها و همچنین جنگ‏‌ها یارى دادند. پیام حضرتش را به اطراف رساندند.

شهرى که بنیان حکومت اسلامى در آن هم ریخته شد. ولى در همین شهرستان امامان ما شهید شدند. جنازه‏ تبریک و مبارک امام و پیشوا حسن مجتبى(ع) تیرباران شد، فاطمه زهرا(س) در آن هم کتک خورد و همچنین اشک‌ها ریخت و همچنین خطبه‏‌ها خواند.

در آن شهرستان، زیارتنامه فاطمه زهرا(س) را هم در مسجد پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله مى‏‌خوانیم و همچنین هم در قبرستان بقیع. زیرا و به درستی که قبر فاطمه زهرا(س)  مفقودالاثر می باشد! گویا خداوند براى تسلیت قلب کسانى که عزیزان خود را در جبهه‏‌هاى جنگ از دست مى‏‌دهند و همچنین حتى از جنازه‏ فرزندشان خبرى ندارند، چنین مقرر داشته که از قبر دختر پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) نیز خبرى نباشد!

در صورتی که از حضرت بارگاه و همچنین نشانی نیست سوره کوثر همه جا هست

در صورتی که بر قبر شریف فاطمه زهرا(س) بارگاه و همچنین نشانه‏‌اى نیست، در عوض سوره کوثر همه جا هست. صحن و همچنین سرا اثرى جمادى می باشد، ولى از ذریه و همچنین فرزندان فاطمه(س) آثار معنوى و همچنین انسانى و همچنین مکتبى به جاى مانده می باشد.

از قبر امّ الائمه(ع) خبرى در دست نیست ولى از ناله‏‌هاى آن هم بانو و همچنین خطبه‏‌ها و همچنین کلمات و همچنین فرزندانش، صدها خبر در دست می باشد. از شخص فاطمه زهرا(س) بى‌خبریم، ولى از فردی یا شخصیّت حضرتش خیر.

سؤالاتی که بایستی و حتما تاریخ پاسخگو باشد

حضرت زهرا(س) وصیت مى‏‌کند که شب مرا غسل دهید و همچنین به خاک بسپارید! او مى‏‌خواهد با دنیا حرف بزند و همچنین بگویدمگر من دختر نبوت، همسر ولایت، مادر امامت نبودم!؟ چرا بایستی و حتما قبرم مخفى باشد؟

مگر من تنها یادگار محمد(ص) که وارث ابراهیم و همچنین نوح و همچنین موسى و همچنین عیسى(ع) می باشد، نیستم؟

مگر من مصداق آیه‏ تطهیر و همچنین سوره‏ کوثر و همچنین سیدة نساء العالمین نبودم؟

مگر پدرم رسول خداوند تبارک و تعالی (س) نفرمود: فاطمه پاره‏ تن من می باشد، هر که او را آزار دهد مرا آزرده و همچنین هر که مرا بیازارد خداوند تبارک و تعالی را به غضب آورده می باشد؟! (الغدیر، ج۷، ص۲۳۲)

مگر پدرم هنگام بازگشت از سفر، اول به دیدن من نمى‏‌آمد؟ (بحارالانوار، ج۴۳، ص۳۰)

مگر وقتى وارد مى‏‌شدم پدرم به احترام من نمى‏‌ایستاد؟ (اعلام الورى، ص۱۵۷)

مگر فرزندم حسین، روز عاشورا دلیل زیر بار زور نرفتن خود را تربیت در دامن من ندانست؟

«هیهات من الذلّة … حجور طابت و همچنین طهرت»

مگر براى سیر کردن محرومان و همچنین گرسنگان گردنبندم را نفروختم؟ (بحارالانوار، ج۴۳، ص۵۶)

مگر همه‏ امامان از فرزندان من نیستند؟

مگر پدرم آن همه سفارش مرا نکرد؟

مگر باردار نبودم و همچنین فرزندم را سقط کردند؟

مگر داغدار نبودم؟ و همچنین مگر جوون نبودم؟

پس چرا بایستی و حتما وصیت کنم قبرم مخفى باشد؟ و همچنین کسى براى تشییع جنازه‏‌ام نیاید؟

منتظریم، تاریخ جواب بدهد!

منبع: فارس

انتهای پیام

یادداشت حجت‌الاسلام قرائتی قبر مخفی زهرا(س) التیام دل مادران شهدای مفقودالاثر/ تاریخ و همچنین سؤالات بی‌پاسخ ام‌ابیها(س) در تاریخ نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان