سروده حضرت آیت الله صافی گلپایگانی به مناسبت شهادت حضرت زهرا: مواضع حضرت زهرا(س) اساس مذهب تشیع را تائید کرد

صافی1 سروده حضرت آیت الله صافی گلپایگانی به مناسبت شهادت حضرت زهرا: مواضع حضرت زهرا(س) اساس مذهب تشیع را تائید کرد

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی گرامی‌داشت فاطمیه و همچنین مواضع فاطمه، سیره فاطمه، زهد فاطمه، عبادت فاطمه، علم و همچنین حکمت فاطمه بایستی و حتما دائما جزء برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها باشد و همچنین در سخنرانی‌ها، تألیفات و همچنین در هر فرصت مناسب بایستی و حتما آن هم را بازگو کرد.

به نقل از شفقنا، آن مرجع تقلید به مناسبت شهادت حضرت زهرا(س) شعر و همچنین نوشتاری را تقدیم آن هم حضرت کرده می باشد:

شرح سیلی

ای دخـــت گــرامـی پـیمبر * ای سرّ رســول در تو  مـضمر

در بـیت شریف وحی، خاتـون * بــر چــرخ رفــیع مَجد اختر

ای شبه نبی به خلق و همچنین اوصاف  * ای نــور مـجسّــم مــصــوّر

ای خـــادم خــانه‌ی تـو حوّا * و همچنین ای حاجــب درگه تو هاجـر

در طــورِ لــقا یــگانـه بانو * در مُـلک وجود زیــب و همچنین زیـور

بــا شــیر خــدا عـلیّ عالی * هـم‌ سـنگر و همچنین هم پیام و همچنین همســر

مانند تو زن جهان‌ ‌ندیده‌‌می باشد  * غــمـخوار و همچنین نـگاهبانِ شـوهــر

ای عــین کمال و همچنین جان بینش * ای ‌شخص‌ شخیـص عصمت ‌و همچنین فرّ

بـر رفـعت قدر تو گواه می باشد * بــیت و همچنین حجــر و همچنین مقــام و همچنین مشعر

ای ســیّــده زنــان عــالـم *ای بــضــعه حــضــرت پیمــبر

تـو اصلی و همچنین دیگران همه فرع * تــو جـانی‌ ودیــگران چـو پیکر

در مُـــلــک و همچنینَلا ولــیّـه الله* بـر نــخلِ وجـــود احمـــدی بَر

قــرآن بــه فـضیلت تو نازل* بـــرهان تــو مـــحکم و همچنین مقــرّر

روی تــو جــمال کــبریایی* کـــوی تـــو رواق قُـــرب داور

از جوی تو شبنمی می باشد زمزم* و همچنین از بحــر تو شعبــه‌ای ‌می باشد ‌کوثر

زآن خـطبه آتشین که پیـچید * در ارض و همچنین سـمــا بســـان ‌تـنـدر

مـحکوم شد آن هم نظام و همچنین گردید* حــق روشن و همچنین غــالب و همچنین مظـــفّر

مـن عاجزم از بــیان وصفت * تـــو بحری و همچنین مـــن ز قطره کمتر

ای امّ مــحـامـد و همچنین مـعــالی * ای از تــو مــشام جـــان معـطّر

بــا آن ‌همه عزّ و همچنین رفعت شأن* بـا آن هم همـــه فخر بی حــد و همچنین مرّ

از ظــلـم مــنافـقین امّــت* شــد قــــلـب مـنــیر تـو مکدّر

آن هم را کــه نـمـــود حــقّ مقدّم* کـــردند مــعانــدان مـؤخّر

بردند فــدک ‌به ‌غصب و همچنین بسـتند * بــر بــاب تو گفته ‌‌ای مـزوّر

افســوس شکست دشمــن ‌دین‌ * پـهلوی تو را بــه ضربـت در

بـــازوی تـو را به تــازیـــانه * زد قــنفذ مــــلحد سـتـمگر

از سیلــی و همچنین شـرح آن هم نگـــویم* کــافتد بـه دل از بیــانش آذر

در مــاتــم مـحســن شهیـدت * مایــیم به ســوگ و همچنین ناله اندر

بر لــطفی صافــی از ســر لطف* بنگـــر که بُو همچنینَد پریش و همچنین مضطر

بس فخــر از آن هم کنـــد ‌که دارد * بر سـر ز سـتــایش تـو افسر

 

همچنین آیت الله صافی گلپایگانی در نوشتاری با عنوان فاطمیه، پیروزی حق بر باطل می نویسد:

بسم الله الرحمن الرحیم

در مقام گفتن عظمت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و همچنین برکات وجودی آن هم بزرگواران چه می‌قدرت گفت و همچنین از کجا بایستی و حتما شروع کرد؟ فاطمه علیهاالسلام از اهل بیتی می باشد که خداوند متعال، عالم را به واسطه وجود ایشان خلق فرموده می باشد، آنجا که رسول خداوند تبارک و تعالی صلوات الله علیه وآله فرمود:

«لَو همچنینْ لَا نَحْنُ مَا خَلَقَ‏ اللهُ‏ آدَمَ‏ و همچنینَ لَا حَو همچنینَّاءَ و همچنینَ لَا الْجَنَّهَ و همچنینَ لَا النَّارَ و همچنینَ لَا السَّمَاءَ و همچنینَ لَا الْأَرْض»

و همچنین یا حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام در آن هم مرقومه‌ای که به معاویه مرقوم نمودند می‌فرماید:

«فَإِنَّا صَنَائِعُ رَبِّنَا و همچنینَ النَّاسُ‏ بَعْدُ صَنَائِعُ لَنَا»

آن عبارت، از نظر معنا خیلی مهم می باشد. بعضی می‌خواهند بگویند که معنای آن روایت آن می باشد که شهروندان و مردم شهر تربیت‌شده یا پرورش‌یافته مکتب ما خواهند بود، ولی هیچ مانعی ندارد که به آن معنا باشد که هدف غایی از خلقت، وجود محمد و همچنین آل محمد علیهم السلام می باشد و همچنین یا آن هم حدیث قدسی که خداوند می‌فرماید: «خَلَقْتُکَ لِأجْلِی» و همچنین در حدیثی دیگر می‌فرماید: «لَو همچنینْلَاکَ مَا خَلَقْتُ‏ الْأَفْلَاکَ‏». اصلاً انسان نمی‌تواند بفهمد که خداوند متعال که می‌فرماید: تو را جهت خودم خلق کردم و همچنین همه افلاک را جهت تو خلق کردم چه معنایی دارد؟

آنچه از همه آن سخنان معلوم می‌می شود آن می باشد که ارتباط آن هم‌ها با خداوند متعال خیلی زیاد بالاست، چرا که خداوند متعال، بالا و همچنین  والاست، البته خود پیغمبر اکرم صلی الله علیه و همچنین آله اظهار عجز می‌کند و همچنین اظهار می‌دارد:

« مَا عَرَفْنَاکَ‏ حَقَ‏ مَعْرِفَتِکَ»

بایستی و حتما دانست که ما هر چه داریم از اهل بیت علیهم السلام داریم. غیر از آنها هر کس هر چه می‌گوید، هنگام و زمانی که انسان آنها را ملاحظه می‌کند می‌بیند به جایی متصل نیست و همچنین نمی‌می شود به آن هم اعتماد کرد.

همه چیز در مکتب اهل بیت علیهم السلام می باشد که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرمود: «إنّی تارکٌ فیکُمُ الثّقلین کتاب الله و همچنینَ عِتْرَتی» یعنی همه چیز را از اهل بیت بگیرید و همچنین از غیر اینها نگیرید.

حضرت رسول صلی الله علیه و همچنین آله و همچنین سلم فرمود: نه از اینها جلو بیفتید و همچنین نه عقب، که در صورتی که جلو بروید گمراه می‌شوید و همچنین در صورتی که عقب بیفتید هلاک می‌گردید. و همچنین نیز می‌فرماید: «لاتُعَلِّمُوهُم» چیزی یادشان ندهید، «فإنَّهُم أعْلَمُ مِنْکُم» از تمام شهروندان و مردم شهر، اینها عالم‌تر خواهند بود.

حال در میان اهل بیت علیهم السلام، حضرت زهرا سلام الله علیها یک محوریت ویژه ای دارند؛ ملاحظه کنید هنگام و زمانی که اهل بیت علیهم السلام معرّفی می‌شوند ایشان در صدر خواهند بود؛ «هُمْ ‏فَاطِمَهُ و همچنینَ أبُوهَا و همچنینَ بَعْلُهَا و همچنینَ بَنُوهَا»

آن هم حضرت در بین اهل بیت علیهم السلام، مقام و همچنین عظمت ویژه ای دارند که همه ائمه علیهم السلام به وجود ایشان افتخار می‌کنند. در واقع، آن هم وجود مقدس جهت همه اهل بیت علیهم السلام حجت می باشد، یعنی جهت حقانیت خودشان و همچنین جهت بطلان غاصبین و همچنین ستمگران به وجود آن هم بزرگوار احتجاج می‌کنند. همه اهل بیت علیهم السلام حجتند، ولی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها از آن جهات، حجیتش از همه اکثرا و بیشتر می باشد.

فاطمه زهرا سلام الله علیها سیده نساء العالمین، بضعه الرسول و همچنین قرینه ولیّ الله، بانویی که در مباهله به حکم قرآن مجید، اختصاصِ شرکت داشت، و همچنین از اهل بیت علیهم السلام هم، یگانه بانویی بود که به مقام عصمت و همچنین طهارت زیرا و به درستی که پدر و همچنین همسر و همچنین فرزندانش آراسته بود، و همچنین در آن هم اجتماع که حتی امّ سلمه هم اجازه حضور نیافت و همچنین از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم صلی الله علیه و همچنین آله جواب «إنّکِ على الخیر» شنید، تنها و فقط یگانه بانویی که حضور داشت آن هم حضرت بود.

او در غیر مقام نبوت، در اخلاق و همچنین علم و همچنین کمالات نسبت به پدر ورژن و نسخه‌ای مطابق اصل بود و همچنین مثل سایر ائمه علیهم السلام سیره و همچنین رفتار و همچنین گفتارش، دین و همچنین شرع و همچنین دلیل احکام الهی می باشد.

او امامت به معنای علم و همچنین هدایت را حائز بود، و همچنین به عنوان یک بانوی اول اسلام در عفاف و همچنین عصمت و همچنین کرامت و همچنین ستر، وجودش الگو و همچنین اسوه می باشد. اشتغال به کارهای بیرون از منزل و همچنین همکاری با مردان نامحرم دون شأن هر زن ذی شأن و همچنین ملتزم به ستر و همچنین عفاف می باشد تا چه رسد به بانویی که شأنش «إنّ اللهَ تَعَالى یَغْضِبُ لِغَضَبِ فَاطِمه و همچنینَ یَرْضى لِرِضَاهَا» باشد. اصلاً حضور در جاهایی که مختص به مردان می باشد جهت بانویی مانند او تنازل از مقام اجل و همچنین امنع و همچنین اقدس اوست.

خطبه اعجاز آور

یکی از معجزات حضرت زهرا سلام الله علیها، خطبه بالبدیهه آن هم حضرت بود. آن هم بزرگوار در آن هم جوّ اختناق و همچنین کودتای بزرگی که شده بود، با آن هم مصیبت جانکاه و همچنین عظمای ارتحال حضرت رسول صلی الله علیه و همچنین آله و همچنین سلم و همچنین بعد مصایب دیگر، آن خطبه را که در آخر فصاحت و همچنین بلاغت می باشد انشاء کرد که امیرالمؤمنین علیه الصلاه و همچنین السلام هر چند امام و پیشوا البلغاء و همچنین امیر الفصحاء می باشد و همچنین می‌فرمود: «إِنَّا لَأُمَرَاءُ الْکَلَامِ‏ و همچنینَ فِینَا تَنَشَّبَتْ عُرُوقُهُ و همچنینَ عَلَیْنَا تَهَدَّلَتْ غُصُونُه‏» ولی جوّ اجازه نمی‌داد که چنان سخنرانی جامع و همچنین گویا و همچنین کوبنده و همچنین ماندگاری ایراد نماید.

عظمت حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها باعث شد که در آن هم اجتماع تاریخی و همچنین محاکمه پهناور و بزرگ نتوانستند مانع خطبه‌خواندن ایشان شوند، و همچنین چنان بود که شخص حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و همچنین آله حضور یافته‌اند و همچنین بسیاری از شهروندان و مردم شهر حاضر هنگام و زمانی که آن هم حقایق گفتن می‌شد گریه می‌کردند.

به هر حال، آن خطبه متضمن مباحث و مطالب خیلی زیاد بالا می باشد و همچنین از معجزات اهل بیت علیهم الصلوه و همچنین السلام می باشد و همچنین لذا در مثل کتاب بلاغات النساء که در قرن دوم هجری نوشته شده می باشد آن خطبه را نقل می‌کند.

البته فضایل آن هم حضرت خیلی زیاد زیاد می باشد؛ همین حدیث مشهور نبوی که «إِنَّ اللهَ تَعَالَى یَغْضَبُ‏ لِغَضَبِ‏ فَاطِمَهَ و همچنینَ یَرْضَى لِرِضَاهَا» در عین اختصار، معنای والا و همچنین مهمی دارد. حقائق و همچنین مباحث و مطالب مهم ولایی تا حضرت مهدی علیه‌السلام از آن روایت بهره بری و استفاده می‌می شود، یا آن حدیث که پیغمبر اکرم صلی الله علیه و همچنین آله هنگامی که می‌خواهند حضرت فاطمه را دلداری و همچنین تسکین خاطر بدهند می‌‌فرمایند:

«أبشری یا فَاطِمه إنّ المَهْدِیّ منک»

ای فاطمه! بشارت بر تو باد که مهدی از توست؛ آن خیلی زیاد مهم می باشد که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم صلی الله علیه و همچنین آله شخص اول عالم امکان، جهت آرامش روان و همچنین آماده‌ساختن دختر عزیز و همچنین یگانه خود جهت تحمل مصایب و همچنین مسائلی که پیش می‌آید آن‌گونه دلداری می‌دهند که مهدی از توست، یعنی همه از تو و همچنین جهت توست و همچنین سیر جهان به سوی تو، و همچنین پیروزی حق بر باطل و همچنین نور بر ظلمت جهت تو می باشد. به هر حال سخن در عظمت حضرت زهرا سلام الله علیها خیلی زیاد زیاد می باشد.

لزوم گرامی‌داشت ایّام فاطمیه

گرامی‌داشت فاطمیه و همچنین مواضع فاطمه، سیره فاطمه، زهد فاطمه، عبادت فاطمه، علم و همچنین حکمت فاطمه بایستی و حتما دائما جزء برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها باشد و همچنین در سخنرانی‌ها، تألیفات و همچنین در هر فرصت مناسب بایستی و حتما آن هم را بازگو کرد.

بایستی و حتما مصایبی که بر آن هم حضرت وارد شده می باشد و همچنین آن هم‌قدر فاش و همچنین آشکار می باشد که حتی در مثل کتاب النهایه ابن اثیر – با آن‌که سنّی می باشد و همچنین کتابش لغت می باشد- به مناسبت از اشاره به آن مصائب بعد از وفات رسول الله صلی الله علیه و همچنین آله نتوانسته خودداری کند و همچنین آنها را جهت همه بازگو می‌کند.

ابن اثیر در النهایه، لغت (هنبث) آن دو شعر را از حضرت زهرا علیها السلام استشهاد می‌‌آورد که اجمالی از آن هم مصایب و همچنین هتک حرمت‌ها به آن هم بانوی یگانه اسلام می باشد که هر کس و همچنین هر شخص آگاهی، همه چیز را از آن هم می‌فهمد و همچنین شدّت ناراحتی زهرا سلام الله علیها و همچنین رنج و همچنین غم او و همچنین اعتراض او را به آنچه واقع شد نشان می‌دهد. آنجا که خطاب به پدر بزرگوارش می‌فرماید:

قَدْ کـانَ بَعْدَک أنباء و همچنینَ هَنْبَثه    لَو همچنین کُنتَ شاهدَها لم یکثر الخُطَب

إنّا فَقَدْناک فَقْد الأرضِ وابلَها    فَاختل قومُک فاشْهدهم و همچنینَ لاتَغب

سپس می‌گوید: «الهَنْبَثَه واحده الهنابث، و همچنین هِی الأمُور الشّداد المختلفه و همچنین اشار إلى عتبها على أبی‌بکر: إنها خرجت فی لمه من نسائها تتوطأ ذیلها إلى أبی‌بکر فعاتبته.»

بایستی و حتما تاریخ را جهت شهروندان و مردم شهر گفتن نمود، کلمات حضرت زهرا علیها السلام مخصوصاً آن هم خطبه عظیمه و همچنین بلیغه را که از معجزات ایشان می باشد به گوش جهانیان رساند.

بایستی و حتما در آن فاطمیه‌ها، شخصیت ملکوتی آن هم حضرت تجلیل و همچنین تعظیم می شود و همچنین همه شهروندان و مردم شهر در آن ایام، ارادت و همچنین مودت خود را به یگانه بانوی اسلام دخت گرامی پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله رحمت حضرت فاطمه زهرا علیها السلام اثبات نمایند. امروز ما به تأسی به آن هم حضرت احتیاج داریم. جامعه ما به پیروی از روش همسرداری و همچنین تربیت فرزند – که آن هم حضرت بهترین طریقه و همچنین روش را داشتند- احتیاج دارد.

امروز کلمات آن هم حضرت بایستی و حتما سرمشق زندگی همه بانوان و همچنین بلکه مردان باشد. آن هم حضرت، مقام واقعی و همچنین کرامت حقیقی زن را به دنیا ابلاغ نمود و همچنین فرمود: بهترین زن آن هم می باشد که نه او مرد نامحرمی را ببیند و همچنین نه مرد نامحرمی او را ببیند. آن می باشد که حضرت زهرا علیها السلام را تا امروز و همچنین تا قیامت، در دل‌های شهروندان و مردم شهر آگاه و همچنین خداپرست و همچنین حق‌جو زنده نگه داشته می باشد.

فاطمیه یک تاریخ می باشد، ‌فاطمیه یعنی فریاد بر سر ظالمان، فاطمیه یعنی جهاد جهت پیروزی حق بر باطل، و همچنین بالاخره فاطمیه یعنی روز حکومت جهانی و همچنین الهی حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف.

آری! فاطمیه عاشوراست، ‌فاطمیه شب قدر می باشد، فاطمیه غدیر و همچنین نیمه شعبان می باشد و همچنین فاطمیه یعنی روز پیروزی نور بر ظلمت.

در پرتو گفتن فضائل آن هم حضرت، همه ابعاد دین و همچنین ولایت ائمه طاهرین، و همچنین دعوت اسلام و همچنین قرآن و همچنین مکتب اهل بیت علیهم السلام و همچنین در کل، رسالت رسول اکرم صلی الله علیه و همچنین آله را بایستی و حتما تبلیغ نمود.

بایستی و حتما با بدعت‌ها، با بیگانه‌گرایی‌ها، با نابسامانی‌ها، با گناه، با شیوع مناهی و همچنین ملاهی، با فساد، با جهل و همچنین ضلالت مبارزه نمود.

مکتب اهل بیت علیهم السلام، مکتب معرفت، مکتب علم و همچنین بیداری، مکتب آگاهی و همچنین عدالت و همچنین برابری و همچنین رشد عقلی و همچنین اندیشه‌های نورانی می باشد که همه بایستی و حتما آن هم را در آن فرصت‌ها بازگو کنیم و همچنین همه بایستی و حتما قدردان مجالس نورانی فاطمی باشیم و همچنین از برکات آن هم کمال بهره بری و استفاده را نموده و همچنین مهمترین وظیفه خود را دعا با تضرّع و همچنین انابه به درگاه خداوند متعال جهت تعجیل در فرج موفور السرور فرزند عزیز فاطمه، حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه قرار دهیم؛ اللّهم عجل فرجه الشریف و همچنین اجعلنا من أعوانه و همچنین أنصاره و همچنین المستشهدین بین یدیه.

فاطمه کیست؟

اللّهم صلّ علی الصدیقه فاطمه الزکیه حبیبه حبیبک و همچنین نبیّک و همچنین ام أحبّائک و همچنین أصفیائک الّتی انتجبتها و همچنین فضّلتها و همچنین اخترتها علی نساء العالمین و همچنین صلّ علی ولدها الذی بشّرها به خاتم النبیین صلوات الله علیه و همچنین آله، بقیه الله فی ارضه ارواح العالمین له الفداء.

پیرامون شخصیت جامع الأطراف و همچنین وسیع الأبعاد حضرت زهرا سلام الله علیها آنچه گفته‌اند و همچنین نوشته‌اند و همچنین باز هم گویندگان و همچنین نویسندگان بگویند و همچنین بنویسند، به پایان گفتن مقامات و همچنین درجات و همچنین فضائل حضرت نمی‌رسند.

در صورتی که چه عمر آن هم حضرت به واسطه وارد شدن مظالم جانکاه، به ظاهر کوتاه بود، امّا در همین فرصت اندک، مواضعی را از خود نشان دادند که درس‌های سازنده آن هم در طول تاریخ، جهت همه، راهبر و همچنین حقّ‌نما می باشد.

و همچنین به قول آن هم شاعر که می‌گوید: ضلّ من جعل مقیاس الحیاه الطولا، نباید مقیاس زندگی را طولانی‌بودن ظاهری عمر قرار داد، بلکه مقیاس حقیقی حیات بشر، عرض عمر و همچنین برکات وجودی او می باشد.

حیات حضرت زهرا سلام الله علیها نیز مانند حیات پدر بزرگوارش حضرت خاتم الانبیاء محمد بن عبد الله صلی الله علیه و همچنین آله، خیلی زیاد عریض، گسترده و همچنین پهناور، و همچنین سرشار از آثار و همچنین برکات بود.

در عالم وجود، کسی از حضرت زهرا علیها آلاف التحیه و همچنین الثناء، در علم و همچنین اخلاق و همچنین سیره و همچنین مقامات انسانی و همچنین کمالات و همچنین جنبه‌های روحی و همچنین جسمی نزدیک‌تر به حضرت رسول صلی الله علیه و همچنین آله و همچنین سلم – شخص اول عالم امکان- نیست.

در صورتی که چه طول عمر آن هم بزرگوار ۱۸ سال شمسی اکثرا و بیشتر نبود، ولی باید توجه داشت عرض آن هم بیش از میلیون‌ها و همچنین اکثرا و بیشتر و همچنین اکثرا و بیشتر بود. مهمّ آن می باشد که شخص در مدّت کوتاه حیات خویش، کارهایی پهناور و بزرگ انجام دهد که از دیگرانی مثل او در هزاران برابر آن هم سال شمسی‌ها، صادر نمی‌می شود.

از آن جهات، هر چه ما در آن موضوع و همچنین میدان وارد شویم، و همچنین هر چه در رشته‌‌های مقامات و همچنین فضائل آن هم بزرگوار مطرح کنیم، نمی‌توانیم حقّ مطلب را ادا نماییم.

همه مقاماتی را که بتوان جهت یک انسان کامل فرض کرد، حضرت زهرا سلام الله علیها در رتبه اول و همچنین در درجه اول آن هم قرار دارد.

مواضع حضرت زهرا علیها السلام در ایمان و همچنین معرفه الله، در بندگی خداوند تبارک و تعالی و همچنین عبادت، در بی‌اعتنایی به دنیا و همچنین قناعت، در رحم و همچنین ایثار دیگران بر خود، در همسرداری و همچنین تربیت فرزند، در حفظ کرامت‌ها و همچنین حشمت‌های ویژه ای که اسلام جهت بانوان توصیه نموده می باشد و همچنین در رعایت ستر و همچنین عفاف، و همچنین در نشان‌دادن تمام ده صفت برجسته‌ای که در سوره احزاب جهت زنان، مانند مردان افتخار شمرده شده، یگانه و همچنین اسوه بود.

همه تاریخ حیات آن هم حضرت جهت انسان اعجاب‌آفرین می باشد که چگونه یک زن، و همچنین تا کجا می‌تواند به آن هم مقامات عالی نائل می شود، و همچنین سیر خودش را به طرف خداوند متعال ادامه بدهد.

آن هم قدر انوار وجود فاطمه علیها السلام درخشان می باشد که بعضی از زنان پیغمبر در توصیف ایشان می‌گوید: «مَا رَأَیْتُ أفْضَل مِنْ فَاطِمَه غَیر أبِیهَا؛ من برتر از فاطمه ندیدم مگر پدرش را»

مواضعی که حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها بعد از وفات حضرت رسول صلی الله علیه و همچنین آله و همچنین سلم اتخاذ کردند، خیلی زیاد والا و همچنین اعجاب‌انگیز بود. او که مسئولیت پهناور و بزرگ رساندن حقایق به شهروندان و مردم شهر را بر عهده خودش می‌دید، معجزه‌وار آن هم خطبه پهناور و بزرگ را در مسجد پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله صلوات الله علیه و همچنین آله انشاء کرد.

در آن هم شرایط و همچنین موقعیت که جهت هیچ کسی امکان چنان سخنرانی و همچنین چنان خطبه و همچنین گفتن حقائقی میسر نبود آن هم حضرت – که سلام و همچنین درود خداوند بر او باد- تنها کسی بود که با حضور خود و همچنین ایراد آن هم خطبه بلیغه، حضور رسول الله صلی الله علیه و همچنین آله را به یاد مستمعین می‌آورد.

آن هم حضرت با چادر و همچنین عبایی که پوشیده بودند و همچنین روی زمین کشیده می‌شد و همچنین در حالی که زنان بنی‌هاشم اطراف ایشان را گرفته بودند وارد مسجد شد.

به امر آن هم بزرگوار، پرده‌ای بین بانوان و همچنین مردان کشیده شد تا حضرت از پشت پرده خطبه بخوانند و همچنین چنان خطبه را بالبداهه انشاء می‌فرمودند که مستمعان را سکوت فراگرفته و همچنین اشک از چشمان آن هم‌ها سرازیر شده بود.

وجود حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها وجودی آسمانی و همچنین ملکوتی می باشد که امثال بنده نمی‌توانیم در آن میدان‌ها وارد شویم و همچنین به وصف آن هم حضرت بپردازیم.

اصلاً یکی از ارکان مهمّ عنوان والای اهل بیت علیهم السلام، حضرت زهرا سلام الله علیها می باشد. در آیه تطهیر «إنّما یُریدُ اللهُ لِیُذهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ اَهْلَ البَیْتِ و همچنینَ یُطَهِّرَکُم تَطْهِیراً»، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها یگانه بانویی از آن هم پنج تن می باشد که آن آیه در شأن آنها نازل شده می باشد و همچنین او مشمول آن آیه می باشد.

و همچنین در آیه «فَمَنْ حَاجَّکَ فیهِ مِنْ بَعْدِ ما جاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعالَو همچنینْا نَدْعُ أَبْناءَنا و همچنینَ أَبْناءَکُمْ و همچنینَ نِساءَنا و همچنینَ نِساءَکُمْ و همچنینَ أَنْفُسَنا و همچنینَ أَنْفُسَکُمْ»، یگانه زنی که با حضرت رسول حضور پیدا کرد فاطمه زهرا صلوات الله علیهما بود.

در آیه «قُلْ لا أَسْئَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلّا الْمَو همچنینَدَّهَ فِی الْقُرْبى‏» هم هنگام و زمانی که از حضرت رسول صلوات الله علیه و همچنین آله می‌پرسند که نزدیکان تو – که خداوند در آن آیه امر به مودّت آنها فرموده- چه افرادی خواهند بود؟

می‌فرمایند: علی و همچنین فاطمه و همچنین حسن و همچنین حسین صلوات الله علیهم اجمعین.

مقام معنوی حضرت زهرا سلام الله علیها و همچنین وجود تبریک و مبارک ایشان، حجتی می باشد جهت حقانیت شیعه. بنده یک هنگام و زمانی که که در مدینه بودم، شنیدم کتابخانه‌ای در آنجا کتاب‌های ضد شیعه را می‌فروشد. بنده رفتم و همچنین کتاب‌های آنجا را بررسی کردن کردم. دیدم یکی از آن هم کتاب‌ها روی میز صاحب مکتب می باشد. کتابی بود به نام «و همچنین جاء دور المجوس»

با صاحب کتابخانه مشغول صحبت شدم. ایشان از کتاب‌هایی نام برد که بنده آنها را می‌شناختم. بعد پرسید که تو آن کتاب‌ را دیده‌اید یا نه؟ گفتم: ندیدم، ولی می‌دانم که تمام مباحث و مطالب افترا و همچنین دروغ می باشد. گفت: نخوانده از کجا می‌گویید؟

کتاب را گرفتم و همچنین باز کردم. در آن هم نگاه اول، مطلبی را که نوشته بود عنوان کردم، و همچنین جعل و همچنین کذب‌بودن آن هم را برایش ثابت نمودم.

بالاخره بعد از کمی صحبت، پرسید که عقیده تو در مسأله خلافت آن هم دو فرد یا شخص چیست؟ گفتم: آن چه سؤالی می باشد که تو می‌کنید! معلوم می باشد کسی که عقیده به آنها نداشته باشد، از دین خارج نمی‌می شود، و همچنین کسی که از دنیا برود و همچنین آنان را نشناخته باشد بی‌دین نیست.

در ادامه که نسبت به عقیده شیعه در مورد امر خلافت اصرار می‌کرد گفتم: عقیدتنا عقیده سیده فاطمه سلام الله علیها.

آن را که گفتم ساکت شد، و همچنین معلوم بود مواضع آن هم حضرت نسبت به خلفا را نمی‌توانند ردّ نمایند. سپس پرسید: بعد چگونه و چطوری؟ و همچنین منظورش اجماع ساختگی بود. گفتم: ما به آن هم نظر حضرت زهرا علیها السلام باقی هستیم.

هنگام و زمانی که باز هم همین حرف محکم را تکرار کردم، دیگر نتوانست حرفی بزند.

غرض آن‌که موقعیت و همچنین مواضع حضرت فاطمه زهرا صلوات الله و همچنین سلامه علیها، موقعیتی می باشد که اساس مذهب تشیع را تقویت و همچنین تأیید می‌کند.

بنابراین بایستی و حتما معارف و همچنین هدایت‌های سرور بانوان جهان، بضعه رسول صلوات الله علیه و همچنین آله را در معرض مطالعه همگان قرار دهیم که همین عقاید و همچنین هدایت‌ها حجّت تشیع می‌باشد.

بایستی و حتما در آن ایام، خطبه معجزه‌وار حضرت زهرا سلام الله علیها – که متضمن همه‌گونه پیام مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری و همچنین سازنده در تمام نواحی حیات می باشد- مورد توجه قرار بگیرد.

بایستی و حتما موضع حضرت آنجا که می‌فرماید: «خَیْرٌ لِلنِّسَاءِ أَنْ لَا یَرَیْنَ‏ الرِّجَالَ‏ و همچنینَ لَا یَرَاهُنَّ الرِّجَال‏؛ جهت زن بهترین حال آن می باشد که هم مرد بیگانه او را نبیند و همچنین هم او مرد بیگانه را نبیند»، مورد توجه و همچنین تأمل بانوان زهرایی قرار بگیرد.

بایستی و حتما مراسم و همچنین ذکر فضائل آن هم حضرت دائما زنده بماند که یکی از وسائل تقرّب به خداوند، احیاء امر اهل بیت علیهم السلام خصوصاً فاطمه زهرا سلام الله علیها می‌باشد.

بایستی و حتما در چنین موقعیتی هر چه می‌توانیم مقام حضرت زهرا علیها السلام را اکثرا و بیشتر تجلیل بکنیم و همچنین معارف ایشان را به شهروندان و مردم شهر برسانیم که ادای مزد رسالت حضرت رسول صلی الله علیه و همچنین آله، تجلیل و همچنین تقدیر از ایشان می باشد.

البته افرادی که در مقام تجلیل و همچنین تعظیم آن هم حضرت خواهند بود، طبعاً ملتزم به احکام هم می‌باشند. آن هم‌روش که امام و پیشوا صادق علیه السلام در شعری که انشاد کردند فرمودند:

تَعْصِی الْإِلَهَ و همچنینَ أَنْتَ تُظْهِرُ حُبَّهُ                             هَـذَا مُحَالٌ فِی الْفِعَالِ بَدِیعٌ‏

لَـوْ کَــانَ حُبُّکَ صَادِقاً لَأَطَعْتَهُ                           إِنَّ الْمُحِبَّ لِمَنْ یُحِبُّ مُطِیع

یعنی علامت صدق و همچنین صداقت ما در محبّت فاطمه زهرا علیها آلاف التحیه و همچنین الثناء آن می باشد که در راه او و همچنین خط آن هم بزرگوار ثابت‌قدم باشیم و همچنین دائما و همچنین هر لحظه، اطاعت از امر خداوند تبارک و تعالی و همچنین رسول و همچنین ائمه طاهرین علیهم السلام را سرلوحه کار خودمان قرار بدهیم.

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

سروده حضرت آیت الله صافی گلپایگانی به مناسبت شهادت حضرت زهرا: مواضع حضرت زهرا(س) اساس مذهب تشیع را تائید کرد در تاریخ ۲۲ February 2016 | 1:18 pm نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان