مردن در عبادت بهتر از زندگى با گناه:چگونگی سازگاری آن سخن امام و پیشوا علی(ع) با تقیه

صافی1 مردن در عبادت بهتر از زندگى با گناه:چگونگی سازگاری آن سخن امام و پیشوا علی(ع) با تقیه

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) – حضرت آیت‌الله العظمی صافی به پرسشی در مورد تقیّه شیعیان پاسخ گفته می باشد.
به نقل از شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ آن مرجع تقلید شیعیان بدین شرح می باشد:

پرسش. شیعه از على روایت مى‌کنند که او به یارانش گفت: چگونه رفتار مى‌کنید وقتى در زمانه‌اى به‌سر برید که حدود در آن هم اجرا نمى‌می شود، مال شهروندان و مردم شهر به ناحق خورده مى‌می شود، با دوستان خداوند تبارک و تعالی دشمنى مى‌می شود و همچنین با دشمنان خداوند تبارک و تعالی دوستى مى‌می شود؟

گفتند: اى امیرالمؤمنین، در صورتی که آن هم زمان را دریافتیم چه کنیم؟ گفت: مثل یاران عیسى باشید که با ارّه‌ها اره شدند و همچنین به دار آویخته شدند. مردن در عبادت خداوند بهتر از زندگى با گناه و همچنین نافرمانى می باشد.

سؤال آن می باشد که چگونه آن فرمان على با تقیّه شیعیان سازگار می باشد؟

ج. آن نقطه اصلی را بایستی و حتما در نظر داشت که داوری در روایات – که بسا در نظر اول باهم همخوانی نداشته باشند – فنّ خیلی زیاد مهمی می باشد.

تشخیص مدلول روایات مستقلاً و همچنین در ارتباط با یکدیگر، کار آسانی نیست که یک فرد یا شخص بتواند یک حدیثی را که در یک کتاب دیده بر اساس آن هم سخن بگوید و همچنین ردّ، ایراد و همچنین اعتراض کند.

هنگام و زمانی که بخاری به اعتراف خودش، خبرهای جدید کتابش را از حدود ششصدهزار حدیث استخراج کرده می باشد،[۱] گمان می‌کنید به چند هزار حدیث که اشکال‌انگیز می‌باشد یا به عقلش یا با سیاست حکّام معارض بوده و همچنین در فهم آن هم عاجز مانده می باشد برخورد کرده می باشد؟ مسلم، ترمذی، ابوداوود و همچنین ابن‌ماجه هم همین‌روش.

امّا آن حدیث شریف مورد سؤال که مضمون آن هم خیلی زیاد بلند و همچنین بااهمیت می باشد، در گفتن تکلیف عمومی می باشد و همچنین فردی یا شخصی نیست.

در موردی که دین مورد هجوم باشد و همچنین نفی آن هم مطرح شده باشد و همچنین تغییر پیدا کردن هویّت اسلامی جامعه در بین باشد، آنجا مقابله و همچنین موضع‌گیری اسلامی واجب می باشد.

همه بایستی و حتما قیام کنند و همچنین همه مسئول دفاع از دین می‌باشند، مثل آنکه دشمن جهت گرفتن شهرستان و همچنین کشور اسلامی و همچنین تعرّض به نوامیس حمله کرده باشد و همچنین چاره‌ای غیر از دفع فداکارانه و همچنین بذل نفوس نباشد، که اینجا مورد تقیّه نیست.

تقیّه هم مثل سایر احکام شرعیه، شرایطی دارد. آن حدیث معنای خیلی زیاد بلند و همچنین سازنده‌ای دارد.

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

مردن در عبادت بهتر از زندگى با گناه:چگونگی سازگاری آن سخن امام و پیشوا علی(ع) با تقیه در تاریخ ۲۳ February 2016 | 12:38 am نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان