حضرت آیت الله مکارم شیرازی: پیام های زندگی حضرت زهرا نباید به فراموشی سپرده می شود/ مجالس عزاداری خالی از غلو و همچنین مسائل وهن انگیز باشد

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: پیام های زندگی حضرت زهرا نباید به فراموشی سپرده می شود/ مجالس عزاداری خالی از غلو و همچنین مسائل وهن انگیز باشد

|حضرت آیت الله مکارم شیرازی: پیام های زندگی حضرت زهرا نباید به فراموشی سپرده می شود/ مجالس عزاداری خالی از غلو و همچنین مسائل وهن انگیز باشد از مسیح داراب|

مکارم 10 حضرت آیت الله مکارم شیرازی: پیام های زندگی حضرت زهرا نباید به فراموشی سپرده می شود/ مجالس عزاداری خالی از غلو و همچنین مسائل وهن انگیز باشد

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی معتقد می باشد: بنابراین پیام های زندگی حضرت زهرا(سلام الله علیها) نباید به فراموشی سپرده می شود، بلکه همه اقشار متنوع و گوناگون و مختلف شهروندان و مردم شهر، مسؤولان، جوانان و همچنین بانوان بایستی و حتما به آن هم توجه کنند، از آن رو هر چه را که احتمال می دهیم باعث آزار روح آن هم حضرت می شود از آن هم پرهیز کنیم.

به به گفته شفقنا، آن مرجع تقلید در نوشتاری با عنوان «سیری در آموزه های فاطمی» می نویسد: بی شک خداوند، پیامبراکرم صلی اللّه علیه وآله و همچنین سلم و همچنین سایر انبیاء و همچنین ائمه اطهار علیهم السلام را از جنس خودمان آفرید تا به عنوان الگو و همچنین اسوه جهت هدایت پذیری انسان مهیا گردد که در آن صورت انسان ها خواهند توانسته بود در برابر وسوسه های نفسانی مقاومت کنند زیرا در صورتی که آن بزرگواران از جنس فرشتگان بودند، عملشان نمی توانسته بود سرمشق انسانها باشد لذا هر انسانی می تواند به مقدار و اندازه ای که قدرت دارد، در مسیر اهل بیت علیهم السلام قدم بردارد.

حال با آن تفاسیر و همچنین در تبیین فضایل آموزه های متعدد حضرت زهرا سلام اللّه علیها هم زیرا و به درستی که علم و همچنین دانش، فداکاری، زهد، مقام والا بایستی و حتما گفت فضایل حضرت صدیقه کبری سلام اللّه علیها بی شمار می باشد و همچنین انسان نمی تواند آنها را گفتن نماید، لیکن طرح فضایل  بایستی و حتما با ارایۀ پیام توأم گردد و همچنین جهت دیگران نیز تبیین می شود تا انسان بتواند خود را در مسیری که حضرت زهرا سلام اللّه علیها پیموده می باشد، قرار دهد.

لذا ضرورت الگوگیری و همچنین توجه روز افزون جامعه به زندگی و همچنین سیره حضرت فاطمه(سلام الله علیها) غیر قابل نادیده گرفتن می باشد. زیرا جامعۀ اسلامی بایستی و حتما در عمل و همچنین رفتار محبت خود را به اهل بیت عصمت و همچنین طهارت(علیهم السلام) و همچنین حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) نشان دهد.

در تبیین آن مسأله بایستی و حتما گفت بعضی مدعیان حبّ  اهل بیت(علیهم السلام)، ریایی و همچنین دروغین خواهند بود که محبت شان تنها لقلقه لسانی می باشد؛ دسته دوم، محبین عوامانه خواهند بود که محبت شان به آن هم علاقه قلبی که دارند محدود می­می شود که البته آن مقدار نیز قابل ارزش و همچنین احترام می باشد. لیکن محبین واقعی حضرت زهرا(س) و همچنین اهل بیت عصمت و همچنین طهارت(علیهم السلام) به تمام معنا محب خواهند بود یعنی همچنین و علاوه بر محبت قلبی، در عمل و همچنین رفتار نیز  محبت به اهل بیت و همچنین بانوی بزرگوار حضرت زهرا(سلام الله علیها) را آشکار میکنند.

از آن روضرورت احیاء سبک زندگی فاطمی، فاطمه شناسی و همچنین تبیین ابعاد و همچنین زوایای مهم در خطبه های حضرت زهرا(سلام الله علیها)می تواند الگوگیری از آموزه های فاطمی در سبک زندگی اسلامی را بررسی کننده و پروهشگر سازد.

زهد و همچنین ساده زیستی حضرت فاطمه(سلام الله علیها)

بایستی و حتما اذعان نمود زهد و همچنین ساده زیستی در زندگی شامل فضایل و همچنین پیام­های زندگی حضرت زهرا(سلام الله علیها) می باشد، البته زهد به معنی ترک دنیا و همچنین رهبانیت و همچنین بیگانگی از اجتماع نیست، بلکه واقعیت و حقیقت زهد آن هم آزادگی و همچنین عدم اسارت در چنگال دنیا می باشد، زاهد کسی می باشد که در صورتی که تمام دنیا را در اختیار داشته باشد دلبسته و همچنین وابسته به آن هم نباشد،  و همچنین در صورتی که یک روز ببیند رضای خداوند تبارک و تعالی در آن می باشد که از همه آن هم چشم بپوشد به آن معامله حاضر باشد و همچنین در صورتی که یک روز حفظ آزادگی و همچنین شرف و همچنین ایمان در چشم پوشی از مال و همچنین جان زندگی بود فریاد «هیهات منا الذله» بلند کند.

به عنوان نمونه ،ابن‏ حجر و همچنین دیگران در روایتى از پیغمبر اکرم (صلى الله علیه وآله) نقل کرده‏اند، او هنگامى که از سفر باز مىگشت نخست به سراغ دخترش فاطمه‏ زهرا(سلام الله علیها) مى‏ آمد، و همچنین مدتى نزد او مى‏ ماند، ولى یک بار براى فاطمه زهرا(سلام الله علیها) دو دست بند از نقره و همچنین همچنین یک گردن بند و همچنین دو گوشواره ساخته بودند، و همچنین پرده‏اى بر در اطاق آویزان کرده بود. هنگامى که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (صلی اللّه علیه وآله و همچنین سلم) وارد شد و همچنین آن منظره را دید بیرون آمد در حالى که آثار غضب در چهره‏اش نمایان بود، به مسجد آمد و همچنین بر منبر نشست.

فاطمه (سلام الله علیها) دانست که ناخشنودى پیغمبر (صلی اللّه علیه وآله و همچنین سلم) به خاطر آن هم مختصر زینت می باشد، همه را نزد پدر فرستاد تا در راه خداوند تبارک و تعالی صرف کند.هنگامى که چشم پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله (صلی اللّه علیه وآله و همچنین سلم) به آن هم افتاد سه بار فرمود:

«فعلت، فداها ابوها». فاطمه آنچه را که مى‏ خواستم انجام داد، پدرش به فدایش باد.

واضح می باشد یک جفت دست بند نقره و همچنین گردن‏بند و همچنین گوشواره‏اى که از نقره چندان بهایى ندارد، و همچنین از آن هم بى‏ بهاتر پرده ساده‏ اى می باشد که انسان بر در اطاق بیاویزد، ولى پیغمبر اکرم (صلی اللّه علیه وآله و همچنین سلم) همین را دون شأن فاطمه مى‏ شمرد، و همچنین افتخار و همچنین ثواب و فضیلت او را در سجایاى انسانیش مى ‏دانست.

هم چنین داستان جهیزیه فاطمه(سلام الله علیها) و همچنین مراسم شب زفاف او که در نهایت سادگی برگزار شد دلیل روشن غیره ای بر زهد و همچنین وارستگی کامل او می باشد.

مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد در «مسند احمد» که از معروف‏ترین منابع اهل سنت می باشد از انس بن مالک چنین نقل شده که: روزى بلال براى نماز صبح، دیر به خدمت پیغمبر (صلی اللّه علیه وآله و همچنین سلم) آمد، رسول خداوند تبارک و تعالی فرمود: چرا دیر آمدى؟

عرض کرد: از کنار منزل و خانه فاطمه (سلام الله علیها) مى‏گذشتم در حالى که با دست خود آسیا مى ‏کرد، و همچنین کودکش گریان بود، گفتم: در صورتی که اجازه فرمایى من آسیا مى‏ کنم و همچنین تو کودک را آرام کنید، و همچنین در صورتی که اجازه فرمایید من کودک را آرام مى‏ کنم و همچنین تو آسیا کنید.

او گفت: من نسبت به فرزندم از تو مهربانترم؛ (و همچنین من مشغول آسیا کردن شدم و همچنین او کودکش را آرام کرد) و همچنین آن امر باعث تأخیرم شد.

پیغمبر اکرم (صلی اللّه علیه وآله و همچنین سلم) فرمود:«فرحمتها رحمک الله».تو نسبت به فاطمه رحم و همچنین محبت کردى، خداوند تو را مشمول‏ رحمتش کند!

بی شک آن فضایل و همچنین آموزه ­های آن هم حضرت به ما می آموزد که از تجملات در امر ازدواج و همچنین عروسی ­ها اجتناب کنیم، متأسفانه بسیاری از دخترک های جوان و ازدواج نکرده و همچنین پسران جوان به دلیل تجملات و همچنین و همچنین چشم و همچنین هم چشمی، پشت گردنه ازدواج مانده اند. در حالی که زندگی ساده حضرت زهرا(سلام الله علیها)، بایستی و حتما سرلوحه زوج ­های جوون امروزی باشد و همچنین با الگو گرفتن از آن هم، معظلات و مسائل و مشکلات را کاهش دهند.

عبادت و همچنین بندگی حضرت فاطمه سلام الله علیها

شامل  فضائل و همچنین آموزه­های حضرت زهرا(سلام الله علیها) می­ قدرت به  عبادت و همچنین بندگی  ایشان اشاره نمود، آن بانوی گرامی هنگامی که در محراب نماز و همچنین عبادت می­ ایستادند از خوف خداوند تبارک و تعالی بدن شان به لرزه می­ افتاد، آن ثواب و فضیلت حضرت صدیقه کبری سلام اللّه علیها به ما می­ آموزد در هنگام نماز از غیر خداوند تبارک و تعالی فارغ شویم و همچنین به مسایل دیگر فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نکنیم. متاسفانه عبادات و همچنین نمازهای ما به گونه ای می باشد که به همه چیز فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می­ کنیم جز نماز و همچنین ذکر خداوند تبارک و تعالی، لیکن بایستی و حتما برعکس باشد. در حالی که آن هم حضرت از لحظه تولد در مسیر عبودیت و همچنین بندگی خداوند تبارک و تعالی بود و همچنین آن امر تا لحظه پایان عمرش ادامه داشت.

 

حیا و همچنین عفت اصل کلیدی در آموزه ­های فاطمی

گفتنی می باشد  مقام عفت آن هم حضرت به آن هم حد بود که از اسماء بنت عمیس داستان عجیبى به آن شرح نقل شده می باشد؛روزى فاطمه (سلام الله علیها) به من فرمود: من از کار شهروندان و مردم شهر مدینه که زنان خود را بعد از وفات به صورت ناخوشایندى براى دفن مى‏برند، و همچنین تنها پارچه‏اى بر او مى‏ افکنند که حجم بدن از پشت آن هم نمایان می باشد ناخرسندم.

اسماء گفت: من در سرزمین‏ حبشه‏ چیزى دیده‏ ام که با آن هم جنازه مردگان را حمل مى‏ کردند، سپس شاخه‏ هایى از درخت نخل را برداشت و همچنین به صورت تابوت مخصوصى درآورد که پارچه‏ اى را روى چوب‏ هاى آن هم مى‏ افکندند، و همچنین بدن را درون آن هم مى‏ گذاردند، به گونه ‏اى که بدن پیدا نبود.

هنگامى که فاطمه بانوى پهناور و بزرگ اسلام(سلام الله علیها) آن هم را دیدن کرد فرمود: خیلی زیاد خوب و همچنین عالى می باشد (و همچنین هنگامى که من از دنیا رفتم مرا با آن هم بردارید)

لذا در  ذیل آن حدیث آمده می باشد: هنگامى که فاطمه(سلام الله علیها) چشمش به آن هم افتاد تبسم فرمود، و همچنین آن تنها تبسم او بعد از وفات پیغمبر اکرم (صلی اللّه علیه وآله و همچنین سلم) بود!.

حال با آن اوصاف بایستی و حتما آن پرسش  مطالبۀ کلیدی را مطرح کرد که  افرادی که در اقصی نقاط کشور به ویژه  قم، شهرستان کریمه اهل بیت(علیهم السلام) بدحجابی و همچنین بی حجابی را پایه گذاری می ­کنند آیا حضرت را ناخوش و غمگین نمی­کنند؛ به راستی افرادی که مراسم عروسیشان به مجلس مملو از گناه تغییر پیدا کردن می ­می شود آیا آنها فاطمه زهرا(سلام الله علیها) را آزار نمی دهند؟.

بی تردید افرادی که بی حجابی و همچنین بدحجابی را پایه گذاری و همچنین ترویج می کنند موجب نارضایتی ،ناراحتی و همچنین آزار حضرت زهرا(سلام الله علیها) خواهند بود.

جهل زدایی در پرتو هدایت امت اسلامی

روشنگری و همچنین نجات شهروندان و مردم شهر از جهل و همچنین نادانی شامل آموزه های کلیدی در سیرۀ حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) به شمار می­آید؛ حاکم حسکانى در شواهد التنزیل از جابر بن عبدالله انصارى از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اکرم صلی اللّه علیه وآله و همچنین سلم نقل مى‏ کند که فرمود:«خداوند على علیه السلام و همچنین شوهر یا همسر خود (فاطمه‏ زهرا علیها السلام) و همچنین فرزندان او را حجت‏ هاى الهى بر خلقش قرار داده، و همچنین آنها درهاى علم‏ در امت من خواهند بود؛ هر کس به وسیله آنها هدایت می شود، به صراط مستقیم هدایت شده می باشد.

از آن رو حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) در میراث گرانبهای­ شیعه یعنی خطبۀ فدکیه، دردمندی ، دلسوزی ، محبت محوری و همچنین اصرار بر هدایت شهروندان و مردم شهر و همچنین نجات آنها از جهل و همچنین نادانی را شامل شاخصه­ های فرد مدیر و همچنین مدبرّ عنوان می کند.

اینگونه می باشد که بعد از حکم مصادره سرزمین فدک، فاطمه سلام الله علیها که مى‏دید آن‏ تجاوز آشکار، توأم با نادیده گرفتن بسیارى از احکام اسلام در آن ارتباط و رابطه، جامعه اسلامى را گرفتار یک انحراف شدید از تعالیم اسلام و همچنین سنت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله صلی اللّه علیه وآله و همچنین سلم و همچنین گرایش به برنامه جذاب و جالب و خوب ‏هاى جاهلى مى‏ کند، و همچنین از سوى دیگر مقدمه ‏اى می باشد براى منزل و خانه‏ نشین کردن امیرمؤمنان على علیه السلام و همچنین محاصره اقتصادى یاران جانباز على علیه السلام، به دفاع از حق خویش در مقابل غاصبان فدک پرداخت، ولى نظام حاکم به بهانه حدیث مجعول «نحن معاشر الانبیاء لا نورث‏؛ ما پیامبران ارثى از خود نمى ‏گذاریم!» از اداى آن حق سر باز مى‏زد.

سخن آخر

در خاتمه بایستی و حتما گفت منابر پند و همچنین موعظه به ویژه در مراسم سوگواری ایام فاطمیه نباید تنها به ذکر فضائل حضرت زهرا(سلام الله علیها) منحصر گردد، بلکه حضرت موضوعات تربیتی و همچنین اخلاقی بسیاری مانند ساده زیستی، شوهرداری، پاکی، عفت، مهربانی، حجاب، کمک و همچنین رسیدگی به شهروندان و مردم شهر و همچنین ده ­ها موضوعات تأثیرگذار دیگر هم دارد که بایستی و حتما آن موارد هم گفتن و همچنین تأکید می شود، زیرا شیعه واقعی کسی می باشد که احیاء گر عملی سنت و همچنین سبک، آداب، روش، اخلاق، عدالت و همچنین زندگی فاطمی، علوی و همچنین حسینی در جامعه باشد در صورتی که کسی نتوانست، نباید بگوید من شیعه به معنای واقعی هستم زیرا و به درستی که شیعه به معنای واقعی در ردیف افرادی می باشد که آن گونه شاخصه ها را در خود تجلی داده باشند.

حال  در صورتی که کسی فاقد آن  مولفه ها می باشد نباید ادعای شیعه بودن رامطرح کند ؛ بلکه بایستی و حتما بگوید من محب و همچنین دوست دار اهل بیت(علیهم السلام) هستم.

بنابراین پیام های زندگی حضرت زهرا(سلام الله علیها) نباید به فراموشی سپرده می شود، بلکه همه اقشار متنوع و گوناگون و مختلف شهروندان و مردم شهر، مسؤولان، جوانان و همچنین بانوان بایستی و حتما به آن هم توجه کنند، از آن رو هر چه را که احتمال می دهیم باعث آزار روح آن هم حضرت می شود از آن هم پرهیز کنیم.

در آن صورت تقاضای حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) در روز قیامت از خداوند تبارک و همچنین تعالی آن می باشد که دوستداران من و همچنین دوستداران اهل بیت علیهم السلام را به آتش دوزخ عذاب نکن.

امیدواریم مجالسی که در آن خصوص برگزار می می شود مجالس پند، موعظه، علم و همچنین ایمان و همچنین عزاداری ها خالی از غلو و همچنین مسائلی که موجب وهن می باشد باشد و همچنین ما هم در سلک افرادی که در کلام حضرت به آنها اشاره شد، در بیاییم.

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: پیام های زندگی حضرت زهرا نباید به فراموشی سپرده می شود/ مجالس عزاداری خالی از غلو و همچنین مسائل وهن انگیز باشد در تاریخ ۲۴ February 2016 | 1:24 pm نشر یافته شده شده می باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان